קהיר: כאלף בני אדם התבצרו במסגד

מאות מתומכי הנשיא המודח מורסי נותרו מבוצרים במסגד בקהיר לאחר שכוחות הצבא ירו גז מדמיע לעבר 1,000 המפגינים שהיו במקום. במקביל, אנשי האחים המוסלמים פרסמו צילומי וידאו בהם נראה אחד מתומכיהם כשהוא נורה ללא סיבה במהלך הפגנה מאולתרת. צפו בתיעוד

מאות מתומכי האחים המוסלמים המשיכו להתבצר במסגד "אל-פתח" בקהיר, לאחר שמוקדם יותר השתמשו השוטרים המקומיים בגז מדמיע נגד המפגינים. חלק מהמתבצרים עזבו את המסגד בהתאם לדרישת המשטר הצבאי, אך אלה שנשארו במקום דורשים הבטחה כי לא ייעצרו עם צאתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז שעות הלילה התבצרו כ-1,000 גברים, נשים וילדים - כולם תומכי הנשיא המודח מורסי - במסגד סמוך לכיכר רעמסס בקהיר. המפגינים במקום סירבו בתחילה להתפנות מהמסגד עד תחילת העוצר שנקבע לשעה שבע בערב. בתגובה, כיתרו כוחות הצבא את המסגד וניסו לשכנע את המפגינים לצאת ממנו ללא אלימות.

על פי דיווחים במצרים, מוקדם יותר הציעו כוחות הביטחון לנשים ולילדים להתפנות מהמקום, אולם התנו זאת בכך שהגברים ייעצרו וייחקרו. המפגינים במסגד סירבו לכך. בנוסף נשמעו גם דיווחים על קולות ירי שבקעו מן המסגד המכותר , אך עד כה לא דווח על הרוגים או נפגעים במקום.

עשרות בני אדם נהרגו אתמול במה שכונה "יום הזעם", בו יצאו אלפים לרחובות מצרים עם תום תפילות יום השישי ומחו על אלימות הצבא נגד אנשי תנועת "האחים המוסלמים", שהביאה למותם של יותר מ-640 בני אדם.

העולם מגנה את האלימות

כלי תקשורת במצרים דיווחו כי ברחובות נצפתה תנועת טנקים יחד עם נוכחות צבאית ערה במטרה לשמור על הסדר ומחשש למהומות אלימות. כוחות הביטחון ירו גז מדמיע אל עבר ההמונים בגשר בכיכר רעמסס בקהיר. עוד דווח על ירי ממסוק שטס מעל אחת הכיכרות המרכזיות בבירה המצרית.

בעקבות המהומות במצרים, שהובילו למותם עד כה של מאות, החליט נשיא ונצואלה ניקולס מדורו להחזיר את שגרירו מקהיר, בשל מה שהוא כינה "חטיפת הנשיא מורסי והשתלטות על השלטון". גם טורקיה ואקוודור הודיעו השבוע כי הן מחזירות את שגרירם לצורך התייעצויות.

באירופה גינו את ההתנהלות של הממשלה המצרית. נשיא צרפת הולנד וראש ממשלת בריטניה קמרון קיימו שיחה טלפונית בה הסכימו כי הרג מאות המפגינים אינו ראוי או מקובל. הולנד הדגיש כי יש צורך לשגר מסר חריף מאירופה, ואף קרא לאירופה לשקול את המשך היחסים עם מצרים.

ארגון אמנסטי הבינלאומי קרא לקהילייה הבינלאומית לערוך חקירה שתבחן את פעולותיה של ממשלת מצרים מאז פרוץ המהומות ביום רביעי. הארגון טוען כי כוחות הביטחון המצרים השתמשו בכוח מוגזם נגד המפגינים, ולא אפשרו את פינוים של הפצועים. "אם נתבסס על ראיות ראשוניות שנאספו, אין ספק כי כוחות הביטחון פעלו תוך פגיעה בחיי אדם", אמר מנהל מחלקת המזרח התיכון בארגון, פיליפ לות'.

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

"יום זעם" הוכרז ברחבי מצרים"

גורם מצרי: ביטול התרגיל לא ישפיע

אובמה ביטל תרגיל צבאי משותף לארה"ב ולמצרים

מצרים: מאות אנשי האחים המוסלמים הסתערו על בניין ממשל

דיווח בקהיר: 250 גופות התגלו במסגד

אקוודור החזירה את שגרירה ממצרים

המצב במצרים ישפיע על ישראל?

האחים המוסלמים: נמוטט את ההפיכה

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי