ברשות נערכים לחגיגות: "שחרור האסירים בלילה - השפלה לאבו מאזן"

שעות ספורות לפני שחרורם של האסירים בגדה נערכים לחגיגות. אבו מאזן יחכה במוקטעה ויערוך לאסירים קבלת פנים חגיגית. בעזה לעומת זאת אסרו על החגיגות. בחמאס זועמים על כך שהרשות לא דרשה את שחרורם של כל האסירים הפלסטינים. בכירים ברשות טוענים כי החלטתה של ישראל לשחרר האסירים בחסות החשיכה היא השפלה

שעות לפני שחרורם של 26 האסירים מבית הכלא איילון בגדה כבר תלו דגלים ותמונות של המשוחררים. בעזה לעומת זאת חמאס אסר על החגיגות. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אומרים כי ההחלטה של ישראל לשחרר את האסירים בחסות החשיכה - היא השפלה לאבו מאזן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-12 מוקדים בכפרי הגדה אליהם אמורים להשתחרר 12 מהאסירים הלילה - כבר ערוכים לחגיגות. בחצר המוקטעה יחכה להם אבו מאזן בכבודו ובעצמו לקבלת פנים מסורתית.

בחמאס לעומת זאת הורו שלא לתלות כרזות ולא להקים אוהלים לחגיגות, זאת כיוון שבתנועה זועמים על כך שהרשות לא פעלה לשחרורם של כל האסירים מבתי הכלא והסכימה לתנאים של הקצבת שחרורם של 104 אסירים בפרק זמן של תשעה חודשים.

בגדה נערכים לחגיגות (רויטרס)

יש מי שעוד לא רוצה לראות את האסירים בעזה ואלו פעילי ימין. איתמר בן גביר ברוך מרזל ואתר הקול היהודי פרסמו מספרי טלפון של כמה משפחות אסירים פלסטיניים וביקשו להטריד משפחות של אסירים לפני השחרור.

"מתקשרים אלינו אנשים שמדברים עברית וישר אנחנו מנתקים", סיפרה אחות לאסיר פלסטיני, שעומד להשתחרר, לחדשות 2, "אנחנו לא יודעים מי אלה, אם הם יהודים או מה, אנחנו לא יודעים". לדבריה, ההטרדות החלו מאז ההודעה על שחרורו של האח.

מדוע בישראל החליטו להורות על שחרור בלילה? אחד הלקחים המרכזיים מעסקת שליט היו תמונותיהם של האוטובוסים בהם הוסעו המחבלים כשהם מסמנים סימני וי בידיהם כאות ניצחון. במערכת הביטחון החליטו הפעם לפעול אחרת ולהוציא את האסירים ברכבים בעלי חלונות אטומים אל המעברים.

לקח שני שהפיקו ברשות בתי הסוהר נוגע לחתימה של האסירים על התחייבות להימנע ממעורבות במעשי טרור עתידיים. בעסקת שליט לא כל המחבלים הסכימו לחתום ונוצרו משברים מקומיים. הפעם הוחלט במשרד המשפטים על פתרון של כתב הקלה בעונש, בחתימת נשיא המדינה או אלוף הפיקוד, שכל מי שמחזיק בו יתחייב להימנע מטרור בעתיד. אם ייתפס, אותו אסיר ראשית הוא ישלים את יתרת העונש ורק לאחר מכן ירצה את העונש הנוסף בגין העבירה עליה נכלא.