מתקפת הטרור בסיני: דאע"ש לקח אחריות, הממשל המצרי מאשים גם את חמאס

שלוחה של דאע"ש אמנם נטלה אחריות על שרשרת פיגועי הטרור שגבו את חייהם של עשרות בני אדם, אך במצרים מפנים אצבע מאשימה לעבר ארגון הטרור העזתי. "מתקפה מסוג זה לא הייתה מתרחשת בלי חמאס", אמרו בכירים בממשל א-סיסי

מצרים מתכוננת לתגובה. ארכיון (רויטרס)

מצרים מכינה תגובה צבאית לפיגועים: לפחות 27 בני אדם נהרגו אמש (חמישי) בצפון חצי האי סיני במהלך מתקפה משולבת על כוחות הביטחון המצריים. שלוחת ארגון דאע"ש בסיני לקחה אחריות לתקיפות, אך במצרים מפנים אצבע גם לעבר החמאס שלטענת השלטונות היה מעורב באירועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הערכות ראשוניות מדובר בניסיון הגדול ביותר של דאע"ש לזעזע את הצבא המצרי. מתווה הפיגוע כלל סדרה של פיצוצים מתוזמנים בשלוש ערים מרכזיות בסיני בהן מרוכזים כוחות הביטחון המיצרים - אל-עריש, שייח' זוואיד ורפיח המצרית, ולאחריהן ירי רקטות אל עבר הכוחות שטיפלו בפצועים.

ההערכה היא כי חמאס היה מעורב באירועים באזור הגבול, בהם רפיח, אך טרם הובהר המניע למעשה. בשעות האחרונות מנהל נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי מגעים להרחבת התגובה הצבאית באזור.

מאשימים גם את חמאס (רויטרס)


ארגון אנסר בית אל-מקדס, השלוחה המצרית של ארגון דאע"ש, שלקחה אחריות על המתקפה, ביצעה בשנים האחרונות מתקפות קטלניות נוספות על מעוזי שלטון מצריים בסיני, לאחר הדחתו של הנשיא ואיש האחים המוסלמים, מוחמד מורסי.

הארגון הסביר זאת כמהלך לציון יום השנה הרביעי למהפכה המצרית שהתרחשה בינואר 2011. למרות זאת מפנים בממשל המצרי אצבע גם אל עבר החמאס ומציינים כי "מתקפה מסוג זה לא הייתה מתרחשת בלעדיו".מחלקת המדינה האמריקנית גינתה את המתקפות על חצי האי סיני. "אנו עומדים איתנים בתמיכתנו בממשלה המצרית ובמאמציה להילחם בטרור, כחלק מהשותפות האסטרטגית ביננו", נמסר בהודעת הגינוי.