צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי: "250 נהרגו ואלפים נפצעו"

כוחות הביטחון מפנים בכוח את פעילי "האחים המוסלמים" בכיכרות הבירה ובערים נוספות במצרים בהם פרצו מהומות. עדי ראייה מספרים על מאות נפגעים מירי צלפים וגז מדמיע. לפי הדיווחים הרשמיים נהרגו 36 בני אדם, בהם גם אנשי ביטחון. בכיר בממשל: עצרנו מנהיגים בתנועת "האחים המוסלמים"

ההפגנות במצרים, היום (רויטרס)

מצרים שוב בוערת: דיווחים סותרים במדינה באשר למספר הנפגעים במהומות האלימות שפרצו הבוקר בין כוחות הצבא ואנשי "האחים המוסלמים" בקהיר. בעוד תומכיו של הנשיא המודח מורסי טוענים כי מספר ההרוגים מגיע ל-250 ומספר הפצועים כבר עלה ל-5,000, אנשי המשטר מעריכים את מספרם בעשרות. בכיר במשרד הפנים המצרי אמר לרשת cbs: "עצרנו מספר מנהיגים מתנועת "האחים המוסלמים". כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור ישיר מלב המהומות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממשרד הפנים נמסר כי 200 בני אדם נעצרו עד כה. "אנו מתמודדים טוב עם המפגינים שפעלו בחוסר אחריות, כדי להבטיח מעבר לבטוח למי שרוצה לנוע באזורים", ציין דובר משרד הפנים המצרי. כתב אל ג'זירה שנמצא בקהיר דיווח כי "המאבק הזה הוא הרבה יותר גדול ממה שרואים. זהו מאבק למען עתידה של המדינה, ומשהו שיקבע את מהלך המהפכה המצרית שנמשך כבר במשך שנתיים". על פי דיווח בסוכנות הידיעות AFP, האחים המוסלמים הציתו כנסייה במרכז קהיר, זאת מלבד הצתות נוספת במספר מוקדים בבירה.

מהומות תומכי האחים המוסלמים והנשיא המודח מורסי לא התרחשו רק בבירה קהיר - והתפשטו גם לערים נוספות במדינה. סוכנויות הידיעות מדווחות על הפגנות והתנגשויות אלימות עם השוטרים באלכסנדריה, בעיר אסיוט ובעיר מינייה - שם אנשי האחים הציתו כנסייה.

ממשלת מצרים: "מנהיגי האחים המוסלמים אחראים לשפיכות הדמים"

האש חזרה למצרים (AP)
בתגובה למהומות האלימות במצרים, קראה הממשלה הזמנית למפגינים המתפרעים לפעול בהיגיון ולחדול מנקיטת צעדים אלימים. "ממשלת מצרים רואה במנהיגי האחים המוסלמים האחראים המלאים לכל שפיכות דמים ולכל מקרי האלימות המתרחשים במדינה", נמסר בהצהרה מיוחדת של הממשל הזמני במדינה.

כוחות ביטחון שהגיעו לאחד ממחנות האחים המוסלמים בקהיר השתמשו בגז מדמיע כדי לפנות את המפגינים. עד ראייה שהיה במקום אמר לסוכנות הידיעות המקומית כי זיהה לפחות 15 גופות מוטלות על הקרקע בבית חולים שדה שהוקם במקום.

הפינוי תוכנן להיערך כבר בסוף השבוע, אולם נדחה מחשש לשפיכות דמים. הלילה, נהרג מפגין נוסף בעימותים בין הצבא לתומכי האחים המוסלמים. מדובר בהתנגשות שהיתה בלתי נמנעת, זאת משום שהאחים המוסלמים סירבו לכל הצעה מטעם הצבא להתפנות ברצון בכפוף להסדר פוליטי. על פי הערכות במדינה, המהלך נדחה בכמה ימים כדי ליצור גורם הפתעה, כשביממה האחרונה אף התקבל הרושם כי הפינוי יידחה עד למועד בלתי ידוע.

"מאות פצועים מאש הצבא" (AP)

האירועים האלימים החלו בשעות הלילה בעקבות ניסיון פינוי בכוח של תומכי האחים המוסלמים המתרכזים בכיכרות הבירה קהיר. הצבא, בראשות שר ההגנה א-סיסי מרכז כוחות ונע לעבר המפגינים בכיכרות. תחנת הטלוויזיה אל-מיאדין, מדווחת שהאחים המוסלמים קוראים למפגינים להישאר במקומותיהם ולהתנגד לפינוי.

הטלוויזיה המצרית מדווחת משני מוקדי ההפגנות העיקריים, באוניברסיטת קהיר וממסגד בצפון הבירה. על פי הדיווחים, אנשי כוחות הביטחון קראו למפגינים להתפנות והבטיחו כי לא ירדפו אותם. במקביל, פורסם כי שני אנשי כוחות הביטחון נהרגו אף הם בעימותים.

מאז הסתיימה ההפיכה הצבאית במצרים לפני למעלה מחודש, שבה הודח מתפקידו הנשיא לשעבר מוחמד מורסי, נהרגו לפחות 300 בני אדם במהומות שפרצו במוקדי שונים במדינה.