אש צלפים נורתה לעבר פקחי האו"ם בסוריה

הפקחים שמסיירים בסוריה ספגו אש בזמן שהם בוחנים את השכונה בדמשק שנפגעה לכאורה ממתקפה כימית. בעקבות הירי הוקפא הסיור, ובהמשך חודש. כוחות אסד והמורדים מאשימים אלה את אלה בירי

רכבי הפקחים, היום (רויטרס)

ניסיון סורי לעצור את הבדיקה? פקחי האו"ם שנשלחו לבדוק את האזורים שהופצצו לכאורה בנשק כימי בסוריה ספגו בצהריים (ב') אש צלפים בכוונת תחילה בזמן ביצוע הבדיקות - כך דיווח דובר רשמי של האו"ם. אחרי השהייה של הסיור בעקבות הירי, הוא חודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת הטלוויזיה אל ג'זירה מדווחת כי בעקבות ירי הצלפים, הוקפאה פעילותם של הפקחים, וכי הם פונו לאחד המחסומים שהקים הצבא הסורי באזור. במקביל, נשלחו כלי רכב חלופיים לאנשי האו"ם וכוחות סיוע. "הצוות נורה מספר פעמים בכוונה באזור המפורז", אמר דובר האו"ם. "הרכב נפגע ויצא מכלל שימוש ורכב חלופי נשלח למקום".

המורדים ואנשיו של אסד מאשימים זה את זה בירי. נציג של המורדים אמר כי כוחות אסד ביצעו את ירי הצלפים כדי למנוע את בדיקת המתקפה הכימית. מנגד, בטלוויזיה הסורית דיווחו כי המורדים עומדים מאחורי הירי. כל הצדדים חייבים לשפר את שיתוף הפעולה כדי שצוות הפקחים יועל לבצע את עבודתו החשובה בבטחה", אמר דובר האו"ם.

הסיור חודש

בהמשך, דיווחו פעילים בסוריה, חודש הסיור של הפקחים. על פי הדיווח הם נפגשו עם נפגעי המתקפה ואספו שם דגימות.

נראה שחייהם של הפקחים בסוריה נמצאים תחת סכנה ממשית. מוקדם יותר היום, עם יציאת הפקחים לאזור המתקפה, דיווחו בסוריה על ירי שתי פצצות מרגמה לאזור המלון בו הם שהו בדמשק. סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה האשימה את המורדים בירי, ודיווחה כי שלושה בני אדם נפצעו מפגיעת הפצמ"רים.

פקחי האו"ם, היום (רויטרס)

הבדיקה שעורכים פקחי האו"ם עשויה לקבוע עם מדינות המערב יתקפו בסוריה. אם אכן היה מתקפה כימית מצדו של אסד, ברור שיש לו אינטרס לעצור את עבודת הפקחים, למרות שהוא זה שאישר את כניסתם לאזור.

"ניתן לפעול נגד נשק כימי גם בלי אחדות מלאה"

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר היום כי ארצו צפויה להצטרף לפעולה עתידית נגד המשטר הסורי גם ללא הסכמה חד משמעית באו"ם. "האם ניתן לפעול נגד נשק כימי גם בלי אחדות מלאה של מועצת הביטחון של האו"ם? אני טוען שכן, אחרת לא ניתן יהיה להגיב לפשעים אלו".

אתר התקיפה, סוף השבוע (רויטרס)

גם טורקיה מצהירה שתצטרף לכל קואליציה בינלאומית נגד סוריה, אם החלטה חד משמעית לא תתקבל באו"ם. "אם החלטה כזאת לא תתקבל במועצת הביטחון של האו"ם, אלטרנטיבות אחרות עשויות לעלות", אמר שר החוץ הטורקי דבוטולו. "כעת לפחות 36-37 מדינות דנות באפשרויות הפעולה. אם קואליציה תתגבש, טורקיה תמצא בה את מקומה".

אסד: "ארה"ב תיכשל בסוריה כמו בווייטנאם"

עוד קודם לכן, בריאיון נדיר בתקופה האחרונה, הזהיר נשיא סוריה באשר אסד את ארה"ב מפני התערבות בנעשה בארצו. "הכישלון מחכה לארה"ב אם היא תתקוף בסוריה", אמר אסד. "ארה"ב נכשלה בכל המלחמות שניהלה מאז המערכה בווייטנאם ועד היום. המלחמות האלה לא הביאו דבר חוץ מכאוס במזרח התיכון ובאזורים אחרים בעולם".

משיב אש, אסד (רויטרס)

אסד המשיך להכחיש את הטענות כי משטרו עשה שימוש בנשק האסור על פי אמנות בינלאומיות. "ההצהרות של המערב חסרות היגיון", טען בריאיון לעיתון רוסי. "הם קודם מאשימים - ורק אחר כך אוספים ראיות".

לדבריו של הנשיא הסורי, כוחות של צבא סוריה פועלים באזור בו התבצעה לכאורה התקיפה בנשק כימי - ולכן לא ייתכן שהורה לעשות שימוש בנשק מסוג כזה, שהיה פוגע גם בחיילים הנאמנים למשטרו. "לא הגיוני שנפציץ את עצמנו", אמר הנשיא. "באזור שהופצץ אין קו הפרדה ברור בין המורדים לצבא - כך שכל אחד יכול היה להיפגע".