במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

סוכנויות מודיעין בארצות הברית ובמערב גיבשו הערכה ראשונית לפיה צבאו של בשאר אסד עשה שימוש בנשק כימי בעת התקיפה בפרברי דמשק במהלך השבוע. על פי ההערכה, הנשיא אסד אישר בעצמו את השימוש בחומר הכימי שהביא למותם של אזרחים רבים

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז (רויטרס)

האם הטבעת סביב צוואו של אסד הולכת ומתהדקת? גורמי מודיעין במערב גיבשו הערכה ראשונית לפיה אכן נעשה שימוש בנשק כימי בתקיפה שהתרחשה מוקדם יותר השבוע בפרברי דמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח שפרסמה סוכנות הידיעות "רויטרס", גורמי מודיעין בארצות הברית ובמדינות נוספות בעולם המערבי העריכו כי אנשי צבאו של אסד אכן השתמשו בנשק כימי והביאו למותם ופציעתם של רבים. על פי גורם ביטחוני שצוטט בדיווח, מהלך התקיפה התבצע בידיעת הדרגים הגבוהים במשטר ואף זכה לאישורו של הנשיא אסד עצמו. בנוסף העריכו גורמי המודיעין כי עבודת איסוף הראיות עשויה להימשך מספר שבועות.

מוקדם יותר אמר עריק מצבא אסד העוומד בראש המפקדה העורפית של המורדים בדמשק, כי כוחותיו נטלו דגימות קרקע מהשכונה במזרח דמשק, שבה בוצעה לטענתם מתקפה נרחבת בנשק כימי. ייתכן שנטילת דגימת הקרקע היא הסיכוי האחרון להוכיח שאכן נעשה שימוש בנשק כימי, מאחר שמדובר בחומר נדיף שלא צפוי להשאיר כל סימנים על הקרקע בתוך כ-12 שעות.

מקורות אופוזיציה אומרים כי מי שביצע את הירי הקטלני הוא חטיבה 155 של המשבר הרפובליקאי בסוריה. לדבריהם, הירי בוצע מראש הר במערב דמשק, הכולל מתחם של בסיסים שמגנים על עיר הבירה.

הבית הלבן הודיע הערב כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה ויועציו עדיין בוחנים את דרכי הפעולה האפשריות בעקבות הדיווח על השימוש בנשק כימי. עם זאת, דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט שב והדגיש את עמדתו של הנשיא אובמה, לפיה ארצות הברית אינה צפויה לשלוח כוחות לסוריה. אובמה אמר מספר פעמים בעבר כי הוא לא מתכוון לשלוח "מגפיים לקרקע" - תיאור המתייחס לכוחות קרקעיים. דובר הבית הלבן חזר על האמירה הזאת בפני כתבים. לדבריו, הסיוע של וושינגטון לאופוזיציה בסוריה מהווה "עליית מדרגה" שהולכת ומתרחבת בהיקפה.

האופוזיציה: נערוב לביטחון פקחי האו"ם

האופוזיציה בסוריה הודיעה הערב כי תערוב לביטחונם של פקחי האו"ם באזורים הנמצאים תחת שליטתם במדינה. הדברים נאמרו בתגובה להצהרה של משרד החוץ במוסקבה, לפיה סירובה של האופוזיציה להבטיח את ביטחונם של פקחי האו"ם מונע קיום חקירה אובייקטיבית. "חיוני שהפקחים יגיעו לשטח בתוך 48 שעות", אמר חאלד סלאח, דובר של ארגוני האופוזיציה במדינה.

באופוזיציה הבטיחו: נגן על הפקחים (רויטרס)

קודם לכן קראה טורקיה למועצת הביטחון של האו"ם לנקוט "צעדים קונקרטיים" בעקבות הדיווחים על מתקפה כימית שביצע צבא סוריה בפרברי הבירה דמשק מוקדם יותר השבוע. "לא נותר דבר לומר בנוגע לאירועים המתרחשים בסוריה. זה הזמן לפעולה אמיתית", אמר נשיא טורקיה עבדאללה גול לכתבים באיסטנבול. "המחיר של התמהמהות, תמרונים דיפלומטיים ותחבולות במועצת הביטחון יהיה גבוה מאוד".

בנאום ששודר בשידור חי בטורקיה אמר אמש ראש הממשלה ארדואן כי "ברור לחלוטין" שנעשה שימוש בנשק כימי במתקפה בסוריה. "יש מי שעדיין דנים בזה, אבל על מה יש לדון? אין קליעים, אין סימני דם, אין אבק שריפה, אין כלום. הכל מאוד ברור".

בריטניה: אסד תקף בנשק כימי

מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר היום כי בכוונתו לקיים חקירה "מהירה יסודית וחסרת פניות". בהודעה של האו"ם נמסר כי אנג'לה קיין, העומדת בראש ועדת האו"ם לפירוק מנשק להשמדה המונית, צפויה להגיע מחר (ש') לדמשק, במטרה לשכנע את בכירי הממשל לאפשר לפקחים גישה לאזורים שהופגזו.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר היום כי בריטניה מעריכה כי משטר אסד אכן הוציא לפועל מתקפה כימית נרחבת בפרברי דמשק. "אני יודע שיש אנשים בעולם שהיו רוצים לומר שזו קונספירציה של האופוזיציה, אך הסיכויים לכך נמוכים ביותר".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק