המתקפה בסוריה: מועצת הביטחון מתכנסת לדיון חירום

העולם מביע זעזוע ממה שמסתמנת כאחת המתקפות הקשות ביותר בסוריה. שעל פי דיווחים גבתה את חייהם של מעל 1,300 בני אדם. ארה"ב הביעה "דאגה רצינית". השר יעלון: "אסד השתמש בנשק כימי, ולא בפעם הראשונה"

האם מדינות המערב קרובות להכריע על התערבות ישירה במלחמת האזרחים בסוריה? מועצת הביטחון של האו"ם מכנסת הלילה (ד') דיון חירום בעקבות הדיווחים לפיהם צבא אסד השתמש לפנות בוקר בנשק כימי במתקפה סמוך לדמשק. המורדים בסוריה דיווחו כי לפחות 200 בני אדם נהרגו כשטילים בעלי ראש נפץ כימי נורו לעבר שלושה פרברים מדרום לדמשק. במקביל, המורדים במדינה מדווחים על יותר מ-1,300 הרוגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבית הלבן הביע דאגה בעקבות הדיווחים הזורמים מסוריה וקרא לצוות האו"ם שנמצא במדינה לחקור את הנושא. "ארצות הברית מודאגת עמוקות מהדיווחים על מאות אזרחים סורים שנהרגו במתקפה של כוחות הממשל", אמר דובר הבית הלבן בהצהרה מיוחדת.

דיון חירום במועצת הביטחון (AP)

"אנו דורשים רשמית מהאו"ם לחקור באופן דחוף את ההאשמות", נמסר. "צוות החקירה, שנמצא כעת בסוריה, ערוך לעשות זאת והדבר מצוי במסגרת סמכויותיו". גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד דרש מצוות האו"ם לפקוד את האתרים שעל פי החשד נפגעו מטילים כימיים. גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום לדיווחים ואמר: "אסד השתמש בנשק כימי, ולא בפעם הראשונה".

"אסד השתמש בנשק כימי". השר יעלון (חדשות 2)

"מזכ"ל האו"ם באן קי מון היה המום עם קבלת הדיווח על המתקפה הכימית", נמסר בהודעה מטעם האו"ם. עוד נמסר כי החוקר הראשי של הארגון בנושא הנשק הכימי מנהל דיונים עם הממשל הסורי בנוגע לדיווחים.

רוסיה: פרובוקציה של המורדים

תוצאות נשק כימי: פרכוסים וקשיי נשימה (יוטיוב)
משרד החוץ הרוסי קרא הערב לערוך חקירה הוגנת ומקצועית בעקבות הדיווחים לפיהם צבא סוריה השתמש בנשק כימי במתקפה שערך מזרחית לדמשק. דובר משרד החוץ האשים את האופוזיציה בסוריה בכך שהדיווחים על המתקפה הכימית הם פרי פרובוקציה מתוכננת.

"הנסיבות אינן יכולות אלא להצביע על כך שפעם נוספת אנו מתמודדים עם פרובוקציה שתוכננה מראש", אמר הדובר. "הטענה הזאת נתמכת על ידי העובדה כי המעשה הנפשע בוצע סמוך לדמשק באותו הזמן שבו משלחת של האו"ם הצליחה להתחיל את עבודתה בחקירת הטענות על שימוש אפשרי בנשק כימי".

מומחים: אפשרות ממשית למתקפה כימית

מועצת הביטחון תכנס דיון חירום (רויטרס)
מומחים ישראלים לנשק בלתי-קונבציונלי טוענים כי התמונות מהשטח מעלות אפשרות ממשית של מתקפה כימית. ד"ר דני שוהם, מומחה לנשק כימי וביולוגי במרכז בגין סאדאת באוניברסיטת בר אילן, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי מניסיונו, התמונות מסוריה אכן עשויות להצביע על שימוש בנשק כימי. "אלה תמונות נדירות", אמר. "עצם זה שרואים גופות שלמות, שיש מצב של פגיעה אבל לא פיזית - צריך וניתן בהחלט להניח שזאת תוצאה של חומרים רעילים ונשק כימי".

"לא ניתן לזהות באיזה חומרים מדובר", הוסיף ד"ר שוהם, "ולכן זה לא וודאי במאה אחוז - אבל זה קרוב לוודאי. "הייתי אומר שהתמונות לא מבוימות, היו שם כמה תמונות של אנשים מפרפרים, אני לא נוטה לראות את זה כמשהו מבוים". בתמונות שעלו לרשת נראים תושבים סורים כשהם משתעלים, מכסים את פיהם ולעתים אף מכוסים באפר. "התמונות שמראות אנשים סובלים מקשיי נשימה חריפים מאוד, מתאימות לשימוש בנשק כימי, אבל מלבד זה לא נתקלתי בעוד אפיונים קליניים של שימוש בגזים רעילים".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק