סוריה: "מצפים למתקפה בכל רגע"

גורם ביטחוני במדינה אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי השלטונות והצבא מתכוננים לקראת האפשרות של תקיפה אמריקנית בשטחם ומוכנים להגיב עליה. מוקדם יותר דווח כי משלחת פקחי האו"ם עזבה את דמשק והגיעה לנמל התעופה בלבנון. במקביל, משחתת אמריקנית שישית הגיעה לאגן הים התיכון

"מצפים למתקפה בכל רגע". ארכיון (חדשות 2)

רוחות מלחמה: גורם ביטחוני בכיר בסוריה צוטט בסוכנות הידיעות הצרפתית באמרו כי ארצו "מצפה למתקפה אמריקנית בכל רגע". לדבריו, השלטונות והצבא במדינה מתכוננים לאפשרות של מתקפה אמריקנית בשטחם ומוכנים להגיב עליה. מוקדם יותר היום (ש') דווח כי פקחי האו"ם סיימו את עבודתם באתר שבו בוצע הטבח הכימי בפרברי דמשק והגיעו לנמל התעופה בלבנון. במקביל, משחתת שישית הגיעה לאגן הים התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום עזבה משלחת פקחי האו"ם שהגיעה לדמשק על מנת לבדוק האם משטרו של אסד עשה שימוש בנשק כימי בפרברי הבירה הסורית, את סוריה, וחצתה את הגבול ללבנון - כך על פי עדות שנמסרה לסוכנות הידיעות "רויטרס". עם עזיבתם של כלל הפקחים את המדינה - חלון ההזדמנויות לתקיפה אמריקנית הופך מוחשי יותר.

הפקחים, שהגיעו לסוריה לפני מספר ימים, סיימו לבצע את הבדיקות הנחוצות ואספו את הדגימות מהאזור במזרח דמשק בו בוצעה לכאורה המתקפה בנשק כימי שגבתה את חייהם של למעלה מאלף אזרחים סורים - כך על פי הדיווחים במדינה.

הפקחים עזבו (רויטרס)

על פי עדויות שונות, הפקחים חצו את הגבול ושוהים כעת בלבנון, ומשם הם צפויים לעבור לאירופה - שם יימשך תהליך בחינת הממצאים. בסוף התהליך, צפוי האו"ם לפרסם הודעה רשמית שתקבע באופן חד משמעי האם נעשה שימוש בנשק כימי בתקיפה שהתקיימה לפני למעלה משבוע. במהלך הלילה הודיע מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי התוצאות בדבר השימוש בנשק כימי בסוריה, צפויות להתקבל רק בעוד כשבועיים.

משחתת אמריקנית נוספת במזרח הים התיכון

בתוך כך, הצטרפה היום (ש') משחתת אמריקנית שישית לחמש שכבר נמצאות באזור המזרחי של הים התיכון. בניגוד לאחרות, כלי שיט זה הינו אמפיבי ומסוגל להנחית מאות חיילי מארינס דרך הים.

על סיפון ה"סן אנטוניו" נמצאים למעלה מ-300 חיילי מארינס מיומנים ולפי מקורות בכירים בממשל האמריקני, המשחתת שהתה באזור לשם פעילות שאינה קשורה לתקיפה האפשרית כנגד משטרו של אסד.

משחתת שישית הגיעה לאזור (רויטרס)

ככל הנראה אין שום תוכנית אמריקנית לפלישה רגלית בסוריה, ולכן סביר כי לא ייעשה שימוש במשחתת זו ובחייליה. על פי דיווחים בכלי תקשורת בארצות הברית, היא נשלחה כאמצעי בטיחות וסיוע. "כלי השיט הגיע לאזור כאמצעי זהירות בלבד", אמר בכיר בממשל האמריקני שדיווח על הגעת המשחתת.

ארה"ב קבעה: אסד השתמש בנשק כימי

הפקחים עזבו (רויטרס)
עם זאת, אמש הודיע מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי כי אין לארה"ב ספק שנעשה שימוש בנשק כימי. קרי פירט את נתוני דוח המודיעין האמריקני בו נבחן האם אכן היה שימוש בנשק כימי בסוריה. "לפחות 1,429 אזרחים סורים, בהם 426 ילדים נהרגו משק כימי", הצהיר קרי. לדבריו, הרקטות נורו מהשטח שנמצא בשליטת אסד למקום בו שולטים המורדים הסוריים.

עוד ציין כי מעדויות אנשי הרפואה בסוריה - רופאים ואחיות - הפצועים לא הגיעו עם פציעות מכדורים, חבלות, או פציעות מהסוג הזה. "על הסדינים הלבנים שעטפו את הגופות שהיו על הרצפה לא נמצאה טיפת דם".

"אני בעצמי התקשרתי לאחר המתקפה לשר החוץ הסורי ואמרתי לו שאם אין למשטר מה להסתיר - עליהם לתת לפקחי האו"ם להיכנס למדינה ולתת להם גישה בלתי מוגבלת כדי שהם יספרו את הסיפור", המשיך קרי. "למרות זאת במשך ארבעה ימים הפגיז הצבא הסורי את השכונות בפרברי דמשק כדי להעלים ראיות. הם הפציצו בלוק אחרי בלוק בקצב גדול פי ארבעה ממה שעשו קודם".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

אובמה מהסס: "לא החלטתי אם לתקוף בסוריה" 

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"