סוריה במסר למערב: "תקיפה לא תהיה טיול"

בכירים במשטר הסורי מזהירים את מעצמות המערב מפני אפשרות של תקיפה אפשרית בשטחם. "תקיפה בסוריה, בכל מצב, לא תהיה טיול בעבור אף אחד, מי שלא יהיה", הדגיש שר ההסברה הסורי

שלושה ימים לאחר המתקפה הכימית לכאורה בפרוורי דמשק, בארמון הנשיאות הסורי חוששים שהמערב פועל לקראת התערבות במדינה ומשגרים מסר חד לעבר ארה"ב ובנות בריתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תקיפה בסוריה, בכל מצב, לא תהיה טיול בעבור אף אחד, מי שלא יהיה", הדגיש שר ההסברה הסורי עומראן זועבי. "ישנם איזונים בין-לאומיים ואזוריים, וישנו מידע אמיתי באשר למה שאירע".

לדברי השר המקורב לשלטון ולנשיא אסד, סוריה לא השתמשה ולא תשתמש בעתיד בנשק כימי. לטענתו, מי שעשה עד כה שימוש בנשק האסור הם דווקא המורדים.

ההערכה: פעולה בינלאומית נקודתית וקצרה

אחרי שגורמי האופוזיציה דיווחו על יותר מאלף הרוגים במתקפה, הנשיא אובמה כינס בבית הלבן דיון על אפשרויות התגובה בסוריה, כשהרמטכ"ל האמריקני בדרכו לירדן לדון בהתפתחויות. גם רמטכ"ל צבא בריטניה כבר נמצא בירדן, והוא דן עם אנשי המלך על המהלכים הקרובים שאפשר לבצע במדינה. משחתות חיל הים האמריקני כבר נמצאות בדרכן לאזור.

רשת CBS מדווחת שהפנטגון עוסק בהכנות ראשונות למתקפה של טילי שיוט על בסיסי שלטון אסד. שלושה ימים אחרי הטבח, נראה שהלחץ הבינלאומי על ממשל אובמה נותן את אותותיו. שר החוץ הצרפתי פביוס כבר אמר שהמתקפה מחייבת תגובה חריפה, ושר החוץ הבריטי הייג אמר כי העולם לא יכול להתעלם יותר מהנעשה במדינה.

בפנטגון הכינו לנשיא את אפשרויות התגובה החל מפגיעה נקודתית ביחידות שביצעו את השימוש בנשק הכימי, ועד לפגיעה רחבת היקף בסמלי השלטון. תהיה התגובה אשר תהיה, אובמה ינסה בכל כוחו שלא להתבוסס בבוץ הסורי. "הטענה שארה"ב יכולה לפתור בצורה מסוימת לפתור סכסוך בין עדתי מורכב בסוריה מוגזמת", אמר הנשיא אובמה בראיון.

נדמה שאובמה ילך כמעט כנגד רצונו לפעולת ענישה והרתעה בסוריה, כדי למנוע שימוש נוסף בנשק כימי, אבל לא יתערב בצורה נרחבת במלחמת האזרחים של סוריה. לארה"ב כיום יש מספיק כוחות בים התיכון ובמדינות שכנות כדי לבצע תקיפה מוגבלת בסוריה.

האופוזיציה קוראת לתגובה מיידית

ראש האופוזיציה הסורית אחמד ג'רבא, השוהה בגולה, התייחס הערב (ש') לפעילות הבין לאומית בעקבות השימוש בנשק הכימי שהתרחש ביום רביעי בבוקר, ואמר כי "הפעילות הבין לאומית לא עומדת כלל בציפיות ומבישה". לדבריו, "התגובה צריכה להיות מיידית ומכרעת. החקירה הבין לאומית בנושא הטבח חשובה ביותר, אך חסרת חשיבות משום שהיא לא כוללת גיבוי רוסי", הוסיף ג'רבא.

בנוגע לאפשרות שצוות האו"ם לחקירת השימוש בנשק כימי בסוריה יצטרך להיכנס לשטחים שנמצאים בשליטת המורדים, הדגיש ג'רבא שצבא סוריה החופשית מוכן לספק אבטחה וליווי לצוותי האו"ם.

בהכנת הכתבה השתתף גלעד גמליאלי