סעודיה הודיעה: המבצע בתימן הסתיים

משרד ההגנה הסעודי הכריז על סיום מבצע "סופה נחרצת" נגד המורדים החות'ים בתימן. לטענתם, המאבק יימשך מעתה בערוצים הדיפלומטיים. בעוד בסעודיה תולים את ההחלטה בבקשה שהגיש נשיא תימן מנסור האדי, בערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" נטען כי סעודיה נכנעה ללחץ שהפעילה עליה רוסיה בדרישה שתחדול מהלחימה

השיגה את יעדיה או נכנעה לרוסיה? ההרס בתי (רויטרס)

סעודיה הודיעה הערב (שלישי) באופן רשמי על ניצחונה ועל סיום מבצע "סופה נחרצת" נגד המורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי משטר האייתולות האירני. על פי דיווחים בתקשורת הערבית, אחת הסיבות שגרמו להחלטה המפתיעה - לחץ שהופעל על סעודיה מצד מוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שלושה שבועות של לחימה, שעיקרן בתקיפות אוויריות, הודיע משרד ההגנה הסעודי על סיום המבצע. בהודעה שפורסמה הערב נטען, כי סעודיה החליטה להיעתר לבקשה רשמית שהגיש נשיא תימן עבד רבו מנסור האדי להפסקת האש, וכי המבצע המלחמתי עד כה נגד המורדים במדינה השיג את יעדיו בנטרול האיומים שסיכנו את ביטחונה של סעודיה ושל שכנותיה באזור.

סעודיה הדגישה כי מאמציה יתמקדו כעת בערוצים הדיפלומטים, דרכם תפעל כדי למנוע מהקיצונים לשוב ולהשתלט על מוקדים בתימן. עם זאת הובהר, כי מערך הביטחון הסעודי שומר לעצמו את הזכות לשוב ולחדש את פעילותו בתימן באופן נקודתי בהתאם להתפתחויות באזור.

שר החוץ של אירן, מוחמד זריף, קידם בברכה את ההודעה על הפסקת הלחימה בתימן. "עוד קודם הבהרנו שלמשבר בתימן לא יהיה פתרון צבאי", אמר זריף. "הפסקת הרג החפים מפשע היא ללא ספק צעד נוסף בדרך לסיומו".

למרות ההכרזה הסעודית, בערוץ הטלוויזיה הלבוני "אל מיאדין" נטען הממלכה אולצה לחדול מהמערכה הצבאית בלחץ שהופעל עליה ממוסקבה. על פי דיווחי הערוץ, אמש קיבל מלך סעודיה מסר תקיף מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהבהיר לו כי המשך המבצע יגרור השלכות קשות מאוד על האזור כולו. לפי שעה אין כל אימות לדיווח.