א-סיסי: "יש מקום לכולם במצרים - אך לא נסבול אלימות"

לראשונה מאז פרוץ המהומות הנוכחיות במצרים, נאם הערב הגנרל א-סיסי. בפני שוטרים וקציני צבא העביר מסר מרגיע לתומכי האחים המוסלמים ואמר כי "יש מקום לכולם" במדינה אך הזהיר שכוחות הביטחון "לא יסבלו אלימות"

א-סיסי. ארכיון (רויטרס)

האיש החזק של מצרים סוף סוף מדבר: בהתבטאות ראשונה מאז פרוץ המהומות הנוכחיות במדינה, אומר היום שר ההגנה של מצרים הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי כי "יש מקום לכולם במצרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת הזהיר א-סיסי בנאום בפני קציני צבא ומשטרה, כי צבאו "לא יאפשר "כל שימוש באלימות. הוא הדגיש עם זאת כי הצבא אינו מעוניין בתפיסת השלטון במדינה. "לא נעמוד בשקט ונצפה בהרס ארצנו ועמנו ובהצתת האומה וטרור כלפי האזרחים", כך צוטט א-סיסי בטלוויזיה המצרית.

מוקדם יותר היום דווח כי האיחוד האירופי יבחן מחדש את יחסיו עם מצרים, בעקבות מותם של מאות בני אדם באירועי הדמים בין המשטרה, הצבא ותומכי האחים המוסלמים. בהודעה שפורסמה מטעם ראשי הארגון נכתב כי הם קוראים לצדדים לשמור על איפוק ולמנוע הסלמה נוספת. "האיחוד האירופי, יחד עם המדינות החברות בו יבחן בדחיפות בימים הקרובים את היחסים עם מצרים, ואת הצעדים שבהם צריך לנקוט כדי להשיג את המטרות".

במקביל, במסיבת עיתונאים שקיים שר החוץ המצרי נאביל פאהימי, הוא תקף את מדינות המערב על הביקורת שמתחו בימים האחרונים נגד הממשל. "מצרים עמדה בפני מלחמה מול קיצוניים שמדרדרים את המדינה", אמר פאהימי. "האבידות בנפש והנזקים היו גדולים עוד יותר אם לא היינו מתנהגים בריסון".

המהומות במצרים נמשכות (רויטרס)

לדבריו השר המצרי, "העולם צריך לכבד את התהליך שמצרים עוברת בימי אלה, הדרישה שנגיע לדמוקרטיה באופן מיידי היא לא כנה. הניסיון להפוך את הסוגיה לבינלאומית, מעכבת את הפתרון".

פאהימי התייחס גם לאיומים המגיעים מארה"ב ולפיהם הסיוע למדינה הנאמד בכמיליארד דולרים יוקפא. "אנחנו מודים לאומות שסייעו לנו, אך לא מקבלים את האיומים", הדגיש השר המצרי הבכיר. "הבעיה המצרים גדולה יותר מהשאלה האם לקבל סיוע".

האחים המוסלמים: "צאו לרחובות"

הצבא נפרס ברחובות, ארכיון (רויטרס)
בתוך כך, קוראים מנהיגי תנועת האחים המוסלמים לאזרחי המדינה לצאת ולהפגין גם היום. "הפשעים שמבצעים הגנרל סיסי ואנשיו לא יסתיימו ללא עונש", נכתב באתר הארגון.

"ביום שישי האחרון נרשמה התפתחות משמעותית כשמבצעי הפוטש השתמשו במטוסי קרב ומסוקים כדי לפגוע במפגינים שלווים", טוענים פעילי האחים המוסלמים. "לסיסי יש את הכבוד המפוקפק להיות הראשון להשתמש בכוחות הצבא המצרי ובנשק כבד כדי להרוג אזרחים - מדובר בתקדים היסטורי ובפשע נגד האנושות".

"מעשי הטבח המחרידים אותם ביצעו כוחות הצבא בד קר יהיו אות קלון על מצחה של האנושות", נכתב בהודעת הארגון. "הצבא תוקף עיתונאים וחוטף צלמים בניסיון להסתיר את האמת מהעולם".

למרות מניין ההרוגים המאמיר, נראה שפעילי הארגון לא נרתעים להמשיך לצאת לרחובות וכיכרות המדינה. "אנחנו חוזרים על המחויבות המתמשכת למחאה השקטה", הצהירו האחים המוסלמים. "השלווה שלנו חזקה יותר מהכדורים שלהם".

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

האחים המוסלמים: "נמשיך במחאה במצרים"

מצרים: 250 נעצרו בחשד לרצח וטרור

דיווח: "ישראל הבטיחה לסיסי שהסיוע מארה"ב למצרים לא יקוצץ"

פונה המסגד בקהיר; לשכת הנשיאות המצרית: "אנו במלחמה נגד הקיצונים"

מהומות הדמים במצרים: 173 נהרגו

דיווח: כבר לפני שבועיים - ארה"ב ואירופה ניסו למנוע את המהומות במצרים

פאנל פרשני אולפן שישי: עוצר הוטל על ערי מצרים לאחר שבוע של עימותים אלימים

קהיר: כאלף בני אדם התבצרו במסגד

"יום הזעם" במצרים: כ-95 נהרגו

העולם הערבי לצד מצרים; המערב מגנה את האלימות

מצרים משיבה לביקורת הבינלאומית: "ההרוגים - כתוצאה מהגנה עצמית"

"יום זעם" הוכרז ברחבי מצרים"

הלילה: דיון חירום על מצרים במועצת הביטחון של האו"ם

גורם מצרי: ביטול התרגיל לא ישפיע

אובמה ביטל תרגיל צבאי משותף לארה"ב ולמצרים

מצרים: מאות אנשי האחים המוסלמים הסתערו על בניין ממשל

דיווח בקהיר: 250 גופות התגלו במסגד

אקוודור החזירה את שגרירה ממצרים

המצב במצרים ישפיע על ישראל?

האחים המוסלמים: נמוטט את ההפיכה

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי