הבחירות לנשיאות מצרים: בפברואר 2014

נשיא מצרים הזמני מנסור מפזר את הערפל מעל לוח הזמנים הצפוי להמשך האירועים הפוליטיים במצרים. ועדה תתכנס לכתוב חוקה חדשה עד חודש נובמבר, וחודש לאחר מכן, בסוף השנה, ייערכו הבחירות לפרלמנט. 60 יום לאחר מכן, בפברואר 2014, תבחר מצרים את הנשיא שיחליף את מנסור

בחירות בתחילת 2014. הנשיא הזמני מנסור (הטלוויזיה המצרית)

נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור קבע לוח זמנים למעבר של מצרים לשלטון קבע לאחר ההפיכה הצבאית. תנוסח חוקה בתוך 4.5 חודשים, בסוף השנה ייערכו בחירות לפרלמנט חודשיים לאחר מכן, בפברואר 2014 - תבחר מצרים את נשיאה הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצו שפירסם הנשיא הזמני הוא קובע כי הבחירות לפרלמנט ייערכו בתוך חצי שנה - כלומר בחודש דצמבר השנה. הבחירות לנשיאות ייערכו 60 יום לאחר הבחירות הפרלמנטריות. במצרים נשמעות טענות כי מנסור בחר באותה שיטה בה נערכו הבחירות הפרלמנטריות והנשיאותיות לאחר הפלת מובארק, שיטת בחירות שאחראית בין גורמים אחרים למצב הנפיץ בו מצרים נמצאת כיום.

במקביל, גובר החשש ממלחמת אזרחים במצרים: נציגי תנועת האחים המוסלמים קראו אמש להפגנות ענק היום בתגובה על הרג אנשיהם אתמולבקהיר בעימותים שפרצו מול הצבא המצרי, מחוץ למקום מעצרו של הנשיא המודח מוחמד מורסי. בקרב קשה בין הצדדים נהרגו 53 בני אדם, מאות נפצעו ומאות נעצרו.

"נמשיך בהפגנות גם ברמדאן"

הפגנות התמיכה באחים המוסלמים, אמש (רויטרס)
גם הלילה הפגינו אלפי תומכי האחים המוסלמים בקהיר. הם נושאים את תמונותיו של מורסי, המוחזק מרחק לא רב מהם בידי הצבא, וקוראים קריאתו תמיכה בו.

לכל אורך היום הפגינו פעילי "האחים" ברחובות. מנהיגי התנועה הודיעו כי בכוונתם להמשיך באינתיפאדה שהכריזו נגד ההפיכה הצבאית גם עם פתיחת צום הרמאדן בעוד יומיים. הצבא המצרי נמנע לפי שעה מלפעול בכוח נגד המתנגדים, אך אם יידרש הוא עשוי לבחור בדרך של מעצרי מנע המוניים או הוצאת מפלגת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק.

במקביל, שר האוצר לשעבר סמיר רדואן מסתמן כמועמד המוביל להפוך לראש הממשלה הזמני של מצרים - כך אמרו מקורות מדיניים בכירים שצוטטו בסוכנות הידיעות רויטרס.