המורדים בסוריה נגד אובמה: "נכשלת כמנהיג"

באופוזיציה הסורית מותחים ביקורת על החלטת אובמה לבקש את אישור הקונגרס לתקיפה ואומרים כי היא תעניק רוח גבית לאסד ותחזק את כוחותיו. דובר של אחד הארגונים כינה את החלטת נשיא ארה"ב: "כישלון להנהיג". מנגד במשטר מעודדים מדחיית הפעולה ומאיימים: "נמחץ כל תוקפנות"

"נכשל כמנהיג", אובמה (רויטרס)

פחות מיממה לאחר נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שבו הבהיר כי ייצא לתקיפה בסוריה רק בכפוף לאישור הקונגרס, אומרים גורמים באופוזיציה הסורית כי השהיית הפעולה עשויה להעניק רוח גבית לנשיא הסורי באשר אסד ולחזק את כוחות הצבא במלחמתם נגד המורדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באופוזיציה הסורית, שסיפקה בשבוע החולף הוכחות לכך שהמשטר עשה שימוש בנשק כימי בתקיפה בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט, שגרמה למותם של למעלה מ-1,000 אזרחים, הביעו אכזבה מהחלטת נשיא ארה"ב. "מדובר בכישלון מנהיגותי", טען דובר רשמי של הקואליציה הסורית הלאומית - אחד מארגוני האופוזיציה המרכזיים הפועלים נגד אסד.

"אנחנו לא מבינים מה העולם עוד צריך כדי להפיל את הרודן הזה", תהה אבו חסן, רכז הלוגיסטיקה של צבא המורדים. "צריך יותר מעדויות לשימוש בנשק כימי נגד אנשים חפים מפשע? ההיסטוריה תזכור כיצד כל העולם שתק בזמן שאומה שלמה נשחטה".

חלק מהפלגים בקרב המורדים בסוריה חוששים כעת שארצות הברית לא באמת מחוייבת להפסקת משטר אסד. "אם אתה רוצה להתערב, אתה עושה את זה באופן מיידי", אמר איסלאם אלוש, דובר חטיבת הליוואה אל-איסלאם. "אתה לא אמור לתת זמן למשטר להעביר את הכוחות והנשק שלו אל מחוץ לבסיסים".

מחאת המורדים - גם ברשת (טוויטר)

המורדים הביעו ביקורת כלפי נאום אובמה גם באמצעות הרשתות החברתיות. "מה זה שבוע אחרי שנתיים וחצי?", צייץ אחד מפעילי המורדים, רפיף ג'ואג'אטי, בעמוד הטוויטר שלו. הציוץ הסרקסטי שלו הסתיים בתשובה: "זה בסך הכל עוד 10,000 מקרים של חיי אדם".

"סוריה תמחץ כל פעולה אגרסיבית ותצא מנצחת"

במקביל, בעקבות ההססנות האמריקנית נראה שלבכירי המשטר הסורי חזר הצבע ללחיים. "סוריה תמחץ כל פעולה אגרסיבית מחוץ ותצא מנצחת", הבהיר איברהים מחמוד, ראש ועדת הביטחון של הפרלמנט.

לדברי הבכיר הסורי, ארה"ב מאיימת על ארצו למעלה משנתיים, מאחר והממשל בוושינגטון מסייע לכוחות האופוזיציה במדינה. "הצבא הסורי יגיב בעוצמה לכל תקיפה של פולשים זרים", הצהיר.

"אובמה נסוג מהחלטתו. הוא חייב להודות בניצחון של סוריה", טען אחד מבכירי אנשי הדת במדינה. "סוריה הייתה מנצחת כל התערבות צבאית בזכות המנהיג שלה, אנשיה וצבאה. הדבר מוכיח פעם נוספת שאסור לנו להיכנע לאף אחד מלבד אללה".

סגן ראש ממשלת סוריה: "העמדות הפוליטיות שמו ללעג את הממשל בארה"ב"

אכזבת המורדים, השבוע (רויטרס)
אמש בתום נאומו של אובמה, לעגו מקורבי השלטון הסורי למה שנתפס בעיניהם כחולשה אמריקנית. "העמדות הפוליטיות של אובמה שמו ללעג את הממשל בארה"ב וחשפו את חולשותיהם", אמר סגן ראש ממשלת סוריה ג'מיל קאדרי בריאיון לכלי התקשורת בלבנון.

"לנשיאים קודמים ולממשל בעבר, מעולם לא היה אכפת מדעת הקהל, הקונגרס או בעלות הברית של אמריקה", אמר סגן ראש הממשלה הסורי אך הדגיש כי משטר אסד ערוך לכל מצב ויישאר ער ודרוך לכל התפתחות, פנימית וחיצונית.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

בבית הלבן בטוחים: הקונגרס יאשר את התקיפה

"אתקוף בסוריה באישור הקונגרס"

רמטכ"ל אירן: "אם סוריה תותקף - ישראל תעלה באש"

המורדים: "ננצל את התקיפה האמריקנית"

פוטין: "אסד השתמש בנשק כימי? שטות גמורה"

אסד הבן: "כל כך רוצה שארצות הברית תתקוף כבר"

סוריה: "מצפים למתקפה בכל רגע"

ספינה אמריקנית שישית הגיעה לאזור

אובמה מהסס: "לא החלטתי אם לתקוף בסוריה" 

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות