מצרים: הצבא פתח באש לעבר מפגינים; האחים מוסלמים מדווחים על יותר מ-200

לפנות בוקר פתחו כוחות הביטחון בקהיר באש לעבר הפגנה של תומכי הנשיא המודח מורסי. האחים המוסלמים מדווחים על יותר מ-200 הרוגים ואלפי פצועים. במהלך הלילה הפגינו המונים בעשרות מוקדים ברחבי המדינה

עשרות נהרגו כשהצבא פתח באש לעבר תומכי מו (רויטרס)

יותר מ-200 בני אדם נהרגו וכ-4,500 נפצעו לפנות בוקר בקהיר, לאחר שכוחות הביטחון פתחו באש חיה לעבר הפגנה של תומכי הנשיא המודח מורסי - כך מדווח באתר הרשמי של האחים המוסלמים. "הם לא יורים כדי לפצוע, הם יורים כדי להרוג", אמר דובר התנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונות ששודרו בכלי תקשורת במצרים נראים נפגעים רבים כשהם מובלים לבית חולים שדה שהוקם בסמוך למסגד בקהיר, שם שוהים תומכי מורסי מאז הודח על ידי הצבא. דובר האחים המוסלמים ג'האד אל-חדאד סיפר כי המשטרה החלה לירות גז מדמיע לעבר מפגינים סמוך למסגד לפנות בוקר, וזמן קצר לאחר מכן, לדבריו - החלו בירי של אש חיה.

מפגינים נאבקים בגז המדמיע (רויטרס)

"מבעד לענני הגז פתאום החלו להתעופף קליעים", סיפר אחד המפגינים. "כוחות משטרה מיוחדים במדים שחורים ירו אש חיה. צלפים ירו מגג האוניברסיטה ומגג של בניינים סמוכים", הוסיף. מדיווחים שונים עולה כי קולות ירי עדיין נשמעים באזור המסגד. רופא מטעם האחים המוסלמים סיפר כי מרבית הגופות נורו בראשן. הרשויות במצרים מכחישות כי ירו באש חיה לעבר המפגינים וטוענים כי מספר ההרוגים הוא 21.

מהומות אלימות (AP)

הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון הביעה "צעד כבד" על מותם של המפגינים במצרים. "אני עוקבת אחר ההתפתחויות בדאגה רבה וקוראת לכל הצדדים לנהוג באיפוק ולהימנע מאלימות", אמרה.

מאות אלפים הפגינו בקהיר

במהלך הלילה יצאו אלפים לרחובות בעשרות מוקדים ברחבי מצרים, להפגנות בעד ונגד הנשיא מורסי. בבירה קהיר נענו מאות אלפי מפגינים לקריאת הגנרל א-סיסי והפגינו תמיכה במהלכים של הצבא, שהדיח את הנשיא שנבחר רק לפני שנה. מספר דומה של תומכי הנשיא מורסי מילא גם הוא את רחובות הבירה.

הפגנות סוערות ברחבי מצרים (רויטרס)

אלימות נרשמה בשכונות בצפון קהיר, שם שתי הקבוצות התעמתו בחלק מהרחובות בהן נערכו הפגנות מקבילות. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי בעיר אירעו חילופי אש מאסיביים בין תומכי מורסי לבין כוחות הצבא והמשטרה. מקרים של ידויי אבנים מצד מפגינים לעבר המשטרה אירעו במקומות נוספים ברחבי מצרים.

התושבים זרקו אבנים מהגגות לעבר מפגינים

ההפגנות במצרים, אתמול (רויטרס)
על פי סוכנות הידיעות המצרית הממשלתית תשעה בני אדם נהרגו בהפגנות האלימות ויותר מ-200 נפצעו. כמה שעות לאחר מכן אמר דובר האחים המוסלמים כי 31 בני אדם נהרגו ו-175 נפצעו. האירועים האלימים ביותר התרחשו באלכסנדריה שבצפון המדינה, העיר השנייה בגודלה במצרים, שם מאות מפגינים זרקו בקבוקי תבערה, ירו מכלי נשק מאולתרים וגם - המפגינים ספגו מטחי אבנים מגגות המבנים הסמוכים.

העולם המוסלמי נכנס כעת לשבוע השלישי של חודש הרמדאן, בו המאמינים צמים במהלך היום ואוכלים רק בשעות הערב. מאחר והצום יצא השנה בשיאו של הקיץ, גם האקלים וגם הצום גורמים להתלהטות הרוחות בשעות הערב - אז המצרים יוצאים מסעודות האיפטאר ששוברות את הצום פחות או יותר באותה שעה אל הרחובות במדינה להפגין תמיכה או התנגדות בהפיכה הצבאית.

לעומת זאת, קיומו של הצום מפחית משמעותית את האירועים האלימים ואת מספר המפגינים בשעות הצהריים החמות, אז התושבים עדיין נמצאים בשיאו של החום בטמפרטורה שעולה על 40 מעלות ברוב חלקי מצרים.

מורסי יואשם ברצח ובשיתוף פעולה עם חמאס

מואשם. הנשיא המודח מורסי (AP)
אתמול פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית במצרים כי הנשיא המודח צפוי לשאת בשורה של אישומים - בהם הרג אסירים ואנשי כוחות הביטחון במדינה. למורסי יוחס אישום נוסף לפיו קיים מספר מגעים בלתי חוקיים עם גורמים מתנועת חמאס בשנת 2011.

לדברי התובע הכללי, מורסי כבר נחקר בעניין ואף עומת עם הראיות שעומדות בבסיס האישומים. אנשי תנועת האחים המוסלמים הספיקו להגיב לאישומים וטענו כי הם "מגוחכים, ועשויים להשיב את מצרים לימיו של הנשיא מובארק".