סגן ראש ממשלת סוריה: "הצהרת אובמה חשפה את חולשתה של ארה"ב"

על דבר אחד יש קונצנזוס בסוריה – כולם נגד אובמה. המורדים טוענים כי ההססנות תחזק את אסד, בעוד המקורבים לנשיא סוריה לועגים לממשל האמריקני ואומרים כי ההצהרה אתמול שמה ביזתה את ארה"ב בפני כל העולם

בעוד העולם כולו הופתע מהצהרת נשיא ארצות הברית אובמה, כי יפנה לקונגרס לאישור תקיפה בסוריה, המקורבים לאסד דווקא נשמו לרווחה, ולעגו לחולשה האמריקנית. בצעד יוצא דופן העבירה אמש הטלוויזיה הסורית את נאומו של נשיא ארצות הברית בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מידאן" אמר סגן ראש ממשלת סוריה ג'מיל קאדרי, כי נאומו של אובמה מוכיח שארצות הברית היא לא המעצמה הכל-יכולה, כפי שהיא מנסה להציג את עצמה. "העמדות הפוליטיות האמריקניות שמו ללעג את הממשל בארצות הברית וחשפו את חולשותיהם", אמר קאדרי.

"לנשיאים קודמים ולממשל בעבר, מעולם לא היה אכפת מדעת הקהל, הקונגרס או בעלות הברית של אמריקה", אמר סגן ראש הממשלה הסורי אך הדגיש כי משטר אסד ערוך לכל מצב ויישאר ער ודרוך לכל התפתחות, פנימית וחיצונית.

ג'מיל קאדרי גם לעג להתייחסות של נשיא אובמה לגורמי האופוזיציה בסוריה: "את היחסית ביניהם אפשר לתאר היטב דרך האמירה העממית 'אתה הבאת אותנו עד אמצע הדרך לבאר המים, ולאחר מכן גם נטשת אותנו'".

הצבא מתרכז המרכזי אוכלוסיה, נזקי הפצצה ב (רויטרס)

המורדים: "אסד מנצל את ההדמנות ומשפר עמדות"

כשנשאל על אמירתו של מפקד משמרות המהפכה האירנים, על כך שהתגובה לתקיפה אמריקנית תצא מחוץ לגבולות סוריה, ענה קאדרי : "מכיוון שמדינות ואזורים רבים מעורבים בתוקפנות נגד סוריה, התגובה אכן תהיה רחבה ולא תכלול רק את ישראל, אלא תצית מלחמה אזורית כוללת".

גם בקרב האופוזיציה והמורדים הסוריים הדעות לגבי תקיפה אמריקנית חלוקות - מצד אחד מביעים שם שביעות רצון מכוונתו של אובמה לתקוף בסוריה ולהעניש את אסד על השימוש בנשק כימי, אך מנגד הם חוששים שדחיית התקיפה מאפשרת לצבא סוריה להיערך לקראתה, דבר שיפגע ביעילות ובהשלכות.

"דחיית הפעולה מעניקה למשטר הזדמנות לשנות את מיקום מאגרי הנשק הכימי", אמר מוחמד עבוד, מפקד בצבא סוריה החופשית."לפי המודיעין שיש בידינו נכון לעכשיו אסד משנה את מיקומי הנשק ומשפר את עמדותיו, ומתכוון לנצל את ההזדמנות שניתנה לו כדי להיערך למתקפה עתידית". המורדים דיווחו בנוסף כי צבא סוריה החל להשתלט על בתי ספר ולרכז את כוחותיו במוקדי אוכלוסיה, בתקווה להגן על אנשיו ממתקפה חיצונית. 

במהלך היום יתכסנו בקהיר שרי החוץ של הליגה הערבית, לדיון מיוחד על המצב בסוריה ועל מתקפה אמריקנית אפשרית.