הבוקר שאחרי: 300 הרוגים ו-2,000 פצועים במהומות האלימות במצרים

מצרים מתעוררת לבוקר ראשון תחת מצב חירום לאומי ביום שאחרי מהומות הדמים האלימות ברחבי המדינה. משרד הבריאות המצרי הודיע כי עד כה נמנו 300 הרוגים ולמעלה מ-2,000 נפצעו. עוצר צבאי הוטל על 11 מחוזות

ארץ הנילוס שותתת דם, מאות בני אדם כבר שילמו בחייהם ואלפים נפצעו: מצרים מתעוררת הבוקר ליום שאחרי מהומות הדמים הקשות שפרצו מאז השלמת ההפיכה השנייה במדינה שהדיחה מכסאו את הנשיא הנבחר ואיש האחים המוסלמים מוחמד מורסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרד הבריאות המצרי הודיע לפנות בוקר כי עד כה נמנו בכל רחבי המדינה למעלה מ-300 הרוגים וכי יותר מ-2,000 בני אדם נפצעו במהלך הלחימה בין כוחות הצבא לתומכי האחים המוסלמים בבירה קהיר, באלכסנדריה ובערים רבות אחרות במדינה. בין ההרוגים במהומות, לפחות 43 אנשי משטרת מצרים.

האחים המוסלמים שבים וטוענים כי מספר ההרוגים במדינה גבוה בהרבה ממה שטוען הממשל, וכי אלפי אנשים נהרגו כתוצאה מירי של אנשי הצבא במפגינים תומכי הנשיא המודח מורסי. לטענתם, למעלה מ-2,000 איש נהרגו במה שכינו "טבח" בבני העם המצרי. בין מאות האנשים שנהרגו ברחבי מצרים, ישנם לפחות שלושה עיתונאים, אחד מהם הוא צלם רשת "סקיי", מייק דין, שחי בירושלים וסיקר את הנעשה בישראל במשך שנים ארוכות.

ארץ הנילוס מתעוררת הבוקר למציאות חדשה וחסרת תקדים של מצב חירום במדינה עליו הכריז הממשל - זאת לאחר העוצר שהוטל אתמול על 11 מחוזות במדינה. למצב החירום שהוכרז למשך כחודש ישנן משמעויות קשות ביותר: מצב זה מאפשר לכוחות הצבא להיכנס לערים ולעצור אנשים ללא הגבלת זמן. במצרים חוששים מחידוש המהומות גם היום ומעלייה במספר הנפגעים לאחר הכרזת מצב החירום.

הממשל המצרי: "לא ניתן להשלים עם המצב"

ראש ממשלת מצרים חאזם אל בבלאווי הגן אמש על ההחלטה לפנות בכוח את תומכי מורסי. "הגענו למסקנה שהמצב הגיע לנקודה ששום מדינה המכבדת את עצמה אינה יכולה לקבל", אמר ותיאר "התפשטות אנרכיה ותקיפות על בתי חולים ותחנות משטרה".

שר הפנים המצרי אמר הלילה כי הוא מבטיח להחזיר את מצב הביטחון במדינה למצב שהיה בתקופת מובארק. השר, מוחמד אברהים, שוחח עם עיתונאים לאחר שהמשטרה השתלטה על שני המחנות המרכזיים של האחים המוסלמים בקהיר. "אני מבטיח שברגע שהתנאים יתייצבו והרחובות במצרים ישובו ליציבות, הביטחון יחזור לכנו כפי שהיה לפני ה-25 בינואר ועוד יותר מזה". סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי התפטר במחאה על פעולות כוחות הביטחון.

בעולם מגנים: "המצב במצרים מצער"

מאות הרוגים ופצועים (רויטרס)
מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס למהומות האלימות המתחוללות במדינה: "בשבוע האחרון, בכל הזדמנות, אנחנו ואחרים קראנו לממשלה במצרים לכבד את זכות ההפגנה וחופש הביטוי, וקראנו לכל הצדדים לפעול לפתור את המשבר בדרכי שלום". אמר קרי שגינה את האלימות במצרים, וקרא לכל הצדדים במדינה להביא לרגיעה ולפיתרון פוליטי. "אירועי היום מצערים", אמר קרי. "הם פוגעים בשאיפות המצריות לשלום ולדמוקרטיה".

"הייתה לנו תכנית פוליטית על השולחן, שקיבלה את הסכמת האחים המוסלמים", אמר שליח האיחוד האירופי ברנרדינו לאון, שהוביל ביחד עם סגן שר המדינה האמריקני וויליאם ברנס את מאמצי הפיוס במצרים. "הם יכולים היו לבחור באפשרות הזאת, כך שכל מה שקרה היום לא היה הכרחי".

עוצר הוכרז ב-11 מחוזות (רויטרס)

הבית הלבן גינה את האלימות שהופגנה על ידי כוחות הביטחון במצרים במהלך היום והביע התנגדות להכרזה על מצב חירום במצרים על ידי ההנהגה המצרית. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט תדרך את העיתונאים במהלך החופשה של הנשיא אובמה, וקרא למנהיגי הצבא המצרי לכבד את זכויות האזרח הבסיסיות של אזרחי מצרים. ארנסט אמר שהאלימות רק תחמיר את המצב ולא תוביל למסלול של שלום ודמוקרטיה. סיסי מסרב לקבל כנראה טלפונים מאובמה. אובמה משלהב את האחים המוסלמים ומשכנע אותם שאמריקה תהיה איתם אם היא תדבק במאבקה נגד הצבא. 

הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון גינתה בחריפות את האלימות במצרים וקראה לממשלה הזמנית לסיים את מצב החירום בהקדם האפשרי. "אני קוראת לכוחות הביטחון במצרים לנקוט באיפוק מרבי, על מנת לאפשר את שובם של חיים נורמליים במדינה".

ביזה ובריונות ברחובות מצרים

שריוניות, דחפורים, גז מדמיע ונשק חם - כל אלה היו אתמול כלים לגיטימיים לכאורה בידי הצבא לפיזור הפגנות הענק. ההסתערות על אלפי אנשי האחים המוסלמים בשתי כיכרות גדולות בקהיר שהובו למחנות מבוצרים למחצה התפשטה במהרה לאזורים אחרים בבירה ובערי השדה. מנהיגים רבים של האחים המוסלמים נעצרו, תחנות משטרה ומחסומים הותקפו בתגובה. מחזות של ביזה ובריונות לשמה נראו, לצד הסכנה שאי הסדר יגלוש למצב אנדרלמוסיה מתמשך. בשביל האחים המוסלמים זהו קרב הישרדות - אם יוכו בחוצות יבוא מכבש של דיכוי לקראת הוצאתם מחוץ לחוק. המאהלים שהקימו בכיכרות הם קו ההגנה האחרון שלהם - ויחידות הקומנדו פרצו לתוכם.

הצבא שיגר מסוקים לצלם מן האוויר כדי להוכיח שהאחים הם היורים אש חיה. מוחמד בלתאגי, מבכירי האחים המוסלמים סיפר: "המראות מההתקפה הבלתי פוסקת על ראבעה אל-עדווייה שנמשכת בתשע השעות האחרונות, משש בבוקר ועד עכשיו, לא נראו אפילו בהתקפה של הישות הציונית על עזה שנמשכה 25 יום במהלך המלחמה של הציונים בעזה ב-2008. הטבח הזה הוא מלחמת השמדה כוללת והתמונה ברורה לחלוטין: עבד אל-פתאח סיסי מבין עכשיו שההפיכה נכשלה!"

"נגזר עליי לחיות, ונגזר עליי למות. אללה יטיל עליהם חורבן. למה העם המצרי יושב בבית ושותק על הטבח הזה?!", אמר פעיל האחים המוסלמים. פעילי האחים נפוצו לכל עבר - נחושים לעמוד מול נחישות הגנרלים. סימן שאלה ענק מרחף מעל ראשיהם כולם - האם האחים יפנו לאחוז בנשק ולפתוח במרי מזוין. "אנחנו מוכנים למות למען הדת ולמען המולדת".

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי