דיפלומטים בסבא"א: "אירן מעכבת את תכנית הגרעין"

גורמים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מדווחים כי בחודשים האחרונים לא חלק התקדמות בתכנית הגרעין האירנית. על פי הדיווח, טהרן החלה להפנות אורניום מועשר לצרכים אזרחיים, בהם ייצור דלק. למרות הדיווח המעודד, בכיר בממשל האירני אמר בריאיון אתמול כי ארצו לא תקפיא את התכנית, אלא רק תצנן את הרוחות מול המערב

כור גרעיני באירן, ארכיון (רויטרס)

האם התקדמות הגרעין האירני נעצרה לעת עתה? גורמים דיפלומטיים מערביים טוענים כי טהרן מעכבת את תכנית הגרעין שלה, ומפנה את משאבי האורניום המועשר שברשותה לטובת מטרות אזרחיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שצפוי להתפרסם בשבוע הבא, יצביע על כך שבשלושת החודשים האחרונים לא חלה כל התקדמות בתכנית הגרעין האירנית. על פי הדיווח, בתקופה האחרונה טהרן המירה חלק מהאורניום המועשר שברשותה לצורך ייצור דלק.

על רקע הדיווח, יועצו של המנהיג העליון של אירן עלי אכבר וליאתי, אמר אתמול בריאיון לסוכנות הידיעות AP כי הרפובליקה האיסלמית לעולם לא תשהה שוב את תכנית הגרעין, אלא רק תצנן את הרטוריקה שלה. "האמירה של הנשיא רוחאני לפיה טהרן תאמץ מדיניות מתונה, יכולה להיות מבחן לרצונו הטוב של המערב. עליהם לנצל את ההזדמנות הזו", אמר ולאיתי .

הממשל האירני טוען באופן קבוע כי מטרת תכנית הגרעין היא אזרחית בלבד. בתחילת השבוע הצהיר ראש תכנית הגרעין היוצא כי בידי אירן 17 אלף צנטריפוגות להעשרת אורניום מדגם ישן יחסית, כאשר 10,000 מתוכן כבר פעילות. בנוסף העיד כי בידי אירן קיימות עוד 7,000 צנטריפוגות מאותו הדגם המוכנות להפעלה. אם הנתונים האלה מדויקים, מספר הצנטריפוגות שבידי אירן גדול פי 14 מהידוע לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.