הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

המראות הקשים מסוריה בעקבות המתקפה הכימית של צבא אסד על המורדים, לכאורה, ממשיכים לזרום מהמדינה השסועה. כעת, המורדים הפכו ילדה קטנה לסמל המתקפה בסרטון שהפיצו ובו היא זועקת, לאחר שנפגעה לטענתם, והוריה נהרגו. בינתיים: העולם מגנה – אך לא מתערב

"הצילו אותי - אני חיה!". ילדה סורית שנפגעה אתמול ככל הנראה מגז עצבים של כוחות צבא אסד, הוצגה באתר המורדים בסרט שהפיצו וכבר הפכה לסמל של האירוע הטרגי הזה. על פי האופוזיציה במדינה, יותר מאלף בני אדם נהרגו במתקפה, רבים נפגעו ומספר הקורבנות עוד צפוי לעלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הילדה, שגילה לא ידוע, נראית צועקת בסרטון שהפיצו המורדים תחת הכותרת "מפתיע שהיא עדיין חיה בעולם שבו כולם מתים". בסרטון נראה כי היא מושכת את הלשון שלה, מה שיכול להיות סימן להתייבשות לאחר טיפול באטרופין בכמויות גדולות, לצורך טיפול בגז עצבים.

הרופא במקום סיפר כי הילדה חווה הלם פסיכולוגי לאחר שהוריה מתו כתוצאה ממתקפה כימית ממזרח לבירה דמשק. עם זאת, המשטר בסוריה עדיין מכחיש בתוקף כי התבצעה תקיפה כלשהי עם נשק כימי. אמש העריכו מומחים ישראלים בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי תמונות המורדים הקשות נראות אותנטיות ולא מבוימות, וכי מדובר באירוע חסר תקדים בהיקפו, אם אכן התבצע.

גופות מובלות בסוריה, אתמול (רויטרס)

"יותר מאלף נהרגו" (רויטרס)

"משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

"האנשים ששכבו במיטותיהם נראו כה שלווים, כאילו הם ישנים - אבל הם היו מתים", סיפר אבו נידאל, אחד התושבים במקום בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "נכנסנו לבתים והכל שם עמד במקומו. ראינו אנשים שקרסו על המדרגות או בפתחי הבתים".

כשההפגזות פגעו בעיירה מועדאמייה, דרום-מערבית לדמשק, פארה אל-שאמי התעלמה מהשמועות בפייסבוק שלפיהן הטילים שפגעו במקום נשאו ראשי נפץ כימיים. לדבריה, היא חשבה שמקום מגוריה סמוך מספיק למחנה צבאי מכדי שיהיה מוקד לפגיעה מסוג כזה.

"באותו הזמן שבו צוות האו"ם הגיע לפה, זה נראה היה בלתי אפשרי. אבל אז התחלתי להרגיש סחרחורת. נחנקתי והעיניים שרפו לי", היא סיפרה. "מיהרתי למרפאה הסמוכה. למרבה המזל אף אחד מבני משפחתי לא נפגע, אבל ראיתי משפחות שלמות על הרצפה".

המשטר מכחיש: לא תקפנו (AP)

כרזת המורדים עם הילדה (מתוך אתר המורדים)

העולם מגנה - אך לא מתערב

ובעוד התמונות והסרטונים הקשים זורמים מסוריה, העולם מגנה - אך עומד מנגד ולא עושה דבר. "ישנו צורך ממשי בבירור השימוש בנשק כימי בסוריה", נכתב בהודעת מועצת הביטחון של האו"ם שפורסמה בתום הדיון הלילה.

דיפלומטים באו"ם מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי סין ורוסיה התנגדו לקיום חקירה מיידית העוסקת במתקפה אתמול. על פי הצעה שנוסחה על ידי הנציגים של מדינות המערב במועצת הביטחון, נאמר כי על האו"ם לפתוח בחקירת הנושא בידי צוות האו"ם שנמצא כבר בסוריה, אך רוסיה וסין התנגדו לניסוח, ובכך הוחלט על הודעה כללית הקוראת לבדיקת ההאשמות מצד כוחות המורדים.

"זה הכרחי להבהיר האם נעשה שימוש בנשק כימי בפרוורי דמשק", מסרה דוברת המועצה, שגרירת ארגנטינה באו"ם. "יש דאגה עמוקה אצל חברות המועצה בקשר להאשמות, אבל השכל הישר מחייב אותנו לבדוק מה באמת קרה", הוסיפה השגרירה מריה כריסטיאנה פרסבל.

ילדים שמטופלים בסוריה (רויטרס)

שר החוץ של צרפת לורן פביוס אמר כי אם מועצת הביטחון של האו"ם לא תקבל החלטה בנושא השימוש לכאורה בנשק כימי בסוריה, צרפת "תפעל בדרכים אחרות", כהגדרתו. "תהיה תגובה הכוללת הפעלת כוח בסוריה", אמר פביוס בראיון לטלוויזיה הצרפתית, "אין שאלה בכל הנוגע להנחתת כוחות על אדמת סוריה".

שר החוץ הטורקי אחמט דאובטולו אמר כי "בסוריה נחצו כל הקווים האדומים". שר החוץ של גרמניה גידו וסטרוולה דרש כי תינתן לפקחי האו"ם גישה מלאה לאזור בדמשק בו דווח על מתקפה של צבא סוריה בנשק כימי. "הדיווחים האלה רציניים מאוד, ואם הם נכונים - זו שערורייה", אמר וסטרוולה .

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן.

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק