מומחים: הנזק ממתקפה כימית - ארוך טווח

בפרברי דמשק ממשיכים לאסוף את השברים בעקבות הדיווחים על מתקפה כימית נרחבת מוקדם יותר השבוע. מומחים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בקרוב ייתכן גל שני של נפגעים – מכיוון שגורמי הרפואה שטיפלו בקורבנות עלולים לחלות בעצמם. בכיר לשעבר במשרד ההגנה הבריטי: "ההסבר היחידי המתקבל על הדעת – תקיפה כימית"

פרברי דמשק לאחר ההתקפה הקטלנית (רויטרס)

על רקע דרישות הולכות וגוברות בקהילה הבינלאומית לחקור את הדיווחים על מתקפה כימית בפרברי דמשק, מעריכים היום (ו') מומחים ללוחמה כימית - המוני אזרחים סורים, ששרדו את המתקפה, עלולים לסבול מנכות ומבעיות בריאותיות קשות למשך כל ימי חייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההסבר היחידי שמתקבל על הדעת, בהתחשב במספר הנפגעים ובסימפטומים שלהם, הוא שנעשה שימוש נשק כימי", אומר האמיש דה ברטון-גורדון, מי שפיקד בעברו על יחידת הנשק להשמדה המונית ביחידה ללוחמה בטרור של בריטניה. "ככל הנראה מדובר בגז עצבים, ואנו יודעים שבעבר נעשה שימוש בסארין בסוריה וכי למשטר אסד יש כמויות מאוד גדולות של הגז".

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי על פי הערכות שונות, מניין ההרוגים בתקרית עלול לעלות בימים הקרובים, לאחר שרופאים ואנשי הצלה אחרים שסבלו מחשיפה שנייה עלולים ללקות בהרעלה. נוגדנים וטיפולי חירום קיימים כיום בעיקר עבור קורבנות שסבלו מההשפעות המיידיות של הרעלה כתוצאה מחשיפה לגז עצבים. עם זאת, אם החולים לא מטופלים באטרופין או בתרופות דומות בשעות הראשונות לאחר החשיפה, רוב הסיכויים הם שלא ניתן יהיה לעזור להם.

"גז סארין מסוכן בכל צורה של חשיפה"

החשיפה לסארין - סכנה לטווח ארוך (יוטיוב)
"הנזק נגרם במהירות רבה והטיפול מוכרח להיות מיידי", מבהיר ריי זילינסקס, מומחה אמריקני לנשק כימי וביולוגי. "בטווח הארוך, הסיכון העיקרי של הנחשפים נובע מבעיות בנשימה, שעלולות להוביל בין היתר גם לנזק מוחי".

"גז עצבים קוטל במהירות והוא מסוכן בכל צורה של חשיפה", אומרת מומחית אמריקנית לנשק להשמדה המונית. לדבריה, ניתן לפזר גז עצבים בריכוז גבוה מספיק עד שגם נשימה אחת של החומר תהיה קטלנית. בין הסוגים של גז העצבים נכלל הסארין, שבו על פי ההערכות נעשה שימוש במתקפה בסוריה. גז הסארין גורם להפרעה בקשר בין העצבים לבין עצמם ובין עצבים לבין תאי שריר - דבר שגורם לחולשה בשרירים ואף לשיתוק. בין היתר גורמת החשיפה לגז לפרכוסים, בעיות בנשימה, הזלה, נזלת ואובדן שליטה על הגוף.

אובמה: "הדיווחים מצביעים על אירוע גדול"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס ישירות לדיווחים על תקיפה כימית נרחבת מוקדם יותר השבוע בסוריה. בריאיון ששודר היום (ו') ברשת CNN אמר אובמה: "הסימנים הראשונים מצביעים על אירוע גדול מאוד, שמהווה מקור לדאגה רבה".

לדברי אובמה, ארצות הברית נמצאת בקשר ישיר עם גורמים בקהילה הבינלאומית, ומפעילה לחץ על האו"ם לקדם את החקירה. "קראנו לממשל בסוריה לאפשר לפקחי האו"ם, שנמצאים בשטח, לחקור את האזור החשוד, אך איננו מצפים לשיתוף פעולה מצד משטר אסד לאור ההיסטוריה שלהם".

"אין ספק שברגע שמתחילים לראות שימוש נרחב בנשק כימי - ואני חוזר ואומר שאנחנו עדיין אוספים מידע בנוגע לתקרית הספציפית הזאת - הדבר מתחיל להשפיע ישירות על אינטרסים אמריקניים בסיסיים ביותר", הדגיש אובמה. "אני מדבר הן על הצורך למנוע הפצה של נשק להשמדה המונית והן על הצורך שלנו להגן על בנות בריתנו ובסיסינו הצבאיים באזור".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק