אסד מכחיש בתוקף השימוש בנשק כימי: "האשמות המערב חסרות היגיון"

נשיא סוריה אסד הכחיש בתוקף את השימוש בנשק הכימי בריאיון לעיתון רוסי. "הם קודם מאשימים ורק אחר כך אוספים ראיות", האשים. על תקיפה אמריקנית אפשרית הבהיר: צפוי להם כישלון. לדבריו, פינוי הפצועים לישראל מוכיח שהיא מסייעת למורדים

המערב מאשים שהשתמש בנשק כימי ומתכונן לתקיפה - הנשיא הסורי מכחיש: בריאיון שמתפרסם הבוקר (ב') שהעניק נשיא סוריה בשאר אסד לעיתון רוסי, הוא הכחיש בתוקף כי משטרו עשה שימוש בנשק כימי וטען כי אין בסיס להאשמות המערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההצהרות של המערב חסרות היגיון", אמר אסד לעיתון "איזווסטיה". "הם קודם מאשימים - ורק אחר כך אוספים ראיות. ביום רביעי האשימו את כוחות הצבא על שימוש בנשק הזה, ורק ביום שישי הודיעו על התחלת התהליך של איסוף ראיות. זה מנוגד להיגיון הפשוט".

לדבריו של הנשיא הסורי, כוחות של צבא סוריה פועלים באזור בו התבצעה לכאורה התקיפה בנשק כימי - ולכן לא ייתכן שהורה לעשות שימוש בנשק מסוג כזה, שהיה פוגע גם בחיילים הנאמנים למשטרו. "לא הגיוני שנפציץ את עצמנו", אמר. "באזור שהופצץ אין קו הפרדה ברור בין המורדים לצבא - כך שכל אחד יכול היה להיפגע".

"פינוי הפצועים לישראל מוכיח שהיא עוזרת למורדים"

לדברי אסד, ההוכחה שישראל מסייעת למורדים בארצו היא פינוי הפצועים ממלחמת האזרחים לבתי חולים בישראל. "ארגוני הטרור שפועלים כיום נגד סוריה ומצרים לא תוקפים את ישראל כי הם הוקמו על ידי מדינות המערב בשנות ה-80", האשים.

לאחר שהכחיש כל קשר להחזקה או לשימוש בנשק הקטלני, התפנה אסד להאשים את כוחות האופוזיציה בשימוש בנשק הזה. "המורדים הם אלו שמשתמשים בנשק הכימי", האשים. "ההאשמות של המערב נגדנו הן פוליטיות בלבד ונובעות אך ורק עקב שרשרת הניצחונות של כוחות הצבא הפועלים מטעם הממשלה שניצחו את גדודי הטרוריסטים".

עוד התייחס אסד לביקורם של פקחי האו"ם באתרים שהפוצצו בנשק הכימי במזרח דמשק. "הממשלה הסורית הייתה הראשונה לדרוש הגעה של כוחות בינלאומיים לחקור עבירות על החוק הבינלאומי בסוריה", אמר. "כשהמורדים ירו טייל עם גז רעיל בחאלב ביקשנו מיד שמומחים מערביים יגיעו לחקור. בשבועות האחרונים אנחנו מנהלים מגעים עם האו"ם לגבי ביקורי המומחים. תוצאות הבדיקה שלהם יוצגו באו"ם".

קורבנות תקיפת צבא אסד בסוריה (רויטרס)

לדבריו, רק רוסיה תמכה בעמדה של הממשל - בעוד ארה"ב, צרפת, ובריטניה משוכנעות שממשלתו הורתה להשתמש בנשק כימי נגד אזרחים. "המדינות האלה משוכנעות שאלה אנחנו ולא יריבינו המורדים", אמר. "ההאשמות של המערב לא מבוססות".

"ארצות הברית תיכשל כמו בוייטנאם"

אסד לא התעלם בריאיון מהאיום האמריקני על תקיפה קרובה בסוריה. "הכישלון מחכה לארה"ב אם היא תתקוף בסוריה", אמר. "ארה"ב נכשלה בכל המלחמות שניהלה מאז המערכה בוייטנאם ועד היום. המלחמות האלה לא הביאו דבר חוץ מכאוס במזרח התיכון ובאזורים אחרים בעולם", הוסיף.

בינתיים, רוסיה ממשיכה בנסיונותיה לעצור את וושינגטון מלהתערב במלחמת האזרחים בסוריה. שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר כי ארצו "מודאגת מאוד" מהאפשרות שארצות הברית תתקוף בסוריה, על רקע הדיווחים על תקיפה כימית של צבא אסד. בשיחה עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי קרא לברוב לאיפוק.

מנגד, בטורקיה תומכים בהתערבות בינלאומית. שר החוץ של טורקיה אהמט דאבוטאולו אמר כי אנקרה תצטרף לכל קואליציה בינלאומית נגד סוריה, גם אם לא תושג הסכמה במועצת הביטחון של האו"ם. "אם החלטה כזו לא תבוא מהאו"ם נפעל בדרכים אחרות", אמר דאבוטאולו בראיון לעיתון הטורקי "מילייט".

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן.