מחשש לתקיפה: "אסד הזיז משגרים וטילי סקאד"

גורמי אופוזיציה בסוריה מדווחים כי הצבא הסורי הוציא טילי סקאד ומשגרים מבסיס צפונית לדמשק, ככל הנראה כדי להגן עליהם מפני תקיפה של המערב. הסקאדים עשויים להוות מטרה לתקיפה שכן הם מהווים איום על ישראל

דיווח: המשטר מנסה למנוע פגיעה (AP)

אסד מנסה אמנם להפגין שלווה לקראת תקיפה של המערב בארצו, אבל בשטח זה כנראה אחרת: סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה מפי גורמים באופוזיצה הסורית כי מחשש לתקיפה אמריקנית במדינה - הורה אסד על הוצאתם של עשרות טילי סקאד ומשגרים מבסיס צבאי בצפון דמשק. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, טילי הסקאד והמשגרים הוצאו מבסיס הבריגדה ה-155 בצפון הבירה. צבא סוריה חושש שהבסיס הזה יהווה יעד למתקפה של כוחות הקואליציה, שינסו להשמיד את הטילים שיכולים לפגוע, בין השאר, בישראל.

ובישראל בינתיים שומרים על שגרה. בלשכת ראש הממשלה בקריה בתל אביב הסתיימה הלילה הערכת המצב בהשתתפות שרי הקבינט ובכירים ממערכת הביטחון. לנוכח הדיווחים של ראשי מערכת הביטחון שנמסרו בישיבה ולהערכות המצב, הוחלט להמשיך כרגיל בשגרת החיים.

כוננות עליונה בסוריה

מוקדם יותר דווח על שינויי כוחות בבירה דמשק, שמתבצעים מחשש לפעולה צבאית קרקעית של ארצות הברית ובנות בריתה שתיפתח במקביל למתקפה האווירית המתוכננת. לדברי המקורות בסוריה, חטיבות השריון וחיל האוויר של הצבא הסורי הועמדו בכוננות עליונה.

בנוסף נפרסו מספר סוללות טילים שלא נעשה בהן שימוש מאז ראשית מלחמת האזרחים בסוריה במקומות שונים במדינה. "נלקחת בחשבון האפשרות שפעולה אמריקנית תהפוך לעימות ממושך שיגלוש גם למדינות נוספות באזור", הם הדגישו.

"האיומים הישירים מול סוריה רק יגבירו את המחויבות שלנו לעקרונותינו ולעצמאותנו", צוטט אסד בטלוויזיה הממלכתית. "סוריה תגן על עצמה מול כל מתקפה".

"נצא מנצחים". אסד (חדשות 2)

אסד: "מערכה היסטורית שממנה נצא מנצחים"

מוקדם יותר אמר אסד כי הוא מצפה לרגע שבו "האויב האמיתי" יחשוף את פרצופו ויתערב. "זוהי מערכה היסטורית ונצא ממנה מנצחים", אמר נשיא סוריה אסד בשיחה סגורה עם קציניו.

העיתון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב למשטר בדמשק, הציג הבוקר תמונת מצב עדכנית על ההכנות למתקפה בדמשק, ועל האווירה בצמרת השלטון הסורי בשעות האחרונות. "דמשק ערוכה כמו חדר מצב", מספר כתב העיתון, שמדווח כי שיחות הטלפון והמגעים דרך ערוצי התקשורת הישירים בין סוריה לבעלות בריתה אינם פוסקים לרגע.