כתבנו עם הפליטים הסורים בטורקיה: "העיקר שישחררו אותנו מבשאר"

200 אלף פליטים סורים נמצאים בטורקיה ערב התקיפה האמריקנית. כתבנו יצא לגבול בין שתי המדינות, שם ניכרת ההיערכות הצבאית, ופגש את הפליטים המהווים עדות חיה לזוועות של משטר אסד. הסיכוי שתקיפה תמוטט את משטרו של אסד מפיחה בהם תקווה חדשה

לאורך הדרך אל עיירת הגבול בין טורקיה לסוריה ניתן להבחין בלא מעט משוריינים וטנקים של הצבא הטורקי שנפרסים לאורך הגבול, אבל מי שרוצה לחוש את דופק מלחמת האזרחים בסוריה צריך לבוא לעיירת הגבול הטורקית ריהאנלה. גל הפליטים שהציף את המקום מהווה עדות חיה לזוועות של משטר אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את עבד פגשנו על ספסל במרכז העיירה. כשמסתכלים על הפציעות על ידיו, אי אפשר להתבלבל ולתהות מהיכן הגיע. "נפצעתי מפגז ומסביב מתו המון אנשים", הוא מספר. "אנשים עובדים בשוק ופתאום מגיע מטוס ומפציץ. אחרי שהוא מפציץ בא הטנק ומתחיל להפגיז. המצב לא טוב". עבד רק בן 17. הוא ברח מהמלחמה כל עוד נפשו בו - משפחתו נותרה מאחור.

חלק גדול מהסורים ששוחחנו איתם מסרבים להצטלם מחשש שמישהו בסוריה יראה את התמונות ויבוא חשבון עם בני משפחתם, אבל יש גם אחרים שרוצים להשמיע קול. "כולם נטשו את האדמות שלהם, יש ירי חסר הבחנה על אזרחים חסרי מגן שאין להם כוחות ולא שום דבר", מספר פליט אחר.

"העיקר שישחררו אותנו מבשאר"

מחנה פליטים גבול טורקיה-סוריה (AP)
כעבור שנתיים של לחימה ומאה אלף הרוגים, מתחילים הפליטים להתעודד מהדיווחים על התקיפה הקרבה ועל העולם שהתעורר בעקבות פעולה לא קונבנציונלית. על רקע החשש מהתקיפה והתוהו ובוהו שעלול לבוא אחריה, משפחות שלמות החלו לעזוב את המדינה. זרם הפליטים במעבר הגבול גדל ואיתו התקווה שארצות הברית והמערב יפגעו אנושות במשטר הסורי.

"יהיה מי שיהיה, העיקר שישחררו אותנו מבשאר ויפסיקו את הסבל, כי המצב שם איום ונורא", אומר פליט נוסף, שנמצא בדרכים עם משפחתו. "הוא הפציץ אותנו ממטוסים, בטילים, אבל לא דמיינו שהוא יתקוף בנשק כימי. מה שהוא עשה - אף אחד בכל ההיסטוריה לא עשה לעם שלו".

מיד בתום הריאיון עזבה המשפחה את מעבר הגבול בדרכה ליעד חדש. חפציהם מעטים. הרוב נותר מאחור והלב נשבר כשרואים את הדובי שהצליחה ילדה קטנה אחת להציל מחייה הקודמים.

בטורקיה מדווחים שאל עיירות הגבול ואל עיירות הפליטים הגיעו היום מומחים לאבחון וטיפול בנשק כימי, מחשש לשימוש נוסף שכזה. אינדיקציה ברורה למצבם של הפליטים הסורים מתקבלת כשרואים את האוהלים שהוקמו באמצע שום מקום - משפחות של סורים שברחו לטורקיה ומייחלות רק לדבר אחר: לנפילתו של אסד שבעקבותיה יהיה אפשר לחזור הביתה.