הגנרל א-סיסי: לא אתמודד לנשיאות מצרים

שר ההגנה המצרי הגנרל א-סיסי שוחח עם מזכיר ההגנה האמריקני הייגל, והבטיח לו כי אינו מחפש להחזיק את השלטון לאורך זמן. א-סיסי ציין, כי הוא מתכוון להעביר את השלטון לידיים אזרחיות בהקדם האפשרי. במקביל, בראיון לוושינגטון פוסט מתח הגנרל ביקורת על ארה"ב: "הפנתם גב אל המצרים והם לא יישכחו את זה",

גנרל, לא נשיא. א-סיסי (חדשות 2)

אחרי ההפיכה הצבאית שטלטלה את מצרים, אומר שר ההגנה המצרי הגנרל א-סיסי, כי הצבא יחזיק בשלטון באופן זמני בלבד. לדבריו, בכוונתו להעביר את המדינה לידיים אזרחיות בתום תקופת המעבר ולא להתמודד על הנשיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אינני מחפש את השררה ואת הכוח", אמר הגנרל א-סיסי, שהוביל את ההפיכה הצבאית במדינה בחודש שעבר. הגנרל אמר את הדברים בתגובה לשאלה האם בכוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות מצרים, שאמורות להתקיים במדינה בתחילת 2014.

בראיון מיוחד לוושינגטון פוסט מתח שר ההגנה המצרי ביקורת על התנהלותה של ארה"ב. "עזבתם את מצרים. הפנתם גב אל המצרים והם לא יישכחו את זה", אמר ותהה: "עכשיו אתם ממשיכים להפנות גב אל המצרים?"

על פי לוח הזמנים שקבע הצבא, במהלך חצי השנה הקרובה יכתבו הפלגים השונים במצרים חוקה חדשה, שתוביל לבחירות פרלמנטריות בסוף השנה. חודשיים לאחר מכן, בפברואר 2014 - יתקיימו הבחירות לנשיאות, בהן א-סיסי לא יתמודד.

ארה"ב דוחקת להעביר את השלטון לידיים אזרחיות

מוקדם יותר שוחח שר ההגנה המצרי עם מזכיר ההגנה צ'אק הייגל וביקש הכרה אמריקנית בשלטון הצבאי הזמני במדינה. עוד שוחח בטלפון עם בכירים נוספים בפנטגון, שהביעו את חששם בעקבות האלימות וההפגנות ההמוניות במדינה מאז הפלת שלטונו של מוחמד מורסי לפני חודש.

ינטוש את מצרים? המזכיר הייגל (AP)
על פי הודעת הפנטגון, הייגל דחק בא-סיסי להעביר את השלטון לידיים אזרחיות במהירות האפשרית. "הגנרל הבטיח למזכיר ההגנה כי הרשויות המצריות פועלות להניע תהליך של פיוס אזרחי במדינה, תהליך שיוביל לבחירות חופשיות ולהחזרת השלטון לידיים אזרחיות", נכתב בהודעה.

ממשל אובמה עדיין לא הכיר בהפיכה במצרים כהפיכה צבאית - מהלך לו יהיו השלכות ארוכות טווח. החוק האמריקני אוסר על סיוע למדינות בהן התרחשה הפיכה צבאית, והכרה שכזאת תמנע את העברת הסיוע שארה"ב מעבירה למצרים כדרך קבע מאז הסכם השלום עם ישראל ב-1979. מצרים, שנמצאת במשבר כלכלי מתמשך, תלויה תלות של ממש בסיוע האמריקני שכולל גם חיטה לייצור לחם.