השאלה היומית: האם האחים המוסלמים יפנו את האש לישראל?

לאחר יממה עקובה מדם בארץ הנילוס, דוקטור רפי שגיב מהחטיבה ללימודי המזרח התיכון במכללת הגליל המערבי מסביר על התרחישים האפשריים. האם האש האיסלמיסטית תופנה מעבר לגבול? ולמה האלימות במצרים עלתה מדרגה דווקא עכשיו?

האם האלימות תזלוג לישראל? (רויטרס)

המצב במדינה שידעה בשנים האחרונות מספר טלטלות פוליטיות מסרב להירגע ומרחץ הדמים נמשך. האם יש מקום לדאגה שמשהו מהאלימות במצרים יזלוג לישראל? האם אנחנו לקראת שינוי פוליטי נוסף? דוקטור רפי שגיב מומחה למצרים המודרנית, מהחטיבה ללימודי המזרח התיכון במכללת הגליל המערבי, מסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האם יכול להיות שהאחים המוסלמים או ארגוני טרור איסלאמיסטים במצרים יפנו את האש נגד ישראל?

כרגע לא. מה שעומד על הפרק זה ההכרעה בתוך מצרים, זה בראש מעייניהם. ישראל שולית בעניין הזה.

איך משפיע הכאוס בקהיר על הגבול בסיני?

ברוב המקרים, לשמחתנו, ישראל מצליחה למנוע את הזליגה של האלימות. למרות זאת, היה מספר לא קטן של אירועים, כולל הירי שסוכל לעבר אילת השבוע. המצב בסיני גם כך רע, אבל יכול להיות גרוע יותר. ככל שהצבא המצרי יהיה עסוק בענייני פנים, יהיה לו פחות פנאי לטפל בג'יהאדיסטים בסיני, שגם בימים כתיקונם הוא לא מצליח להתמודד אתם.

למה ההסלמה באלימות קרתה דווקא עכשיו?

זה בגלל שהסתיים חודש הרמדאן. הצבא לא רצה לפעול בימי הצום כדי שזה לא ייתפס כצעד לא לגיטימי, קשה לצום ב-40 מעלות חום יום שלם במצרים. אחר כך היה עיד אל-פיטר והיה להם זמן לתכנן את צעדיהם נגד מעוזי האחים המוסלמים בקהיר.

יכול להיות שמה שקורה יטה את דעת הקהל נגד הצבא ובעד האחים המוסלמים?

אני חושב שהדעות של המצרים די נקבעו. מי שתומך באחים תומך באחים, ומי שתומך בכוחות אחרים - קבע כבר את דעתו. לא נראה שינוי דרמטי שם. כמובן, יש את עניין ההרוגים והפצועים. רוב מוחלט של הציבור המצרי לא אוהב את העובדה שמצרים שפכו דם מצרי.

אמורות להתקיים במצרים בחירות לנשיאות בקרוב, האם זה יתאפשר?

כרגע זה מאד מוקדם לדבר על זה. הצבא החל אתמול במהלך של הכרעה - אבל לא יודעים לאן זה יוביל. אחד התרחישים, הרצוי בעיני הצבא, הוא התייצבות והפסקת האלימות - ואז הדברים יוכלו להתנהל כרגיל.

האם מצב החירום באמת יופסק בעוד חודש?

העוצר הוא לא בכל מצרים אלא ב-12 מחוזות בהם האחים המוסלמים פעילים מאוד. צריך לראות אם המהלך הזה יצליח ויחזרו לשפיות יחסית במצרים. אז אפשר יהיה לדבר על בחירות. אם לא - אי אפשר לדעת מה יהיה.

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

האחים המוסלמים: "נמוטט את ההפיכה"

הבוקר שאחרי: 300 הרוגים ו-2,000 פצועים 

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי