עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

לאחר הטבח הכימי בפרברי דמשק שהביא למותם של כ-1,300 איש, נחשפו עדויות שגוללו את רגעי הזוועה. "ראינו גברים ונשים שהתמוטטו; הרגשנו סחרחורות קשות וצריבות בעיניים", אמרו עדי ראייה. מועצת הביטחון מתכנסת לדיון חירום

זירת ההפגזה סמוך לדמשק (רויטרס)

בעוד שבמועצת הביטחון של האו"ם נמשך דיון החירום בעקבות הדיווחים על מתקפה כימית נרחבת בסוריה, זורמות עוד ועוד עדויות לזוועה שהתרחשה לפנות בוקר בפרברי דמשק. "האנשים ששכבו במיטותיהם נראו כה שלווים, כאילו הם ישנים - אבל הם היו מתים", סיפר אחד התושבים במקום, אבו נידאל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרס נרחב (רויטרס)
"נכנסנו לבתים והכל שם עמד במקומו. ראינו אנשים שקרסו על המדרגות או בפתחי הבתים", אמר אבו נידאל לסוכנות הידיעות רויטרס. "נראה היה כאילו ניסו לצאת ולהזיק עזרה אבל אז הם נפגעו". אבו נידאל סיפר כי זמן קצר לאחר המתקפה הראשונית, השמועות על השימוש בנשק כימי הופצו דרך הרמקולים במסגדים המקומיים.

מאות הרוגים (רויטרס)

מחצית הנפגעים - נשים וילדים (רויטרס)

כשההפגזות פגעו בעיירה מועדאמייה, דרום-מערבית לדמשק, פארה אל-שאמי התעלמה מהשמועות בפייסבוק שלפיהן הטילים שפגעו במקום נשאו ראשי נפץ כימיים. לדבריה, היא חשבה שמקום מגוריה סמוך מספיק למחנה צבאי מכדי שיהיה מוקד לפגיעה מסוג כזה.

"באותו הזמן שבו צוות האו"ם הגיע לפה, זה נראה היה בלתי אפשרי. אבל אז התחלתי להרגיש סחרחורת. נחנקתי והעיניים שרפו לי", היא סיפרה. "מיהרתי למרפאה הסמוכה. למרבה המזל אף אחד מבני משפחתי לא נפגע, אבל ראיתי משפחות שלמות על הרצפה".

דמשק, היום (רויטרס)

מאג'יד אבו עלי, רופא שטיפל בנפגעים בפרבר מזרחי של דמשק, אמר כי לפחות מחצית מהפצועים היו נשים וילדים. "הפגיעות עמן הגיעו התאימו לגז סארין. קשיים בנשימה, חנק, האטת קצב הלב עד למצב של דום לב, הזעה, אישוני מכווצים, פרכוסים ואובדן הכרה".

דיום חירום במועצת הביטחון (AP)

האו"ם: חוקרים את הדיווח על שימוש בנשק כימי

במקביל מדגישים פקחי האו"ם הנמצאים בימים אלה בסוריה, כי הם חוקרים את טענות המורדים לשימוש של משטר אסד בנשק הקטלני. "כוח האו"ם בסוריה עוסק בחקירה באופן מלא. הצוות שהגיע לסוריה ביום שני נמצא בדיונים קדחתניים עם הממשל הסורי", נמסר הערב בהצהרה מטעם האו"ם. "המזכ"ל באן שב ומדגיש כי כל שימוש בנשק כימי, על ידי שני הצדדים, הוא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

מוקדם יותר הערב הביע הבית הלבן דאגה בעקבות הדיווחים הזורמים מסוריה וקרא לצוות האו"ם שנמצא במדינה לחקור את הנושא. "ארצות הברית מודאגת עמוקות מהדיווחים על מאות אזרחים סורים שנהרגו במתקפה של כוחות הממשל", אמר דובר הבית הלבן בהצהרה מיוחדת.

"אנו דורשים רשמית מהאו"ם לחקור באופן דחוף את ההאשמות", נמסר. "צוות החקירה, שנמצא כעת בסוריה, ערוך לעשות זאת והדבר מצוי במסגרת סמכויותיו". גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד דרש מצוות האו"ם לפקוד את האתרים שעל פי החשד נפגעו מטילים כימיים. גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום לדיווחים ואמר: "אסד השתמש בנשק כימי, ולא בפעם הראשונה".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק