אובמה לא יעביר מטוסי F-16 למצרים

לאחר שבועות של הכחשות רשמיות, הודיע דובר הפנטגון כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה החליט לעצור את משלוח מטוסי ה-F16 למצרים. "המצב במצרים נזיל, זה לא זמן טוב", אמר דובר הפנטגון, וציין כי ההחלטה התקבלה פה אחד

לא יועברו למצרים. F16 - אילוסטרציה (אתר חיל האוויר)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה עצר משלוח של ארבעה מטוסי F-16 למצרים, זאת בשל הסערה הפוליטית במדינת הנילוס. ההחלטה סותרת הצהרות קודמות מהפנטגון, שלפיהן תמשיך ארצו תהברית לספק למדינה הסיוע הביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר הפנטגון, ג'ורג' ליטל, אמר כי ארצות הברית לא מאמינה כי זהו "זמן ראוי להמשיך את המשלוח" של מטוסי הקרב. לדבריו, אובמה קיבל את ההחלטה לעכב את המשלוח "בהסכמה פה אחד" עם צוות הביטחון הלאומי. ליטל לא הרחיב מה גרם לשינוי ההחלטה, אך ציין כי היא בוססה על "הדינמיקה בשטח במצרים, שמהווה מצב נזיל". ליטל נמנע בדבריו מהגדרת המצב במצרים כהפיכה צבאית.

הסיוע הביטחוני למצרים, שנאמד בכמיליארד וחצי דולרים, הוצב בסימן שאלה בחודש האחרון, מאז הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי על ידי הצבא. הצבא במצרים אמנם הציב ממשלה זמנית והכריז על הליכה לבחירות, אך תומכי מורסי, ובנות ברית כגון טורקיה, הגדירו את המהלך כהפיכה צבאית. החוק האמריקני קובע כי הסיוע הביטחוני יופסק למדינה שעברה הפיכה צבאית, אך מנהיגי המערב נמנעו מהגדרת המצב כהפיכה.

הסיוע הביטחוני למצרים הוא השני בגודלו - אחרי ישראל. המטוסים היו אמורים לעבור למצרים עד סוף החודש, כחלק מעסקת נשק לאספקת 20 מטוסים במהלך השנה, כאשר שמונה מהם כבר הועברו למצרים. מדובר בהזמנה שבוצעה לפני כשנתיים, על ידי חוסני מובארק.

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל התקשר לשר ההגנה המצרי גנרל עבד אל-פתח אל-סיסי על מנת לעדכן אותו בהחלטה. לדברי ליטל, השיחה "ארכה זמן רב", ועסקה גם בקריאתו של סיסי להפגנות תמיכה המוניות.