דיווח בקהיר: 250 גופות התגלו במסגד

בעוד מניין ההרוגים במצרים ממשיך לעלות ועומד כבר על 525, רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה מדווחת כי המספר גבוה הרבה יותר - 250 גופות התגלו במסגד בקהיר. האחים המוסלמים יקיימו מצעדי מחאה, הצטרפו לשידור הישיר ממצרים

רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה מדווחת בצהריים (ה') כי במסגד בקהיר נמצאו גופותיהם של 250 בני אדם שנהרגו במהומות במצרים. בצילומי הטלוויזיה נראו שורות ארוכות של גופות עטויות תכריכים. אם אכן נשמרות במסגד 250 גופות, מספר זה ככל הנראה לא נכלל במניין ההרוגים הרשמי של משרד הבריאות המצרי שעומד כעת על לפחות 525 בני אדם. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים שידור ישיר ממוקדי ההתרחשות במצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות המצרית כי מצרים העבירה 84 אנשים, בהם מנהיגים וחברים בתנועת "האחים המוסלמים" לבית דין צבאי, שם הם צפויים לעמוד לדין באישומים שונים החל מרצח, אלימות והצתת כנסיות ברחבי המדינה.

מוקדם יותר הודיעו אנשי "האחים המוסלמים" כי יקיימו הערב מצעד מחאה בקהיר במחאה על הפינוי האלים שלהם אמש משני המחנות שהקימו בעיר. "נצעד היום ממסגד אל-אימן כדי למחות על ההרג", נכתב בהודעת המפלגה. "תמיד נשאר לא אלימים", כתב דובר התנועה רחאד אל חדאד בחשבון הטוויטר, "נשאר חזקים ונחושים לפתרון. נמשיך לדחוף עד שנמוטט את ההפיכה הצבאית".

ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן קרא למועצת הביטחון של האו"ם להתכנס במהרה ולפעול אל מול "הטבח במצרים". "מי שנשאר שקט בפניו של הטבח אשם כמו מי שמוציא אותו אל הפועל", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים באנקרה.

הממשל המצרי: "לא ניתן להשלים עם המצב"

ארץ הנילוס התעוררה הבוקר למציאות חדשה וחסרת תקדים של מצב חירום במדינה עליו הכריז הממשל - זאת לאחר העוצר שהוטל אתמול על 11 מחוזות במדינה. למצב החירום שהוכרז למשך כחודש ישנן משמעויות קשות ביותר: מצב זה מאפשר לכוחות הצבא להיכנס לערים ולעצור אנשים ללא הגבלת זמן. במצרים חוששים מחידוש המהומות גם היום ומעלייה במספר הנפגעים לאחר הכרזת מצב החירום.

ראש ממשלת מצרים חאזם אל בבלאווי הגן אמש על ההחלטה לפנות בכוח את תומכי מורסי. "הגענו למסקנה שהמצב הגיע לנקודה ששום מדינה המכבדת את עצמה אינה יכולה לקבל", אמר ותיאר "התפשטות אנרכיה ותקיפות על בתי חולים ותחנות משטרה".

יום דמים במצרים (רויטרס)

שר הפנים המצרי אמר הלילה כי הוא מבטיח להחזיר את מצב הביטחון במדינה למצב שהיה בתקופת מובארק. השר, מוחמד אברהים, שוחח עם עיתונאים לאחר שהמשטרה השתלטה על שני המחנות המרכזיים של האחים המוסלמים בקהיר. "אני מבטיח שברגע שהתנאים יתייצבו והרחובות במצרים ישובו ליציבות, הביטחון יחזור לכנו כפי שהיה לפני ה-25 בינואר ועוד יותר מזה". סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי התפטר במחאה על פעולות כוחות הביטחון.

מאות הרוגים ופצועים (רויטרס)

בעולם מגנים: "המצב במצרים מצער"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס למהומות האלימות המתחוללות במדינה: "בשבוע האחרון, בכל הזדמנות, אנחנו ואחרים קראנו לממשלה במצרים לכבד את זכות ההפגנה וחופש הביטוי, וקראנו לכל הצדדים לפעול לפתור את המשבר בדרכי שלום". אמר קרי שגינה את האלימות במצרים, וקרא לכל הצדדים במדינה להביא לרגיעה ולפיתרון פוליטי. "אירועי היום מצערים", אמר קרי. "הם פוגעים בשאיפות המצריות לשלום ולדמוקרטיה".

"הייתה לנו תכנית פוליטית על השולחן, שקיבלה את הסכמת האחים המוסלמים", אמר שליח האיחוד האירופי ברנרדינו לאון, שהוביל ביחד עם סגן שר המדינה האמריקני וויליאם ברנס את מאמצי הפיוס במצרים. "הם יכולים היו לבחור באפשרות הזאת, כך שכל מה שקרה היום לא היה הכרחי".

האחים המוסלמים נחושים (רויטרס)

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

אקוודור החזירה את שגרירה ממצרים

המצב במצרים ישפיע על ישראל?

האחים המוסלמים: נמוטט את ההפיכה

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי