לבנון: 42 הרוגים בשני פיצוצים בעיר טריפולי

שני פיצוצים עזים נשמעו בצהריים בסמוך לשני מסגדים בעיר טריפולי שבצפון לבנון. מדיווח ראשוני עולה כי במקום לפחות 42 הרוגים ועוד מאות פצועים. רשת LBC הלבנונית מדווחת כי אחד הפיצוצים אירע בסמוך לביתו של ראש הממשלה נג'יב מיקאתי

שעות לאחר תקיפת צה"ל סמוך לביירות, התפוצצו בשעות הצהריים (ו') שני מטעני חבלה רבי עוצמה בעיר טריפולי בצפון המדינה. שר הבריאות של לבנון דיווח כי לפחות 42 בני אדם נהרגו וכ-350 נפצעו. מדובר במתקפה הקטלנית ביותר בטריפולי מאז סוף מלחמת האזרחים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדיווח ראשוני נמסר כי מטעני החבלה התפוצצו מול שני מסגדים גדולים בעיר, זמן קצר בתום תפילות יום השישי. בתמונות המשודרות בתקשורת הלבנונית נראה הרס נרחב באזור הפיצוצים ומספר כלי רכב שעולים באש. זמן קצר לאחר הפיצוצים יצאו חמושים לרחובות העיר והחלו בירי באוויר. מפגינים זועמים יידו אבנים לעבר חיילי צבא לבנון שבחנו את זירות הפיגועים.

הפיצוץ בטריפולי, היום (רויטרס)

הפיצוץ בטריפולי, היום (רויטרס)

מאות נפגעים. טריפולי, היום (רויטרס)

רשת LBC הלבנונית דיווחה כי אחד הפיצוצים אירע בסמוך לביתו של ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי. לשכתו הודיעה שהוא ומשפחתו לא שהו באזור בזמן הפיצוץ. "ראיתי שבע גופות שרופות בתוך מכוניות שעלו באש", סיפר עד ראייה במקום לסוכנות הידיעות רויטרס.

בשלב זה טרם ברור מי עומד מאחורי הפיגועים, אך ההערכה היא כי מדובר במאבקים פנימיים על רקע המחלוקת במדינה סביב מלחמת האזרחים בסוריה ומעורבות חיזבאללה בלחימה. לפחות אחד מהמסגדים שעמדו במוקד הפיצוצים נחשב למעוז סוני של מתנגדי חיזבאללה, וגורמים שונים במדינה טוענים כי הארגון השיעי הוא שעומד מאחורי הפיגוע הקשה.

מטוסי חיל האוויר תקפו בלבנון

אזור ההפגזה של צה"ל, היום (AP)
הלילה תקפו מטוסי חיל האוויר יעד טרור בין ביירות לבין צידון שבלבנון, בתגובה לירי הרקטות אמש לעבר צפון הארץ. מדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה וכי כל המטוסים שבו בשלום. עוד נמסר כי "צה"ל רואה בממשלת לבנון את האחראית לירי".

רשת הטלוויזיה של ארגון חיזבאללה "אל מנאר" דיווחה כי התקיפה כוונה נגד מפקדת החזית העממית לשחרור פלסטין, ארגונו של אחמד ג'יבריל, בעיר נאעמה. בארגון אמרו כי לא היו נפגעים במתקפה, וכי הופתעו מאחר וארגון ג'יהאד עולמי הוא שלקח אחריות לירי הרקטות אמש.

בשבוע שעבר: פיצוץ ברובע דאחייה

פיצוץ בלבנון. ארכיון (רויטרס)
בשבוע שעבר נהרגו 20 בני אדם בפיצוץ מכונית תופת ברובע דאחייה בביירות ומאות אחרים נפצעו. מחקירה של האירוע עולה כי ייתכן שמכונית התופת, שהתפוצצה על כביש ראשי בין שתי שכונות מרכזיות בפרבר הדרומי של ביירות, הופעלה על ידי מחבל מתאבד. ההערכה היא כי משקלו של המטען שהתפוצץ היה לפחות 60 ק"ג.

הטלוויזיה בלבנון שידרה תמונות ובהן נראה נזק אדיר שנגרם לסביבה באזור הפיצוץ. עדי ראייה דיווחו על רחוב שלם שכמעט נהרס לחלוטין. אמבולנסים רבים ואנשי כוחות הביטחון הגיעו במהירות למקום, ובתוך דקות חיזבאללה סגר את הזירה.