מצרים: תומכי מורסי יפונו באלימות מהכיכרות?

האחים המוסלמים במצרים נערכים לקראת מאמצי המשטרה לפנות אותם מהכיכרות, ומאיימים "זהו פשע, הרג מצרים בגלל עמדותיהם הפוליטיות עלול להצית את המדינה". על פי הערכות גורמים במצרים, בשעות הקרובות צפוי להתחיל מצור סביב הכיכרות בהם מפגינים תומגי מורסי, בכוונה לפזר אותם באופן הדרגתי

לא מתכוונים להתפנות מרצון. האחים המוסלמי (AP)

כוחות הביטחון המצרים נערכים לקראת פינוי מחנות האחים המוסלמים בבירת מצרים. תומכי מורסי מאיישים את הכיכרות כבר מספר שבועות, בניגוד לרצונות הצבא והממשלה הזמנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פינוי המפגינים היה אמור להתרחש לפנות בוקר, אך נדחה במספר שעות לאחר שהודלף מידע על תכנית הפינוי. על פי הערכות של גורמים מקורבים בשלטון המצרי, במהלך היום צפויים כוחות המשטרה המצרית לפעול בנחישות כנגד המפגינים, ושני הצדדים נערכים לעימותים אלימים. ככל הנראה יוטל עוצר סביב הכיכרות, במטרה למנוע אספקת מזון, מים וחשמל למפגינים.

מקור במשרד הפנים המצרי אמר כי המבצע צפוי להיות "הדרגתי", ויתחיל ככל הנראה בתחימת ההפגנות על מנת למנוע ממפגינים נוספים להצטרף. המפגינים כבר הציבו שקי חול וסלעים גדולים מסביב להפגנות, וחלקם הצטיידו בקסדות ומקלות על מנת להגן על עצמם. מוכרים מקומיים דיווחו כי המפגינים קנו מאות מסכות גז, מחשש לשימוש בגז מדמיע.

גמאל השמט, בכיר בתנועת האחים המוסלמים, אמר כי כל נסיון לפזר את ההפגנות יהיה "פשע": "אנו יושבים כאן עבור כל בני מצרים, וכל נסיון להטיל מצור או לכפות מוות איתי על ידי ניתוק מים, חשמל או אוכל הוא פשע". "כל התקפה או הרג של מצרים על בסיס מחלוקת פוליטית תזכה לעונש, ועשויה להצית את מצרים", הוסיף השמט.

האחים המוסלמים הוסיפו וקראו לתומכיהם לגדוש את הכיכרות, ואינם מתכוונים להתפזר מרצון. יותר מ-250 בני אדם, מרביתם תומכי מורסי, נהרגו בחודש שחלף מאז ההפיכה במצרים. בימים האחרונים נכשלו מאמצי התיווך האמריקניים בין הצדדים.