המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

בניסיון להוכיח לקהילה הבינלאומית כי משטר אסד אכן עשה שימוש בנשק כימי במהלך המתקפה על מזרח דמשק מוקדם יותר השבוע, הודיע בכיר באופוזיציה הסורית כי נטל דגימות קרקע מהאזור. במקביל הודיע הבית הלבן כי ארצות הברית אינה צפויה לשלוח כוחות קרקע לסוריה

עריק מצבא אסד, שעומד בראש המפקדה העורפית של המורדים בדמשק, אומר הערב (ו') כי כוחותיו נטלו דגימות קרקע מהשכונה במזרח דמשק, שבה בוצעה לטענתם מתקפה נרחבת בנשק כימי. ייתכן שנטילת דגימת הקרקע היא הסיכוי האחרון להוכיח שאכן נעשה שימוש בנשק כימי, מאחר שמדובר בחומר נדיף שלא צפוי להשאיר כל סימנים על הקרקע בתוך כ-12 שעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות אופוזיציה אומרים כי מי שביצע את הירי הקטלני הוא חטיבה 155 של המשבר הרפובליקאי בסוריה. לדבריהם, הירי בוצע מראש הר במערב דמשק, הכולל מתחם של בסיסים שמגנים על עיר הבירה.

הבית הלבן הודיע הערב כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה ויועציו עדיין בוחנים את דרכי הפעולה האפשריות בעקבות הדיווח על השימוש בנשק כימי. עם זאת, דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט שב והדגיש את עמדתו של הנשיא אובמה, לפיה ארצות הברית אינה צפויה לשלוח כוחות לסוריה. אובמה אמר מספר פעמים בעבר כי הוא לא מתכוון לשלוח "מגפיים לקרקע" - תיאור המתייחס לכוחות קרקעיים. דובר הבית הלבן חזר על האמירה הזאת בפני כתבים. לדבריו, הסיוע של וושינגטון לאופוזיציה בסוריה מהווה "עליית מדרגה" שהולכת ומתרחבת בהיקפה.

האופוזיציה: נערוב לביטחון פקחי האו"ם

האופוזיציה בסוריה הודיעה הערב כי תערוב לביטחונם של פקחי האו"ם באזורים הנמצאים תחת שליטתם במדינה. הדברים נאמרו בתגובה להצהרה של משרד החוץ במוסקבה, לפיה סירובה של האופוזיציה להבטיח את ביטחונם של פקחי האו"ם מונע קיום חקירה אובייקטיבית. "חיוני שהפקחים יגיעו לשטח בתוך 48 שעות", אמר חאלד סלאח, דובר של ארגוני האופוזיציה במדינה.

"נעשה שימוש בנשק כימי" ארדואן (AP)
קודם לכן קראה טורקיה למועצת הביטחון של האו"ם לנקוט "צעדים קונקרטיים" בעקבות הדיווחים על מתקפה כימית שביצע צבא סוריה בפרברי הבירה דמשק מוקדם יותר השבוע. "לא נותר דבר לומר בנוגע לאירועים המתרחשים בסוריה. זה הזמן לפעולה אמיתית", אמר נשיא טורקיה עבדאללה גול לכתבים באיסטנבול. "המחיר של התמהמהות, תמרונים דיפלומטיים ותחבולות במועצת הביטחון יהיה גבוה מאוד".

בנאום ששודר בשידור חי בטורקיה אמר אמש ראש הממשלה ארדואן כי "ברור לחלוטין" שנעשה שימוש בנשק כימי במתקפה בסוריה. "יש מי שעדיין דנים בזה, אבל על מה יש לדון? אין קליעים, אין סימני דם, אין אבק שריפה, אין כלום. הכל מאוד ברור".

בריטניה: אסד תקף בנשק כימי

מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר היום כי בכוונתו לקיים חקירה "מהירה יסודית וחסרת פניות". בהודעה של האו"ם נמסר כי אנג'לה קיין, העומדת בראש ועדת האו"ם לפירוק מנשק להשמדה המונית, צפויה להגיע מחר (ש') לדמשק, במטרה לשכנע את בכירי הממשל לאפשר לפקחים גישה לאזורים שהופגזו.

שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר היום כי בריטניה מעריכה כי משטר אסד אכן הוציא לפועל מתקפה כימית נרחבת בפרברי דמשק. "אני יודע שיש אנשים בעולם שהיו רוצים לומר שזו קונספירציה של האופוזיציה, אך הסיכויים לכך נמוכים ביותר".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק