הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

על פי הדיווחים האחרונים לפחות 150 בני אדם נהרגו במהומות והוכרז על עוצר לילי. בהודעת הבית הלבן נמסר כי הנשיא אובמה מתנגד להכרזה על מצב החירום במצרים, ומגנה את האלימות. סגן הנשיא אל ברדעי התפטר

הבית הלבן גינה הערב (ד') רשמית את מצב החירום שעליו הכריז הצבא המצרי. לטענת האמריקנים, המהלך הזה הוא בגדר הפרת הבטחה מצד הצבא המצרי שהבטיח לקיים בחירות דמוקרטיות במצרים בהקדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבית הלבן מגנה את האלימות שהופגנה על ידי כוחות הביטחון במצרים במהלך היום ומתנגד להכרזה על מצב חירום במצרים על ידי ההנהגה המצרית", נמסר. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט תדרך את העיתונאים במהלך החופשה של הנשיא אובמה, וקרא למנהיגי הצבא המצרי לכבד את זכויות האזרח הבסיסיות של אזרחי מצרים. ארנסט אמר שהאלימות רק תחמיר את המצב ולא תוביל למסלול של שלום ודמוקרטיה.

לפני זמן קצר הודיע סגן הנשיא אל ברדעי על התפטרותו. "איני יכול לשאת החלטות שאיני מסכים עמן. היו אלטרנטיבות לא אלימות לפתרון המשבר", כתב במכתב שהפיץ.

במסגרת ההכרזה על מצב החירום, הודיע הצבא המצרי כי בשעה 20:00 יחל עוצר לילי ברחבי המדינה, בכדי לאפשר לכוחות הצבא להיכנס לתוך הערים. "למזלי הרע הגעתי שלשום לבקר את דודה שלי בדלתא של מצרים והייתי אמור לחזור היום לגיזה, אבל לא הספקתי בגלל העוצר", סיפר עמר זכריה, תושב גיזה, בריאיון לעודד בן עמי בתכנית "שש".

למרות המהומות שהתחדשו ועל אף מצב החירום שהוכרז הערב, זכריה ממשיך לתמוך במהלכיו של הגנרל סיסי. "נתנו הזדמנות לאחים המוסלמים לשלוט במדינה, והם לא הצליחו", הוא טען. "הם רוצים לשרוף את המדינה ולהבעיר אותה. הם שרפו את ספריית אלכסנדריה ואת תחנות המשטרה. רוב העם רוצה להחרים עכשיו עוד פעם את האחים המוסלמים".

זכריה אמנם ייאלץ להישאר הערב הרחק מביתו בדלתא של מצרים, אולם דווקא שם הוא יכול להרגיש לטענתו הכי בטוח. "אני נמצא במקום שהוא המוצא של הגנרל סיסי עצמו", הסביר. "כל המחוז כאן שייך לתומכיו של סיסי, אז כאן יש שקט ואין בעיות".

שלושה עיתונאים נהרגו

בין עשרות האנשים שנהרגו היום ברחבי מצרים, ישנם לפחות שלושה עיתונאים, אחד מהם הוא צלם רשת "סקיי", מייק דין, שחי בירושלים וסיקר את הנעשה בישראל במשך שנים ארוכות.

מנהל רשת השידור הבריטית, ג'ון ריילי, פירסם בהודעה רשמית כי "כולם בסקיי ניוז המומים ממותו של מייק. הוא היה עיתונאי מנוסה ומוכשר שעבד איתנו שנים רבות. האובדן של חבר ותיק ואהוב יורגש ברשת היטב. אנו מתפללים למען משפחתו ורעייתו, ואנו נספק להם תמיכה בימים הקשים האלה".

גם המגישים ברשת "סקיי" דיווחו על מותו של חברם. "מייק היה חלק מהצוות שסיקר היום את האירועים בעיר הסוערת קהיר", סיפרו לצופים, "הוא עבד יחד עם הכתב סאם קיילי כשנורה. הוא קיבל טיפול רפואי, אבל מת זמן קצר אחרי שנפגע. מייק היה בן 61 וחווה הרבה מאוד אירועים חדשותיים".

הצבא מתכונן להיכנס לערים (רויטרס)

מצרים הכריזה על מצב חירום למשך חודש

בינתיים, ממשיכים לגנות בעולם את מקרי האלימות הקשים בארץ הנילוס, וקוראים לכוחות הצבא הפועלים מטעם הממשלה הזמנית ולתומכי האחים המוסלמים לחדול ממעשי האלימות והמהומות שגובות קורבנות רבים בנפש. שר הבריאות המצרי הודיע כי נהרגו עשרות בני אדם ויותר מ-800 נפצעו. בשעה 17:00 הוכרז מצב חירום למשך חודש ברחבי המדינה.

מצב חירום למשך חודש (רויטרס)

באיחוד האירופי הביעו דאגה גדולה עקב ההידרדרות במצב במדינה והדיווחים על האלימות קשה בקהיר, באלכסנדריה ובערים נוספות במדינה. "הדיווחים על מקרי המוות והפצועים הרבים מאוד מדאיגים", אמר מייקל מאן, דובר המשרד למדיניות חוץ של האיחוד האירופי. "אנו מתריעים ואומרים שהאלימות לא תוביל לשום פתרון וקוראים לרשויות במצרים לגלות איפוק מרבי".

גם בטורקיה הצטרפו לגינויים - אך כיוונו בעיקר לכוחות הצבא וקראו לממשלת מצרים שלא לנקוט בפעולות אלימות כנגד המפגינים תומכי מורסי. נשיא טורקיה עבדוללה גול התייחס היום למהומות האלימות במצרים וגינה כל אפשרות של שימוש בכוח נגד האזרחים המפגינים: "כל פעולה צבאית המופנית נגד אזרחים במצרים היא בלתי מתקבלת על הדעת", אמר גול.