שר החוץ הסורי: "מתקפה נגד סוריה משרתת את האינטרסים של ישראל"

יממה לאחר שמזכיר המדינה האמריקני הפנה אצבע מאשימה כלפי הממשל הסורי, התגובה הרשמית מגיעה: "דברי קרי מוכיחים כי ארצות הברית מתכוונת לנצל את המצב", נאמר בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הממשלתית הסורית. "קרי מפברק ראוית, ולא ממתין לביקורת של מומחי האו"ם בסוריה". מתגברים הדיווחים על ההיערכות בריטית למתקפה

יממה לאחר שמזכיר המדינה האמריקני קרי קבע כי נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה, ממשלת סוריה מגיבה ומכחישה: סוריה מאשימה כי מזכיר המדינה האמריקני משקר, וכי הראיות בנושא זויפו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שכינס שר החוץ הסורי וואליד מועלם הוא האשים את המורדים אמר:  "העברנו ערבויות לארה"ב בנוגע לחקירת פקחי האו"ם. פקחי האו"ם נתקלו באש שנורתה בידי צלפי המורדים. הפקחים לא הצליחו להגיע לאזורי התקיפה בשל התנגדות המורדים". מועלם הדגיש כי אסד אינו מנסה להפריע לעבודת הפקחים.

שר החוץ הסורי הוסיף: "האזורים שהופצצו בנשק כימי נשלטים בידי המורדים. אני קורא לקהילה הבינ"ל להציג ראיות לשימוש בנשק כימי. ההאשמות כי משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי אינן נכונות - אין אף מדינה בעולם שמשתמשת בנשק השמדה המוני נגד עמה". מועלם ציין עוד כי "מתקפה נגד סוריה משרתת את האינטרסים של ישראל", והוסיף כי טורקיה איימה להצטרף לקואליציה נגד סוריה - בניגוד לעמדת האו"ם.

"תקיפה זרה בסוריה היא מעשה הזוי - אם המטרה שלהם היא להשיג מאזן כוחות, זה לא הגיוני ולא אפשרי. סוריה תגן על עצמה בכל האמצעים העומדים לרשותה", הדגיש שר החוץ הסורי, שהוסיף כי "מאמצי הצבא בסביבות דמשק לא ייפסקו".

סוריה מכחישה את דברי קרי (רויטרס)

בתגובה שפורסמה בסוכנות הידיעות הממשלתית הסורית נכתב כי התעקשותו של קרי "לדלג מעל עבודת מומחי האו"ם" מעידה על כך שארצות הברית מתכוונת לנצל את האירועים לטובתה. קרי אמר אתמול כי בידיו הוכחות "בלתי ניתנות להכחשה" למתקפה כימית, וציין כי יש מידע מודיעיני המצביע על ממשל אסד כאשם בשימוש בנשק הכימי.

בה בעת, מתגברים הדיווחים על ההיערכות הבריטית למתקפה. ראש הממשלה הבריטי ממשיך לנסות ולגבש תמיכה במערב ל"תגובה הולמת שתרתיע את אסד" משמימוש בנשק כימי. בתקשורת הבריטית צוטטו גורמים אנונימיים, שטוענים כי ההחלטה עשוייה להתקבל לפני שהמומחים מטעם האו"ם יגישו את מסקנותיהם.

בין השאר, דווח כי הבסיס הצבאי של חיל האוויר הבריטי בקפריסין נערך בכוחות מתוגברים, וכי תכנון התקיפה הגיע "לשלבים מתקדמים. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר בימים האחרונים כי המערב עשוי לפעול בסוריה, גם ללא גיבוי מלא מטעם מועצת הביטחון. עם זאת, הדגיש הייג כי כל תגובה תיערך לפי החוק הבינלאומי.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"