רגעי ההכרעה מתקרבים: פקחי האו"ם יצאו להביא הוכחות

הפקחים יצאו לסייר בשכונה בסוריה שהותקפה על פי העדויות בנשק כימי, מה שעשוי להשפיע על ההחלטה של אובמה על תקיפה. שר החוץ של בריטניה אומר כי ארצו יכולה לפעול בסוריה גם בלי גיבוי מועצת הביטחון

משלחת של שישה כלי רכב ובהם פקחי האו"ם עזבה הבוקר את המלון בדמשק שבו שהו בדרכה לאזור שהותקף לכאורה בנשק כימי על ידי משטר אסד, לבדיקה שעשויה להכריע אם מדינות המערב יפעלו צבאית במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קבוצת הפקחים, המורכבת משורה של מומחים לנשק כימי, מלווה על ידי כוחות ביטחון מקומיים ובאמבולנסים שנועדו להבטיח את שלומם במהלך הבדיקה. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפקחים, הלבושים באפודי מגן כחולים, עשו את דרכם לפרבר של דמשק שבו התרחשה התקיפה. על פי דיווחי כוחות האופוזיציה, לפחות 1,300 בני אדם נהרגו במתקפה ואלפים נוספים נפצעו.

עם יציאת הפקחים לאזור המתקפה, דיווחו בסוריה על ירי שתי פצצות מרגמה לאזור המלון בו הם שוהים בדמשק. סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה האשימה את המורדים בירי, ודיווחה כי שלושה בני אדם נפצעו מפגיעת הפצמ"רים.

במקביל, אומר היום שר החוץ הבריטי וויליאם הייג כי ארצו צפויה להצטרף לפעולה עתידית נגד המשטר הסורי גם ללא הסכמה חד משמעית באו"ם. "האם ניתן לפעול נגד נשק כימי גם בלי אחדות מלאה של מועצת הביטחון של האו"ם? אני טוען שכן, אחרת לא ניתן יהיה להגיב לפשעים אלו".

אתר התקיפה, סוף השבוע (רויטרס)

גם טורקיה מצהירה שתצטרף לכל קואליציה בינלאומית נגד סוריה, אם החלטה חד משמעית לא תתקבל באו"ם. "אם החלטה כזאת לא תתקבל במועצת הביטחון של האו"ם, אלטרנטיבות אחרות עשויות לעלות", אמר שר החוץ הטורקי דבוטולו. "כעת לפחות 36-37 מדינות דנות באפשרויות הפעולה. אם קואליציה תתגבש, טורקיה תמצא בה את מקומה".

אסד: "ארה"ב תיכשל בסוריה כמו בווייטנאם"

עוד קודם לכן, בריאיון נדיר בתקופה האחרונה, הזהיר נשיא סוריה באשר אסד את ארה"ב מפני התערבות בנעשה בארצו. "הכישלון מחכה לארה"ב אם היא תתקוף בסוריה", אמר אסד. "ארה"ב נכשלה בכל המלחמות שניהלה מאז המערכה בווייטנאם ועד היום. המלחמות האלה לא הביאו דבר חוץ מכאוס במזרח התיכון ובאזורים אחרים בעולם".

משיב אש, אסד (רויטרס)

אסד המשיך להכחיש את הטענות כי משטרו עשה שימוש בנשק האסור על פי אמנות בינלאומיות. "ההצהרות של המערב חסרות היגיון", טען בריאיון לעיתון רוסי. "הם קודם מאשימים - ורק אחר כך אוספים ראיות".

לדבריו של הנשיא הסורי, כוחות של צבא סוריה פועלים באזור בו התבצעה לכאורה התקיפה בנשק כימי - ולכן לא ייתכן שהורה לעשות שימוש בנשק מסוג כזה, שהיה פוגע גם בחיילים הנאמנים למשטרו. "לא הגיוני שנפציץ את עצמנו", אמר הנשיא. "באזור שהופצץ אין קו הפרדה ברור בין המורדים לצבא - כך שכל אחד יכול היה להיפגע".