תומכי הנשיא המודח מורסי: "לא ניסוג ולא ניכנע"

לאחר סוף שבוע סוער של דמים במצרים, האחים המוסלמים לא מוותרים. נציגי המפלגה שהודחה מהשלטון הצהיר כי לא ינטשו את הרחובות וימשיכו להילחם עד שישחררו את הנשיא המודח מוחמד מורסי. "לא ניסוג - גם אם זה ייקח שבועות או חודשים"

לא נכנעים. תומכי מורסי (רויטרס)

לאחר סוף שבוע סוער במיוחד בו נהרגו עשרות מפעיליהם, תומכי האחים המוסלמים והנשיא המודח מוחמד מורסי אינם מרימים ידיים. המפגינים למען שחרורו של מורסי ממשיכים היום להביע את מחאתם בהפגנות בקהיר ובערים רבות אחרות ברחבי מצרים וטוענים שאין להם שום כוונה לסגת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא ניסוג מדרישותינו לשחרר את מורסי", זעקו המפגינים והצהירו כי הם דוחים את האיומים מכיוונו של שר הפנים המצרי מוחמד איברהים, לפיהם כל תומכי האחים המוסלמים יפונו מרחובות מצרים.

"מאות ואלפי גברים, נשים וילדים התאספו למחאה נגד השלטון ובעד מורסי. כל אלה ימשיכו במחאה ומספר התומכים בעמדותינו רק יילך ויגדל מדי יום", הבהיר דובר האחים המוסלמים ג'יהאד אל-חדאד. "אזרחי מצרים הולכים ומבינים את הסכנה שבהמשך השלטון הצבאי ולכן חשוב שנפגין ונמחה", הוסיף. "זה ייקח שבועות, חודשים ואולי אפילו יותר משנה - אנחנו לא ננטוש את המאבק הזה".

הנשיא המצרי המודח נשלח למעצר של 15 ימים, שבסופו הוא אמור להיות מועבר לבית הכלא "טורה", בו מצא גם הנשיא לשעבר חוסני מובארק. מורסי מואשם ברצח, חטיפת חיילים ושיתוף פעולה עם ארגון חמאס.

מחלוקת על מספר ההרוגים והפצועים

המהומות במצרים, בסוף השבוע (AP)
במהלך סוף השבוע נהרגו עשרות בהתנגשויות האלימות במדינה. בעוד השלטון הצבאי מסר כי נהרגו 66 בני אדם, האחים המוסלמים טוענים כי למעלה מ-230 מפגינים מתו ואלפים נפצעו. שר הבריאות המצרי מסר כי מניין ההרוגים בהתנגשויות בסוף השבוע האחרון עומד על 78, בעוד שמומחים העריכו כי מספרם חצה את המאה.

ממשלת המעבר המצרית מכחישה כי חיילי צבא מצרים עשו שימוש בנשק חם וירו במפגינים במטרה להרוג, ואישרה רק את השימוש בגז מדמיע לפיזור ההפגנות ההמוניות, אולם מספר הקורבנות הגבוה ככל הנראה מעיד על כך שמפגינים רבים אכן נורו. רופאים בבית חולים השדה שהוקם בקהיר סיפרו כי 70% מהפציעות של הקורבנות נגרמו כתוצאה מירי חי, כשרובם של ההרוגים נורו בחזה או בראש בידי צלפים.

קרי: "מביעים דאגה עמוקה מהמצב במצרים"

הביע דאגה. מזכיר המדינה קרי (AP)
ארה"ב הביעה הלילה דאגה מהמצב במצרים והפצירה במנהיגים להוציא אותה מהמשבר - כך אמר הלילה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. מזכיר המדינה שוחח עם שני חברים בממשלה הזמנים של מצרים - סגן הנשיא מוחמד אל ברדעי ושר החוץ נאביל פחמי, והביע באוזניהם את הדאגה העמוקה שלו משפיכות הדמים והאלימות במדינה.

במקביל, מזכיר ההגנה של ארה"ב צ'אק הייגל שוחח עם הגנרל א-סיסי וביקש ממנו להפגין איפוק אל מול המפגינים במצרים. "מדובר ברגע מכריע בשביל מצרים", אמר קרי. "ארה"ב קוראת לכל המנהיגים המצרים מכל הסיעות הפוליטיות לפעול מיד כדי לסייע למדינה לצאת מהמשבר", הוסיף.

קרי אמר כי הכרחי שכוחות הביטחון יאפשרו למצרים להפגין בדרכי שלום, "זו חובה מוסרית וחוקית", ציין. הוא חזר על הקריאה של ארה"ב לכל הפליגים הפוליטיים לסייע למדינה לקיים תהליך בחירות דמוקרטי וחופשי.