"ארה"ב מודאגת מהאלימות במצרים"

האם אמריקה מאבדת את הסבלנות לנוכח התמונות מרחובות מצרים? מזכיר המדינה קרי ומזכיר ההגנה הייגל שוחחו בנפרד עם ראשי השלטון המצרי, ודרשו לאפשר למצרים להפגין כל עוד הם שומרים על הסדר וקראו להאיץ את התהליך שיוביל לקיום בחירות חופשיות

מאבדים סבלנות? מזכיר המדינה קרי (AP)

"על מנהיגי מצרים להוציא אותה מהמשבר" - כך אמר הלילה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לאחר ליל הדמים בין חמישי לשישי במדינה, לילה בו נהרגו עשרות אזרחים בעימותים בין הצבא לבין תומכי הנשיא המודח מורסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות האירועים הקשים, שוחח מזכיר המדינה קרי עם שני חברים בממשלה הזמנית של מצרים - סגן הנשיא מוחמד אל ברדעי ושר החוץ נאביל פחמי. הוא הביע באוזניהם את דאגתו העמוקה משפיכות הדמים והאלימות במדינה. "מדובר ברגע מכריע בשביל מצרים", אמר קרי. "ארה"ב קוראת לכל המנהיגים המצרים מכל הסיעות הפוליטיות לפעול מיד כדי לסייע למדינה לצאת מהמשבר".

מזכיר ההגנה צ'אק הייגל (רויטרס)

קרי הוסיף כי הכרחי שכוחות הביטחון יאפשרו למצרים להפגין בדרכי שלום. "זו חובה מוסרית וחוקית", ציין. הוא חזר על הקריאה של ארה"ב לכל הפלגים הפוליטיים לסייע למדינה לקיים תהליך בחירות דמוקרטי וחופשי.

במקביל, שוחח מזכיר ההגנה של ארה"ב צ'אק הייגל עם הגנרל א-סיסי וביקש ממנו להפגין איפוק אל מול המפגינים במצרים.

עימותים בקהיר בין הצבא למפגינים

תנועת האחים המוסלמים טוענת כי יותר מ-200 בני אדם נהרגו וכ-4,500 נפצעו בלילה שבין שישי לשבת בקהיר, לאחר שכוחות הביטחון פתחו באש חיה לעבר הפגנה של תומכי הנשיא המודח מורסי - כך מדווח באתר הרשמי של האחים המוסלמים. "הם לא יורים כדי לפצוע, הם יורים כדי להרוג", אמר דובר התנועה.

בתמונות ששודרו בכלי תקשורת במצרים נראים נפגעים רבים כשהם מובלים לבית חולים שדה שהוקם בסמוך למסגד בקהיר, שם שוהים תומכי מורסי מאז הודח על ידי הצבא. דובר האחים המוסלמים ג'האד אל-חדאד סיפר כי המשטרה החלה לירות גז מדמיע לעבר מפגינים סמוך למסגד לפנות בוקר, וזמן קצר לאחר מכן, לדבריו - החלו בירי של אש חיה.

"מבעד לענני הגז פתאום החלו להתעופף קליעים", סיפר אחד המפגינים. "כוחות משטרה מיוחדים במדים שחורים ירו אש חיה. צלפים ירו מגג האוניברסיטה ומגג של בניינים סמוכים", הוסיף. מדיווחים שונים עולה כי קולות ירי עדיין נשמעים באזור המסגד. רופא מטעם האחים המוסלמים סיפר כי מרבית הגופות נורו בראשן. הרשויות במצרים מכחישות כי ירו באש חיה לעבר המפגינים וטוענים כי מספר ההרוגים הוא 21.

 כוחות הביטחון המצריים טוענים כי הפעולות שלהם נגד המפגינים התומכים במורסי נועדו למגר "אלימות וטרור" ברחובות מצרים.