דיווח: "ישראל הבטיחה לסיסי שהסיוע מארה"ב למצרים לא יקוצץ"

העיתון "ניו יורק טיימס" מדווח כי בכירים בישראל המקורבים לשר ההגנה המצרי עבד אל-פתאח סיסי הרגיעו את חששותיו מפני קיצוץ אמריקני בסיוע אם המפגינים תומכי האחים המוסלמים יפונו בכוח. על פי הדיווח, מכתב מאיפא"ק סיכל קיצוץ

שר ההגנה המצרי סיסי (חדשות 2)

ארצות הברית והמערב ניסו ללחוץ על השלטון הצבאי במצרים על רקע מהומות הדמים, אך על פי דיווח בעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דווקא ישראל היא זו שסיכלה את הלחץ והתערבה לטובת הקצינים בקהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיתון מצטט דיפלומטים מערביים שחשפו כי מכתב מהלובי הפרו ישראלי איפא"ק לסנאטורים סיכל הצעה של הסנאטור הרפובליקני ראנד פול לקצץ את הסיוע הצבאי למצרים ב-31 ביולי - לפני המהומות. ההצעה נדחתה ברוב גדול של 86 מול 13. "קיצוץ הסיוע עלול להגביר את אי היציבות במצרים ולחתור תחת אינטרסים אמריקנים וישראלים", כתבו אנשי הלובי לסנאטורים.

במקביל, על פי הדיווח, הרגיעו בכירים בישראל את שר ההגנה המצרי, עבד אל-פתח סיסי, והבטיחו לו כי הסיוע האמריקני למצרים לא ייפגע, גם במקרה של פינוי אלים של תומכי הנשיא המודח מורסי מהכיכרות. ב"ניו יורק טיימס" ציינו כי סיסי והמעגל הפנימי שלו מקיימים יחסים הדוקים עם צמרת הממשל בישראל.

בעקבות הדחייה, הסכים נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי הסיוע למצרים לא ייפגע. עם זאת, הוא קיבל החלטה לבטל את התרגיל הצבאי הדו-שנתי המשותף עם צבא מצרים במידה והפינוי יסתיים באלימות, כפי שאכן קרה.

173 הרוגים במהומות במצרים (רויטרס)

173 הרוגים במהומות הדמים במצרים

בתוך כך בעוד ההתנגשויות האלימות במדינת הנילוס נמשכות, אמר היועץ לעניינים אסטרטגיים של הנשיא הזמני עדלי מנסור כי ארצו נמצאת "במלחמה נגד הגורמים הקיצוניים שבה". הוא הוסיף, כי כוחות הביטחון "ייאבקו בהם בכל הכלים העומדים לרשותם". דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות רויטרס. מוקדם יותר היום פרצו כוחות הביטחון המצריים למסגד שבו התבצרו מאות מתומכי האחים המוסלמים והכו בכוח מפגינים, תוך שימוש בגז מדמיע. המסגד פונה מיושביו, ומניין ההרוגים עומד על 173

מאז שעות הבוקר התנהל משא ומתן בין המתבצרים לכוחות הביטחון שכיתרו את המסגד, בנסיון לסיים את האירוע ללא נפגעים, אולם כעבור זמן מה פתחו חמושים באש מתוך המסגד - מה שגרם לכוחות הביטחון לפרוץ אליו. בתוך כך, דווח כי השלטון הזמני שוקל להכריז על האחים המוסלמים ארגון בלתי חוקי ולהעמיד את הנהגתו למשפט צבאי. ראש ממשלת מצרים הודיע היום כי המדינה לא תתפייס עם מי שידיהם מגואלות בדם.