בת ה-11 שאולצה להינשא מדברת: "ברחתי מהבורות"

צוות של ה-CNN פגש את נאדה אל אחדל, הילדה מתימן שהסרטון בו תיארה כיצד מכריחים אותה הוריה להתחתן זעזע את העולם. "ברחתי מנישואים", היא מסבירה על החלטתה לגור עם דודה - הרחק מהוריה. "ברחתי מהפיכתי למוצר שמוכרים וקונים"

אחרי סרטון הוידאו שזעזע את העולם, שבו נראתה נאדה אל אחדל בת ה-11 מתימן מיישרת מבט למצלמה שואלת: "האם זה ישמח אתכם לחתן אותי?", ואומרת: "המוות הוא אופציה טובה יותר עבורי", הילדה האמיצה מספרת לרשת CNN על בריחתה ממשפחתה והחיים החדשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נאדה האשימה בסרטון שהופץ ברשת את הוריה בניסיון לחתן אותה תמורת כסף ואמרה שהיא לא רוצה להיות אחת מכלותיה הצעירות של תימן. כמה שבועות אחר כך מצא אותה צוות CNN מתגוררת עם דוד שלה בבירה צנעא.

"ברחתי מנישואים", היא מסבירה. "ברחתי מהבורות, ברחתי מהפיכתי למוצר שמוכרים וקונים". לדבריה, היא ביקשה מחבר להעלות את הסרטון ליו טיוב כדי שתוכל לספר לעולם כמה קשה לילדות בתימן. "אני מעדיפה להתאבד מלהתארס", היא אומרת בעצב.

חקיקה בנושא נבלמה על ידי השמרנים

בתימן, סוגיית נישואי הילדים היא סוגיה מאוד מורכבת, ובארגוני זכויות האזרח טוענים שיותר ממחצית הילדות בתימן מתחתנות לפני שמלאו להן 18 - רובן נישאות לגברים מבוגרים יותר. אבל, כאשר קבוצות פעילים ופוליטיקאים ניסו לשנות את המצב, הצעת החוק שלהם בנושא נחסמה על ידי השמרנים. מיד אחרי שהסרטון עלה לרשת, החלו לעלות גם שאלות "האם הסיפור של נאדה הוא המצאה או שבאמת היא אולצה להתחתן?".

בתיאום עם ארגונים למען רווחת הילדים, משרד הפנים לקח את נאדה ושיכן אותה במקלט לנשים בבירה צנעא. צוות של ה-CNN הצליח לקבל אישור לראות בעצמו את הדרמה מתהווה בדיון סוער במהלך סוף השבוע האחרון. מול הוריה, נאדה עונה על ההאשמות שטוענות כי המציאה את הסיפור.

עימות משפחתי

"למה אתם מאמינים לו ולא לי", היא שואלת. מי שמנהלת את הדיון הזה היא אחת מהנשים הבולטות בארגוני זכויות הנשים בתימן, רמזיה אל איריאני האפוטרופוסית הזמנית של נאדה. "לא אכפת לי מה טוב לאב, לאם או לדוד", אומרת אריאני. "מה שמדאיג אותי הוא מה שטוב לילדה".

נאדה והדוד שלה מתעקשים שהסיפור שלהם הוא האמת לאמיתה, ומנגד ההורים שלה חוזרים וטוענים שאין להם שום כוונה לחתן אותה, מה האמת?, קשה לקבוע. ואז, ברגע יוצא דופן, נאדה מבקשת משהו שאיש לא ציפה לו: "באזור הכפרי, אין שיעורים באנגלית, אין שיעורי מחשבים, אנא, תנו לי להישאר בצנעא וללמוד כאן".

כל מה שהיא רוצה כנראה, זו הזדמנות לחיים טובים יותר ויכול להיות שהיא תשיג את זה, כי בסופה של הפגישה כל המשפחה - כולל ההורים והדוד - מגיעים להסכמה שהם יעברו לביתו של קרוב משפחה בצנעא, ושם יראו אם ניתן לשפר את המצב.