רופאים בסוריה: "אלפים טופלו בעקבות פגיעה מחומר כימי"

"עוויתות, אישונים מורחבים, ומצוקה נשימתית", אלו רק חלק מתסמינים שהופיעו בגופם של יותר מ-3,600 אזרחים סורים שנפגעו במתקפה בשבוע האחרון. בהודעה שפרסם ארגון "רופאים ללא גבולות" נכתב כי לפחות 355 בני אדם מתו ביום אחד כתוצאה מהסימפטומים

יותר מ-3,600 אזרחים סורים טופלו בשל סימפטומים המופיעים בעקבות שימוש בנשק כימי - כך הודיע הארגון ההומניטארי "רופאים ללא גבולות", שאנשיו טיפלו בימים האחרונים באלפים באזורי הסכסוך העיקרי במדינה המשוסעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתוך אותם אלפים שפונו לשלושה בתי חולים בינלאומיים בתוך שלוש שעות בבוקר יום רביעי מתו מפצעיהם לפחות 355 בני אדם. "הצוותים הרפואיים בבתי החולים סיפרו על מספר רב של נפגעים שהגיעו עם סימפטומים כגון עוויתות, עודף רוק, אישונים מורחבים, ראייה מטושטשת ומצוקה נשימתית", נכתב בהודעת הארגון.

"הארגון לא יכול לאשר את הסיבה המדעית הוודאית לתופעות אלו ואינו יכול לקבוע מי אחראי לפגיעה", הדגיש ד"ר ג'אנסנס, מבכירי הארגון. "עם זאת, התסמינים שדווחו וכמות החולים בזמן קצר מעידים על חשיפה המונית לחומר כימי, הדבר מהווה הפרה של חוקי המשפט הבינלאומי האוסר באופן מוחלט שימוש בנשק כימי וביולוגי".

"נוגד את החוקים הבינלאומיים", ארכיון (רויטרס)

הצהרת הארגון ההומניטארי מגיעה ימים ספורים לאחר הדיווח על מתקפה כימי לכאורה שביצע צבאו של הנשיא אסד. מתקפה שכתוצאה ממנה נהרגו כ-1,300 בני אדם. התמונות הקשות שהגיעו מסוריה הביאו לתגובות סוערות בקהילה הבינלאומית שעדיין מסרבת להתערב בנעשה במדינה.

גם הנשיא האמריקני אובמה נדרש לסוגיה, והנחה את קהילת המודיעין בארצו להמשיך לאסוף מידע וראיות על מנת שנוכל לקבוע בוודאות מה קרה בסוריה. "כשיתבררו העובדות - הנשיא יקבל החלטה מושכלת בנוגע לאופן הפעולה שלנו", נכתב בהודעה רשמית מטעם הממשל בוושינגטון.