אסד: איומים לא ישנו את דרכנו; קרי: "הוכחות לשימוש בגז סארין"

נשיא סוריה, בהתבטאות ראשונה אחרי הדחייה במתקפה, לא מתרגש מהצהרות אובמה. סגן שר החוץ הסורי: "נשיא ארה"ב מוכיח בהחלטתו שהוא הססן ומבולבל". קרי אישר: "בדיקות הראו שימוש בגז סארין בסוריה"

בתגובה ראשונה לאחר הצהרת אובמה לגבי דחיית המתקפה על סוריה, אמר הנשיא הסורי בשאר אסד כי איומיה של ארצות הברית "לא יביאו לשינוי מדיניותינו - נמשיך להילחם בטרור". במקביל, אישר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי בדיקות שנערכו אישרו שימוש בגז מסוג סארין בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"סוריה מסוגלת להתמודד עם כל תוקפנות חיצונית", אמר הנשיא הסורי בפתח פגישתו עם בכירים אירנים. "איומיה של ארצות הברית לגבי מתקפה על אדמתנו לא תרתיע אותנו מלממש את עקרונותינו. נמשיך להילחם בטרור במדינתנו, שנתמך על ידי גורמים אזוריים ומדינות מערביות". אסד הבהיר כי ארצות הברית היא שעומדת מאחורי התמיכה הזו.

בתוך כך, ממשיך ממשל אובמה לנסות לגייס תמיכה לפעולה. בריאיונות לרשתות אמריקניות אמר הערב קרי כי הגז הקטלני סארין נמצא בדגימות דם ושיער מעובדי הסיוע שהגיעו לאתרים בדמשק. לדבריו, תוצאות הבדיקות הגיעו לראשי הממשל האמריקני במהלך 24 השעות האחרונות.

"אני לא מאמין שידידיי מתפקידי הקודם בסנאט האמריקני ובבית הנבחרים יפנו את גבם לכל האינטרסים שלנו, לאמינותנו ולנורמות שנוגעות למתקפות בנשק בלתי-קובנציונאלי", אמר קרי.

יחד עם דבריו של אסד, ממשיכים חיצי הביקורת כלפי נשיא ארה"ב עקב החלטתו להמתין לאישור הקונגרס לתקוף בסוריה להתרבות: לאחר שנציגי האופוזיציה במדינה אמרו שאובמה נכשל במבחן המנהיגות, מצטרפים לקולות הביקורת גם בכירי המשטר הסורי נאמניו של הנשיא אסד, שלעגו לאובמה על הססנותו.

"מה עוד נחוץ להפיל הרודן?" (רויטרס)

"אובמה הססן"

סגן שר החוץ הסורי פייסל מקדאד התייחס היום להחלטת אובמה לדחות את התקיפה על סוריה ולבקש את אישור הקונגרס לתקוף. "הפעולה שאמורה לצאת לדרך נגד סוריה היא לא מוצדקת", אמר. "בהחלטתו אתמול הוכיח אובמה שהוא נשיא הססן ומבולבל".

באופוזיציה הסורית, שסיפקה בשבוע החולף הוכחות לכך שהמשטר עשה שימוש בנשק כימי בתקיפה בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט שגרמה למותם של למעלה מ-1,400 אזרחים, הביעו אכזבה מהחלטת נשיא ארה"ב. "מדובר בכישלון מנהיגותי", טען דובר רשמי של הקואליציה הסורית הלאומית - אחד מארגוני האופוזיציה המרכזיים הפועלים נגד אסד.

"אנחנו לא מבינים מה העולם עוד צריך כדי להפיל את הרודן הזה?", תהה אבו חסן, רכז הלוגיסטיקה של צבא המורדים. "צריך יותר מעדויות לשימוש בנשק כימי נגד אנשים חפים מפשע? ההיסטוריה תזכור כיצד כל העולם שתק בזמן שאומה שלמה נשחטה".

חלק מהפלגים בקרב המורדים בסוריה חוששים כעת שארצות הברית לא באמת מחוייבת להפסקת משטר אסד. "אם אתה רוצה להתערב, אתה עושה את זה באופן מיידי", אמר איסלאם אלוש, דובר חטיבת הליוואה אל-איסלאם. "אתה לא אמור לתת זמן למשטר להעביר את הכוחות והנשק שלו אל מחוץ לבסיסים".

המורדים הביעו ביקורת כלפי נאום אובמה גם באמצעות הרשתות החברתיות. "מה זה שבוע אחרי שנתיים וחצי?", צייץ אחד מפעילי המורדים, רפיף ג'ואג'אטי, בעמוד הטוויטר שלו. הציוץ הסרקסטי שלו הסתיים בתשובה: "זה בסך הכל עוד 10,000 מקרים של חיי אדם".