מועצת הביטחון התכנסה הלילה: "לברר האם נעשה שימוש בנשק כימי"

בזמן שנחשפות העדויות לזוועה שהתרחשה אתמול לפנות בוקר בסוריה, בנוגע לשימוש בנשק כימי שנעשה בפרברי דמשק, מועצת הביטחון שהתכנסה הלילה לא קיבלה החלטה משמעותית בנושא. "יש לברר האם נעשה שימוש כזה", נמסר בתום הדיון. רוסיה וסין התנגדו לניסוח הצהרה חריפה יותר הקוראת לפתיחה מיידית של חקירה בנושא

דיווחים על 1,300 הרוגים, אתמול (רויטרס)

דיון החירום שהתקיים הלילה (ה') במועצת הביטחון של האו"ם, בנוגע לדיווחים על מתקפה כימית נרחבת בסוריה, הסתיים בקול ענות חלושה, כשחברי המועצה לא החליטו על התערבות מעשית בנעשה במדינה. "ישנו צורך ממשי בבירור השימוש בנשק כימי בסוריה", נכתב בהודעה שפורסמה בתום הדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיפלומטים באו"ם מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי סין ורוסיה התנגדו לקיום חקירה מיידית העוסקת במתקפה אתמול. על פי הצעה שנוסחה על ידי הנציגים של מדינות המערב במועצת הביטחון, נאמר כי על האו"ם לפתוח בחקירת הנושא בידי צוות האו"ם שנמצא כבר בסוריה, אך רוסיה וסין התנגדו לניסוח, ובכך הוחלט על הודעה כללית הקוראת לבדיקת ההאשמות מצד כוחות המורדים.

"זה הכרחי להבהיר האם נעשה שימוש בנשק כימי בפרוורי דמשק", מסרה דוברת המועצה, שגרירת ארגנטינה באו"ם, "יש דאגה עמוקה אצל חברות המועצה בקשר להאשמות, אבל השכל הישר מחייב אותנו לבדוק מה באמת קרה", הוסיפה השגרירה מריה כריסטיאנה פרסבל.

"לברר את השימוש בנשק כימי", ארכיון (AP)

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, קרא גם הוא לחקור את מה שאירע בסוריה. ממש בימים אלו נמצא בסוריה צוות פקחים של הארגון שאמור לבדוק האם אכן נעשה שימוש בנשק כימי. נציגים הפקחים מדגישים כי הם חוקרים את טענות המורדים לשימוש של משטר אסד בנשק הקטלני. "כוח האו"ם בסוריה עוסק בחקירה באופן מלא. הצוות שהגיע לסוריה ביום שני נמצא בדיונים קדחתניים עם הממשל הסורי", נמסר אמש בהצהרה מטעם האו"ם. "המזכ"ל באן שב ומדגיש כי כל שימוש בנשק כימי, על ידי שני הצדדים, הוא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

במקביל, אמש פורסמו עוד ועוד עדויות לזוועה שהתרחשה אתמול לפנות בוקר בפרברי דמשק. "האנשים ששכבו במיטותיהם נראו כה שלווים, כאילו הם ישנים - אבל הם היו מתים", סיפר אבו נידאל, אחד מתושבי השכונות שהופגזו, "נכנסנו לבתים והכל שם עמד במקומו. ראינו אנשים שקרסו על המדרגות או בפתחי הבתים, נראה היה כאילו ניסו לצאת ולהזיק עזרה אבל אז הם נפגעו". אבו נידאל סיפר כי זמן קצר לאחר המתקפה הראשונית, השמועות על השימוש בנשק כימי הופצו דרך הרמקולים במסגדים המקומיים.

העדויות מסוריה נחשפות (יוטיוב)

כשההפגזות פגעו בעיירה מועדאמייה, דרום-מערבית לדמשק, פארה אל-שאמי התעלמה מהשמועות בפייסבוק שלפיהן הטילים שפגעו במקום נשאו ראשי נפץ כימיים. לדבריה, היא חשבה שמקום מגוריה סמוך מספיק למחנה צבאי מכדי שיהיה מוקד לפגיעה מסוג כזה.

"באותו הזמן שבו צוות האו"ם הגיע לפה, זה נראה היה בלתי אפשרי. אבל אז התחלתי להרגיש סחרחורת. נחנקתי והעיניים שרפו לי", היא סיפרה. "מיהרתי למרפאה הסמוכה. למרבה המזל אף אחד מבני משפחתי לא נפגע, אבל ראיתי משפחות שלמות על הרצפה".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק