ראש ממשלת מצרים הזמני: חאזם אל-בבלאווי

הנשיא עדלי מנסור מינה את שר האוצר לשעבר אל-בבלאווי לתפקיד ראש הממשלה ואת מוחמד אל-ברדעי לסגן הנשיא לענייני חוץ. תנועת האחים המוסלמים הודיע כי לא תתנגד למינוי ראש הממשלה. עשרות אלפי תומכי מורסי מפגינים ברחובות קהיר

ראש ממשלת המעבר. אל-בבלאווי (טלויזייה מצרית)

בצל המשך המחאות וההתנגשויות האלימות, הנשיא הזמני של מצרים עדלי מנסור מינה ראש ממשלה חדש: הכלכלן ושר האוצר המצרי לשעבר חאזם אל-בבלאווי מונה לראש ממשלת המעבר. תומכי הנשיא המודח מורסי, שלא מקבלים את החלפת השלטון יצאו גם הערב (ג') לרחובות קהיר כדי להפגין נגד ההתנהלות הכוחנית של הצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא הזמני מנסור מינה בנוסף את מוחמד אל-ברדעי לתפקיד סגן הנשיא לענייני חוץ. אל-ברדעי כיהן בעבר כראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ורצה להתמודד לנשיאות מצרים, אך פרש.

מונה לסגן נשיא לענייני חוץ. אל-ברדעי (רויטרס)

מפלגת א-נור של האחים המוסלמים, שהתנגדה למינויים הקודמים שהוצעו לתפקיד ראש הממשלה - מוחמד אל-ברדעי וזיאד בהאא א-דין - הודיעה כי היא תומכת במינוי אל-בבלאווי בן ה-67. לגבי מינוי אל-ברדעי לסגן הנשיא, אמרו באחים המוסלמים כי הם עדיין "לומדים" את ההחלטה.

הערב יצאו עשרות אלפי מפגינים תומכי מורסי לרחובות קהיר כדי למחות על הדחתו ועל ההרג של עשרות מפגינים אתמול מאש הצבא. המפגינים נשאו ארון קבורה גדול ועליו דגל מצרים לאות אבל. הצבא המצרי מצידו, הזהיר היום בהודעה רשמית שפרסם מפני פעילויות אלימות, כרמז לאחים המוסלמים ותומכיהם.

הפגנות האחים המוסלמים, אתמול (רויטרס)

בין הצדדים היריבים במצרים יש מחלוקת חריפה סביב ההצהרה החוקתית שפרסם הנשיא הזמני מנסור. הצבא הביע תמיכה בתכנית והבהיר כי לא יאפשר לאיש להפר את ההצהרה, שקובעת מספר שלבים: בתחילה, משאל עם לחוקה, לאחר מכן בחירות לפרלמנט ובשלב הסופי בחירות לנשיאות.

מנגד, גם האחים המוסלמים וגם תנועת "תמרוד" - שהובילה את גל המחאה שהביא להפיכה - מביעים הסתייגויות מהתוכנית.