"לאירן 18 אלף סרכזות אורניום"

האחראי לשעבר אל תוכניות הגרעין האירנית, התבטא הלילה (א') בדבר ארסנל הצנטריפוגות להעשרת אורניום שברשות מדינתו. לפי דבריו בידי טהרן ישנן 18 אלף סרכזות כאשר עשרת אלפים מתוכן נמצאות בפעילות מלאה

מתקן גרעין באירן. אילוסטרציה (אל ערבייה)

בזמן שהמערב ובמיוחד ארה"ב, פועלים ליצירת לחץ כבד על אירן כדי למנוע ממנה להשיג פצצה גרעינית ולהפסיק את העשרת אורניום, טהרו ממשיכה לקדם את תוכנית הגרעין שלה. הטענה האירנית נשארת זהה: מדובר על גרעין לצורכי שלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיווח חדש מלמד כי לאירן יכולת העשרת אורניום גבוהה הרבה יותר מהמשוער. האחראי לשעבר על תוכנית הגרעין האירנית מספר כי בידי אירן 17 אלף סרכזות להעשרת אורניום מדגם ישן יחסית, כאשר 10 אלפים מתוכן כבר פעילות. כמו כן בידי אירן קיימות עוד שבעת אלפים סרכזות מאותו דגם המוכנות להפעלה.

נוסף על הדגם הישן יותר, לאירן ישנן עוד אלף צנטריפוגות מדגם מתקדם הרבה יותר שלא נמצאות בשימוש לעת עתה, כך לפי הדיווח. ברגע שאותן אלף צנטריפוגות חדישות יותר יכנסו לשימוש, אירן תוכל להעשיר אורניום בקצב מהיר פי מספר מונים מבעבר, כך לפי ההערכות.

דיווח זה עומד בניגוד למידע הקיים בידי הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה האטומית. בבדיקה שהתקיימה לפני כשלושה חודשים, דיווחו בסוכנות כי בידי אירן קצת פחות מ-700 סרכזות פעילות בלבד. כך שהדיווח החדש מדבר מצביע על כך שמספר הצנטריפוגות הפעילות באירן, גדול פי למעלה מ-14 מהכמות עלייה דיווחו בסוכנות.

נשיא אירן החדש חסן רוחאני שנחשב מתון יותר מקודמו, אמנם מנסה לקדם תוכנית שיחות עם המערב, אולם למרות עם זאת הוא מאמין כי לאירן יש את הזכות לבצע העשרת אורניום וטוען שמדובר בהעשרה לצורכי שלום בלבד.