דריכות במצרים: מובארק צפוי להשתחרר כבר היום

לאחר שאמש בית המשפט הורה לשחררו ממעצר – בשעות הקרובות זה צפוי לקרות אחרי שנתיים במעצר. מהכלא צפוי מובארק לעבור לבית חולים צבאי, שם ישהה בתנאי מעצר בית. השלטון ינסע למנוע חגיגות ומחאות

דריכות במצרים לקראת האפשרות שהנשיא לשעבר חוסני מובארק ישוחרר כבר היום מהכלא. זאת לאחר שבית הדין הפלילי בקהיר הורה אתמול לשחררו למעצר בית עד לפתיחת המשפט החוזר נגדו בגין הרג מפגינים. אם וכאשר ישוחרר, מובראק יועבר ככל הנראה לבית חולים צבאי, שם ישהה בתנאים של מעצר בית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצמרת השלטון הזמני של מצרים ינסו למנוע כל אפשרות של אירועים חריגים וחגיגות סביב שחרורו של הנשיא לשעבר. זאת כדי לצמצם אפשרות של תסיסה ברחובות במחאה על השחרור.

מובארק שוהה במעצר בכלא טורה שבקהיר במשך שנתיים. ההחלטה לשחררו התקבלה לאחר שריצה את תקופת המאסר המקסימלית בה ניתן להחזיק אזרח מצרי בכלא ללא משפט. פאריד אל דיב, עורך דינו של מובארק, אמר אתמול מחוץ לאולם הדיונים כי "בית המשפט החליט לשחרר אותו, ייתכן וזה יקרה כבר מחר".

מובראק בן ה- 85 זוכה מאישומי השחיתות שהיו נגדו, אך הוא צפוי לעמוד בקרוב לדין על חלקו בהרג המפגינים במהלך ההפיכה בשנת 2011 שהובילה לנפילת משטרו. בית המשפט המצרי כבר הרשיע את הנשיא שלעבר במעשה, ואף שלח אותו למאסר עולם, אך לאחר שעורכי דינו הגישו ערעור הורו השופטים על עריכת משפט מחודש.

מובארק בימים טובים יותר (רויטרס)

משפט מתוקשר בצל הידרדרות במצבו הבריאותי

ההוראה על שחרורו של מובארק אתמול לא הפתיעה. כבר בתחילת השבוע טען פרקליטו של הנשיא לשעבר כי הוא צפוי להשתחרר ממעצר במה שהגדיר "48 השעות הקרובות". לדברי עורך הדין, פרקליטות המדינה במצרים ניקתה אותו מאשמה באחד התיקים המרכזיים שהביאו להעמדתו לדין, והסיבה היחידה שמובראק עדיין במעצר היא דיון על תיק שחיתות נוסף בו הוא מואשם.

במצרים דווח כי מדובר בניצול תקציב האחזקה השוטפת של הארמון לצרכיו האישיים שלו ושל משפחתו. לדבריו עורך הדין, גם מהתיק הזה מובארק יזוכה. "כל מה שנותר לנו הוא הליך מנהלי פשוט שצריך להימשך לא יותר מ-48 שעות", טען אל-דיב. "הוא צריך להשתחרר עד סוף השבוע". ברשת אל ג'זירה הזכירו כי עורך הדין כבר יצא בעבר בהצהרות דומות שגם בסופן מובארק נותר בכלאו.

מצבו הבריאותי של מובארק הידרדר בשנתיים שחלפו מאז הופל שלטונו. לדיונים בבית המשפט הוא הגיע פעמים רבות כשהוא קשור למיטה ולצידו צוות רפואי שמשגיח על מצבו. בריאיונות המעטים שהעניק לכלי התקשורת במדינה הביע מובארק דאגה ממצבה של מצרים - זאת לאור חוסר היציבות השלטונית השוררת במדינה.

מאז נפל שלטונו של מובארק בראשית שנת 2011, מצרים עומדת בפני תהפוכות רבות. תחילה עלה לשלטון מוחמד מורסי, נציג האחים המוסלמים, אך גם הוא בתוך חודשים ספורים הוסר מתפקידו. בעקבות המהלך - החלו בשבוע האחרון מהומות דמים בין כוחות הצבא לפעילי הארגון האסלאמי הקיצוני, מהומות שגבו את חייהם של מאות אנשים.