לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

בצל תקיפה אפשרית בשטחה של בת בריתה, מזכירה רוסיה למדינות המערב את התקיפות הקודמות בעירק ובלוב. "התערבות שכזאת יכולה רק לדרדר את המצב", טען שר החוץ הרוסי במסיבת עיתונאים בהולה שכינס

ברקע פעולה צבאית אפשרית בסוריה, מנסה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב להרגיע את הרוחות וקורא לצדדים לפתוח בדיונים שימנעו פעולה צבאית במדינה. במסיבת עיתונאים בהולה שקיים, מתח השר הרוסי ביקורת על האופוזיציה הסורית שלטענתו אינה משתפת פעולה עם ניסיונות הפיוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מתקשה להבין את המניעים של מדינות המערב שתומכות בפעולה, ראינו התערבות הרסנית בעירק ובלוב שלא הביא לפתרון הבעיות", הבהיר לברוב את עמדתו. "אנחנו לא מבינים כיצד המדיניות הזאת יכולה לתרום למצב, היא רק עלולה לדרדר את המצב עוד יותר ולהחריף את המשבר".

השר הרוסי המשיך לחזק את טענותיו של המשטר הסורי, בן בריתו של ארצו, וטען כי עדיין לא הוכח חד משמעית כי אכן נעשה שימוש בנשק כימי במהלך ימי הלחימה. "גם בעבר נשמעו האשמות דומות על שימוש בנשק אסור", טען לברוב. "לפקחים שהגיעו לאזור אין מנדט לקבוע מי מהצדדים בכלל עשה שימוש בנשק".

"שני הצדדים צריכים לשתף פעולה כדי למגר את הטרור, זאת צריכה להיות גם הכוונה של הקהילה הבינלאומית", הדגיש שר החוץ הרוסי. "אנחנו לא צריכים לשאוף לעימות צבאי אלא לקרב את הצדדים להידברות שתביא ליציבות באזור".

מוקדם יותר היום, הגיעו פקחי האו"ם לאזור שהופצץ לכאורה על ידי משטרו של אסד, לבדיקה שעשויה להכריע מה תהיה התגובה הבינלאומית לנעשה בסוריה. הגעתם של הפקחים לוותה בלא מעט חששות, כשבשלב מסוים נפתחה לעברם אש צלפים שאף פגעה באחד מרכביהם. "הצוות נורה מספר פעמים בכוונה באזור המפורז", אמר דובר האו"ם. "הרכב נפגע ויצא מכלל שימוש ורכב חלופי נשלח למקום".

ובמקביל לדיווחים האלה נערכים האמריקנים לתרחישים השונים העומדים בפניהם. שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הצהיר כי וושינגטון תפעל רק בתיאום עם הקהילה הבינלאומית, וכי הוא מתכוון לדון בנושא עם שרי ההגנה של בריטניה וצרפת.

פקחי האו"ם, היום (רויטרס)

אסד: "ארה"ב תיכשל בסוריה כמו בווייטנאם"

עוד קודם לכן, בריאיון נדיר בתקופה האחרונה, הזהיר נשיא סוריה באשר אסד את ארה"ב מפני התערבות בנעשה בארצו. "הכישלון מחכה לארה"ב אם היא תתקוף בסוריה", אמר אסד. "ארה"ב נכשלה בכל המלחמות שניהלה מאז המערכה בווייטנאם ועד היום. המלחמות האלה לא הביאו דבר חוץ מכאוס במזרח התיכון ובאזורים אחרים בעולם".

אסד המשיך להכחיש את הטענות כי משטרו עשה שימוש בנשק האסור על פי אמנות בינלאומיות. "ההצהרות של המערב חסרות היגיון", טען בריאיון לעיתון רוסי. "הם קודם מאשימים - ורק אחר כך אוספים ראיות".

לדבריו של הנשיא הסורי, כוחות של צבא סוריה פועלים באזור בו התבצעה לכאורה התקיפה בנשק כימי - ולכן לא ייתכן שהורה לעשות שימוש בנשק מסוג כזה, שהיה פוגע גם בחיילים הנאמנים למשטרו. "לא הגיוני שנפציץ את עצמנו", אמר הנשיא. "באזור שהופצץ אין קו הפרדה ברור בין המורדים לצבא - כך שכל אחד יכול היה להיפגע".