סגן שר החוץ הסורי: "כל תיעודי התקיפה - מפוברקים"

בריאיון לרשת CNN התייחס פייסל מקדאד לטבח הכימי בפרברי דמשק, והכחיש מכל וכל את מעורבות הממשל הסורי באירוע. הוא אף הזהיר את הממשל האמריקני מפני נקיטת כל פעולה: "אם ארצות הברית תתקוף - נגיב; לא אפרט כיצד"

ברקע התגברות הקולות הקוראים לפעולה צבאית של ארצות הברית בסוריה, שיגר הלילה (א') סגן שר החוץ הסורי אזהרה נוספת לכיוונו של הממשל האמריקני, ואמר כי אם תיתקל ארצו בכל סוג של מתקפה מכיוונה של ארצות הברית - היא תגיב ו"תשיב לכל פעולה נפשעת". בריאיון לרשת CNN אמר פייסל מקדאד כי לא יפרט את דרכי התגובה. "הם יודעים כיצד", ציין. לדבריו, כל תיעודי הטבח הכימי שהתפרסמו עד כה - מפוברקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום אישר מקדאד כי לפקחי האו"ם, שצפויים להגיע לאתר שבו בוצע התקיפה הקטלנית - יש "גישה מלאה לכל האזורים", אך המשיך לטעון בתוקף כי "מדובר בשקר גדול. הממשלה הסורית היא ממשלה אחראית". לאחר מכן, הפנה כצפוי אצבע מאשימה כלפי כוחות האופוזיציה במדינה, שאותם כינה "שקרנים גדולים שמתנהגים באופן חסר אחריות".

"ממשלת סוריה לעולם לא תשתמש בנשק כימי נגד אזרחים", הוסיף סגן שר החוץ הסורי. "ברגע שארצות הברית תנקוט פעולה - היא תהרוג אנשים חפים מפשע והיא תישפט על ידי ההיסטוריה. אם הם רוצים לתקוף הם יכולים לעשות זאת", אמר - והדגיש כי "סוריה תגיב לכל מתקפה ותשיב לכל פעולה נפשעת. לא אפרט איך, הם יודעים כיצד".

שר החוץ הצרפתי: "חייבים להגיב על פשעי אסד"

בריאיון בלעדי למהדורה המרכזית אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי "העולם חייב להגיב על פשעיו של אסד". לדבריו, "כל האמצעים שברשותנו מצביעים על כך שראשית, אכן התרחש טבח כימי בסוריה ושנית - שבשאר אסד עומד מאחוריו. הרגשותינו, שלי ושל העם הצרפתי, הן שעל פשע כזה אי אפשר לעבור ללא תגובה חזקה".

לדברי השר הצרפתי, מדינות המערב שוקלות את התגובה ההולמת נגד המשטר הסורי בעקבות השימוש בנשק האסור, אך הוא סירב לפרט לגבי דרכי הפעולה. "יש דרכי תגובה רבות, אך מסיבות ברורות לא אוכל להיות ספציפי בתושבותיי", אמר השר.

בתוך כך, ציין הערב שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג כי ישנו חשש שחלק מהראיות במקום כבר הושמדו, ואמר כי סביר להניח שצוות הפקחים שיגיע למקום יתקשה לגבש מסקנות נחרצות. הייג הוסיף כי כבר הושגה הסכמה במערב על הצורך בתגובה נחרצת על הימצאות הוכחות לשימוש בנשק כימי.

מתיחות בסוריה - הסיקור המלא:

השאלה היומית: מה הן כל האופציות על השולחן של אובמה?

גורמי ביטחון: ישראל תדע מראש על תקיפה אמריקנית בסוריה

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ארה"ב מוכנה לכל תרחיש בסוריה"

סוריה במסר למערב: "תקיפה לא תהיה טיול"

רופאים בסוריה: "אלפים טופלו מפגיעה בחומר כימי"

הבית הלבן: כשיתבררו העובדות בנוגע לסוריה - אובמה יקבל הכרעה

נשיא אירן רוחאני: נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

ארצות הברית שולחת משחתות לים התיכון

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק