האחים המוסלמים: "נמוטט את ההפיכה"

בעוד מניין ההרוגים במצרים ממשיך לעלות ועומד כבר על 421, האחים המוסלמים נותרים נחושים. "נשאר חזקים ונחושים", כתב דובר התנועה אך הדגיש: "נפעל בדרכי שלום". במקביל ארדואן קרא לכנס את מועצת הביטחון. "מי שנשאר שקט בפניו של הטבח אשם כמו מי שמוציא אותו אל הפועל", הצהיר. הצטרפו לשידור החי ממצרים

מהומות דמים במצרים (רויטרס)

אחרי יממה של מרחץ דמים ו-421 הרוגים, בתנועת האחים המוסלמים לא מוותרים. דובר התנועה הכריז הבוקר (ה') כי האחים המוסלמים יביאו למפלתו של הצבא ובו בעת יישארו מחוייבים להתנגדות בדרכי שלום. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים שידור חי ממוקדי ההתרחשות במצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תמיד נשאר לא אלימים", כתב הדובר רחאד אל חדאד בחשבון הטוויטר, "נשאר חזקים ונחושים לפתרון. נמשיך לדחוף עד שנמוטט את ההפיכה הצבאית".

במקביל, ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן קרא למועצת הביטחון של האו"ם להתכנס במהרה ולפעול אל מול "הטבח במצרים". "מי שנשאר שקט בפניו של הטבח אשם כמו מי שמוציא אותו אל הפועל", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים באנקרה.

 לפי הנתונים הרשמיים כעת ממדי ההרג גדולים מכפי שפורסמו הלילה. 343 נהרגו ו-2600 נוספים נפצעו במהלך הלחימה בין כוחות הצבא לתומכי האחים המוסלמים בבירה קהיר, באלכסנדריה ובערים רבות אחרות במדינה. בין ההרוגים במהומות, לפחות 43 אנשי משטרת מצרים.

האחים המוסלמים נחושים (רויטרס)

ארץ הנילוס התעוררה הבוקר למציאות חדשה וחסרת תקדים של מצב חירום במדינה עליו הכריז הממשל - זאת לאחר העוצר שהוטל אתמול על 11 מחוזות במדינה. למצב החירום שהוכרז למשך כחודש ישנן משמעויות קשות ביותר: מצב זה מאפשר לכוחות הצבא להיכנס לערים ולעצור אנשים ללא הגבלת זמן. במצרים חוששים מחידוש המהומות גם היום ומעלייה במספר הנפגעים לאחר הכרזת מצב החירום.

הממשל המצרי: "לא ניתן להשלים עם המצב"

ראש ממשלת מצרים חאזם אל בבלאווי הגן אמש על ההחלטה לפנות בכוח את תומכי מורסי. "הגענו למסקנה שהמצב הגיע לנקודה ששום מדינה המכבדת את עצמה אינה יכולה לקבל", אמר ותיאר "התפשטות אנרכיה ותקיפות על בתי חולים ותחנות משטרה".

יום דמים במצרים (רויטרס)

שר הפנים המצרי אמר הלילה כי הוא מבטיח להחזיר את מצב הביטחון במדינה למצב שהיה בתקופת מובארק. השר, מוחמד אברהים, שוחח עם עיתונאים לאחר שהמשטרה השתלטה על שני המחנות המרכזיים של האחים המוסלמים בקהיר. "אני מבטיח שברגע שהתנאים יתייצבו והרחובות במצרים ישובו ליציבות, הביטחון יחזור לכנו כפי שהיה לפני ה-25 בינואר ועוד יותר מזה". סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי התפטר במחאה על פעולות כוחות הביטחון.

בעולם מגנים: "המצב במצרים מצער"

מאות הרוגים ופצועים (רויטרס)
מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס למהומות האלימות המתחוללות במדינה: "בשבוע האחרון, בכל הזדמנות, אנחנו ואחרים קראנו לממשלה במצרים לכבד את זכות ההפגנה וחופש הביטוי, וקראנו לכל הצדדים לפעול לפתור את המשבר בדרכי שלום". אמר קרי שגינה את האלימות במצרים, וקרא לכל הצדדים במדינה להביא לרגיעה ולפיתרון פוליטי. "אירועי היום מצערים", אמר קרי. "הם פוגעים בשאיפות המצריות לשלום ולדמוקרטיה".

"הייתה לנו תכנית פוליטית על השולחן, שקיבלה את הסכמת האחים המוסלמים", אמר שליח האיחוד האירופי ברנרדינו לאון, שהוביל ביחד עם סגן שר המדינה האמריקני וויליאם ברנס את מאמצי הפיוס במצרים. "הם יכולים היו לבחור באפשרות הזאת, כך שכל מה שקרה היום לא היה הכרחי".

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי