בן 16 מסוריה שמטופל בישראל: ניצלתי ממוות

"הבית נהרס, נשארה רק אדמה", סיפר לחדשות 2 הנער שנפצע במהלך בקרבות בין המורדים לצבא אסד. הוא אף הוקיר תודה לרופאים הישראלים: "אני מכבד מאוד את זה שמטפלים בי; אם לא היו מעבירים אותי - הייתי נשאר למות שם"

פצוע סורי בן 16 שמטופל בישראל מדבר (חדשות 2)

בחודשים האחרונים מגיעים סורים רבים לגדר הגבול בגולן ומבקשים מצה"ל סיוע הומניטרי. עשרות מהם כבר טופלו בבית חולים בישראל. אחד הפצועים שאושפז בארץ לפני מספר ימים וחייו ניצלו סיפר על החוויה האישית שלו בקרבות הגואים במדינה השסועה בריאיון לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנער, בן 16 בלבד, לא לקח חלק בלחימה בסוריה. הוא תושב אחד הכפרים בגולן שחי עם סבתו בבית קטן. לפני מספר ימים, כשיצאו לעבוד בשדה חיטה ליד הבית - נפלו לידם פגזים - והוא נפצע אנושות.

חיילי צה"ל שראו אותו נתנו לו טיפול ראשוני ופינו אותו לבית החולים זיו בצפת. שם, במשך שעות ארוכות נלחמו הרופאים על חייו והצליחו להציל אותו.

בשיחה עם חדשות 2 הוא מספר שחשב כי הוא עומד למות. "הבית נהרס, הכל נהרס לגמרי - רק אדמה נשארה", אמר בכאב. כמו בעשרות מקרים בחודשים האחרונים, גם הנער הזה הובא באחד הלילות בשבוע שעבר לקרבת גדר הגבול בגולן.

"אם לא היו מעבירים אותי לישראל - הייתי נשאר למות"

הנער הפצוע הוסיף וסיפר כי "אם לא היו מטפלים בי ואז מעבירים אותי לישראל - הייתי נשאר למות. מכבד את זה שטיפלו בי".

"הוא עבר מספר ניתוחים אורטופדיים ופלסטיים והוא מחלים", סיפר ד"ר אלכסנדר לרנר, מנהל המחלקה האורטופדית בית החולים זיו. "הילד הזה משתפר אחרי הניתוח. הוא יושב ומתחיל להשתמש בידיים כשהוא מנסה לאכול".

36 פצועים סורים הגיעו עד כה לבית החולים בצפת. בהתחלה היו אלה רק לוחמים סורים שהשתתפו בקרבות ונפגעו מרסיסים וקליעי רובה - אך בשבועות האחרונים הגיעו גם צעירים רבים, חלקם ילדים שלא היו מעורבים במלחמה. חלק מהפצועים הגיעו לאחר שכבר קיבלו טיפול ראשוני בשטח ואיתם מכתב מרופא סורי שמבקש להמשיך בטיפול.

הפצועים שקיבלו טיפול וכבר שוחררו חזרה לביתם בסוריה מעבירים את הסיפורים על הרופאים הישראלים, וביניהם כאלו שכבר הגיעו לטיפול נוסף.

"האנשים שקיבלו טיפול פה יותר מחויכים וגם אומרים תודה", הוסיף ד"ר לרנר. "מקווה שישתנה משהו לא רק אצלם, אלא גם אצל קרובי המשפחה".

חלק מן הפצועים שהגיעו לישראל יצטרכו לעבור עוד הליך שיקום קשה וארוך ולא ברור אם יוכלו לשוב לסוריה ולקבל את הטיפול הדרוש. לאחרים, כמו לנער הזה, לא נותר בחיים אף קרוב משפחה לשוב אליו.