דיווח: 20 נפגעים מגז רעיל בדמשק

רשת אל ג'זירה מדווחת כי 20 בני אדם נפגעו משאיפת גז רעיל הלילה בדמשק. לטענת פעילי אופוזיציה, צבא אסד שיגר פצצות לשכונת ג'ובר בעיר. לא היו הרוגים וטרם ברור אם מדובר בנשק כימי

האיומים מכיוון המערב לקראת תקיפה בסוריה מתגברים, אבל נראה שמשטר אסד בשלו: רשת אל ג'זירה מדווחת הבוקר (ד') מפי גורמי אופוזיציה כי 20 בני אדם נפגעו הלילה מגז רעיל בשכונת ג'ובר במזרח דמשק. מדובר באותה שכונה שהותקפה על פי הדיווחים ב-21 לאוגוסט, אז נהרגו לטענת גורמי האופזיציה יותר מאלף בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פעילי אופוזיציה שהתראיינו הלילה אמרו כי המשטר הסורי שיגר פצצות רעילות למקום והנפגעים סבלו מתחושות חנק. לא דווח על הרוגים. אם אכן מדובר בתקיפה כימית של כוחות הצבא, מדובר בפעם הראשונה שמשטר אסד מפציץ בנשק מסוג זה לאחר התקיפה הקטלנית בשבוע שעבר, שהביאה את מעצמות המערב לנקוט בצעדים לקראת התערבות אפשרית במלחמה בסוריה.

הפעם, לא מדובר על שימוש מסיבי בנשק כימי, אלא על ירי פגזים בודדים. צבא אסד מנסה להשתלט בחזרה על האזור שבו שולטים המורדים באמצעות כוחות שריון, בינתיים ללא הצלחה.

ביידן: אסד אחראי לשימוש בנשק כימי

במקביל, העיתון "פורין פוליסי" דיווח הבוקר כי שירותי המודיעין האמריקנים ניטרו שיחות בין פקיד בכיר במשרד ההגנה הסורי לבין מפקד ביחידת הנשק הכימי. על פי הדיווח, השיחות התקיימו רק שעות אחדות לאחר התקיפה הכימית של כוחות המשטר ב-21 לאוגוסט שבה נהרגו מאות בני אדם. בשיחות נדרש מפקד היחידה לספק תשובות על היקף השימוש שנעשה בנשק הכימי. ככל הנראה, מדובר בחלק מהראיות לכך שאכן משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי.

על פי ההערכות, חלון הזמן שבו המערב צפוי לפעול נגד סוריה הוא בין יום חמישי הקרוב ליום שלישי שאחריו. על פי הדיווחים, כל הכוחות מוכנים לתקיפה וכעת ממתין אובמה ל"אישור" מצד קואליציית מדינות המערב, שבתי הנבחרים שלהן ידונו בסוגייה היום ומחר.

בארה"ב הבהירו גם הלילה כי אין כל ספק שהנשיא אסד אחראי לשימוש בנשק כימי. סגן הנשיא ג'ו ביידן ביידן התייחס להתפתחויות במדינה במהלך ועידה בטקסס והסביר מה עומד מאחורי ההערכות של הבית הלבן. "כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי פעמים רבות בעבר ויש להם את האמצעים להעביר נשק כזה", אמר.

הוא הוסיף כי "משטר אסד היה נחוש למחוק את אותם מקומות בדיוק שהותקפו על ידי כלי הנשק הכימיים ובמקום לשתף פעולה עם פקחי האו"ם, הממשלה הסורית הפציצה שוב ושוב את אותם אתרים ומנעה גישה של הצוות במשך חמישה ימים".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

דיווח בארה"ב: "סוכנויות המודיעין יפרסמו ראיות לשימוש בנשק כימי"

ביידן: "אסד אחראי למתקפה הכימית ועליו לתת את הדין"

חשש בצה"ל: מלאי ערכות המגן ייגמר בקרוב

קו ההגנה האחרון של אסד: הלוחמות

הרמטכ"ל על סוריה: "הציבור בישראל יכול להיות רגוע"

תורים ארוכים בתחנות חלוקת ערכות מגן: "יש לנו ילדים וצריך לשמור עליהם"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

בריטניה: טרם התקבלה החלטה לתקוף בסוריה

"המערב מתנהג בעולם האיסלאמי כמו קוף עם רימון"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה