צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

מצרים בוערת: לפי המנין הרשמי נהרגו עד כה 235 בני אדם, האחים המוסלמים טוענים שמדובר ב-2,600 הרוגים. מצב חירום הוכרז מדינה, ובשעה 20:00 הערב נכנס לתוקפו עוצר לילה ב-11 מחוזות, לרבות קהיר ואלכסנדריה. יחידות צבא נעות אל הערים. וסגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי התפטר במחאה

יום דמים במצרים: לפי המנין הרשמי נהרגו עד כה 235 בני אדם, האחים המוסלמים טוענים שהמספר גבוה בהרבה- שמדובר ב-2,600 הרוגים. מצב חירום הוכרז הערב (ד') במדינה, ובשעה 20:00 הערב נכנס לתוקפו עוצר לילה ב-11 מחוזות, לרבות קהיר ואלכסנדריה. יחידות צבא נעות אל הערים. סגן הנשיא מוחמד אל-בראדעי התפטר במחאה על פעולות כוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבחן הכוח הגדול בעיצומו, ההכרעה תחכה. נאצר הגדול אמר פעם שטנק אחד מפזר רבבת מפגינים. גדודי המשטרה גילו היום שבעזרת שריוניות, דחפורים, גז מדמיע וגם נשק חם - אין זה עניין פשוט. שוטרים שנותקו מיחידותיהם הפכו קורבן.

מצרים: ביזה ובריונות ברחובות

ההסתערות על אלפי אנשי האחים המוסלמים בשתי כיכרות גדולות בקהיר שהובו למחנות מבוצרים למחצה התפשטה במהרה לאזורים אחרים בבירה ובערי השדה. מנהיגים רבים של האחים המוסלמים נעצרו, תחנות משטרה ומחסומים הותקפו בתגובה. מחזות של ביזה ובריונות לשמה, לצד הסכנה שאי הסדר יגלוש למצב אנדרלמוסיה מתמשך. בשביל האחים המוסלמים זהו קרב הישרדות - אם יוכו בחוצות יבוא מכבש של דיכוי לקראת הוצאתם מחוץ לחוק. המאהלים שהקימו בכיכרות הם קו ההגנה האחרון שלהם - ויחידות הקומנדו פרצו לתוכם.

הצבא משגר מסוקים לצלם מן האוויר כדי להוכיח שהאחים הם היורים אש חיה. מוחמד בלתאגי, ממנהיגי האחים המוסלמים מספר: "המראות מההתקפה הבלתי פוסקת על ראבעה אל-עדווייה שנמשכת בתשע השעות האחרונות, משש בבוקר ועד עכשיו, לא נראו אפילו בהתקפה של הישות הציונית על עזה שנמשכה 25 יום במהלך המלחמה של הציונים בעזה ב-2008. הטבח הזה הוא מלחמת השמדה כוללת והתמונה ברורה לחלוטין: עבד אל-פתאח סיסי מבין עכשיו שההפיכה נכשלה!"

יום דמים במצרים (AP)

"נמות למען המולדת"

"נגזר עליי לחיות, ונגזר עליי למות. אללה יטיל עליהם חורבן. למה העם המצרי יושב בבית ושותק על הטבח הזה?!", אומר פעיל האחים המוסלמים. פעילי האחים נפוצו לכל עבר - נחושים לעמוד מול נחישות הגנרלים. סימן שאלה ענק מרחף מעל ראשיהם כולם - האם האחים יפנו לאחוז בנשק ולפתוח במרי מזוין. "אנחנו מוכנים למות למען הדת ולמען המולדת".

העוצר שהטיל מפקד הכוחות סיסי הוא המהלך החמור ביותר שהוא יכול לנקוט בו. הבעיה שלו היא שאין לצבא מספיק כוח כדי לאכוף עוצר בכל מצרים. אין לצבא את היכולות להשליט סדר אם תהיה החלטה של האחים המוסלמים להמשיך בקרבות הרחוב. יש קרע במחנה האזרחי שתומך בצבא, כאשר בראדעי מתפטר כמחאה על הפעילות שהייתה היום. אחרים שתומכים בפעילות הצבא, מגנים את בראדעי על המהלך הזה.

מאות הרוגים ופצועים (רויטרס)

הבית הלבן: מתנגד להכרזה על מצב חירום

הבית הלבן מגנה את האלימות שהופגנה על ידי כוחות הביטחון במצרים במהלך היום ומתנגד להכרזה על מצב חירום במצרים על ידי ההנהגה המצרית", נמסר. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט תדרך את העיתונאים במהלך החופשה של הנשיא אובמה, וקרא למנהיגי הצבא המצרי לכבד את זכויות האזרח הבסיסיות של אזרחי מצרים. ארנסט אמר שהאלימות רק תחמיר את המצב ולא תוביל למסלול של שלום ודמוקרטיה. סיסי מסרב לקבל כנראה טלפונים מאובמה. אובמה משלהב את האחים המוסלמים ומשכנע אותם שאמריקה תהיה איתם אם היא תדבק במאבקה נגד הצבא. 

עוצר הוכרז בכמה מחוזות (רויטרס)

בין עשרות האנשים שנהרגו היום ברחבי מצרים, ישנם לפחות שלושה עיתונאים, אחד מהם הוא צלם רשת "סקיי", מייק דין, שחי בירושלים וסיקר את הנעשה בישראל במשך שנים ארוכות.

מנהל רשת השידור הבריטית, ג'ון ריילי, פירסם בהודעה רשמית כי "כולם בסקיי ניוז המומים ממותו של מייק. הוא היה עיתונאי מנוסה ומוכשר שעבד איתנו שנים רבות. האובדן של חבר ותיק ואהוב יורגש ברשת היטב. אנו מתפללים למען משפחתו ורעייתו, ואנו נספק להם תמיכה בימים הקשים האלה".

גם המגישים ברשת "סקיי" דיווחו על מותו של חברם. "מייק היה חלק מהצוות שסיקר היום את האירועים בעיר הסוערת קהיר", סיפרו לצופים, "הוא עבד יחד עם הכתב סאם קיילי כשנורה. הוא קיבל טיפול רפואי, אבל מת זמן קצר אחרי שנפגע. מייק היה בן 61 וחווה הרבה מאוד אירועים חדשותיים".

מצרים: מצב חירום למשך חודש (רויטרס)

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי