בוקר דמים במצרים: עשרות תומכי מורסי נורו למוות בידי הצבא

הצבא המצרי ירה למוות ב-42 מפעילי האחים המוסלמים שהגיעו להפגין מול המתקן שבו מוחזק הנשיא המודח בקהיר, כך מדווחת התקשורת במדינה. בנוסף, נפצעו למעלה מ-300 בני אדם מהירי. בכיר בארגון: "זהו טבח באנשים בזמן תפילה, זו הייתה הפגנה שקטה". הצבא המצרי טוען: "ניסו להסתער על הבניין"

בוקר דמים במדינה השסועה: כוחות צבא מצרים פתחו הבוקר (ב') באש לעבר פעילי האחים המוסלמים, שהפגינו מול המתקן שבו עצור נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי. התקשורת המצרית מדווחת כי באירוע נהרגו 42 בני אדם, ונפצעו 322. מדובר בתקרית הקשה ביותר מאז פרצו העימותים האלימים במדינה בעקבות ההפיכה שביצע הצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חובשים שהגיעו למקום סיפרו לרשת הטלוויזיה CNN כי אנשי הצבא פתחו בירי, לאחר שהמפגינים למען הנשיא המודח ניסו להיכנס למתקן, במטרה לשחרר את מורסי, שלטענתם הודח בצורה לא חוקית.

דובר תנועת האחים המוסלמים אמר כי ההפגנה לא הייתה אלימה אלא שקטה ולכן לא היה צורך באלימות. "זהו למעשה טבח באנשים בזמן התפילה", האשים אחד מבכירי הארגון, שהעריך כי מספר הקורבנות יעלה ל-50. בעקבות האירוע הקשה, הודיעה מפלגת א-נור של הזרם הסלפי לפרוש מההתייעצויות בנוגע להרכבת ממשלת המעבר.

הפגנה בקהיר, השבוע (רויטרס)

צבא מצרים: מתקפת טרוריסטים

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי צבא מצרים טוען כי קבוצת טרוריסטים ניסתה לפרוץ הבוקר למטה המשמר הרפובליקני. על פי הודעת הצבא, שוטר אחד נהרג ועוד כ-40 מאנשי כוחות הביטחון נפצעו. 

בעקבות הירי הקטלני מאשימים בתנועת האחים המוסלמים כי קיימים גורמים במדינה "שמנסים לגנוב את המהפהכה עם טנקים". התנועה קראה לתומכיה להתקומם כנגד "גנבי המהפכה". זמן קצר לאחר מכן דיווחה רשת אל ערביה שתומכי האחים המוסלמים חטפו שני חיילים מצרים באזור אוניברסיטת עין אל שמס בקהיר.

גם אמש נמשכו הההפגנות והעימותים בין כוחות צבא מצרים ומתנגדיו של מורסי לפעילי האחים המוסלמים - בכיכר תחריר וברחבי הבירה קהיר. "מצרים עברה מהפכה של ממש - ולא הפיכה כמו שאומרים", אמר אחד המפגינים שתומך בחילופי השלטון.

מפגן האחים המוסלמים, לאחר ההדחה (רויטרס)

"לא נעזוב עד שמורסי יחזור", אמר מפגין שדורש את שחרורו ממעצר של הנשיא המודח לכתבת העיתון USA TODAY. "אנו מאמינים בדמוקרטיה מערבית. באתי לכאן כי הצבעתי עבורו". לדבריו הצטרף גם מפגין אחר, שטען כי "העם הוא זה שבחר במורסי". לדבריו, הוא בעצמו לא הצביע עבור הנשיא האסלאמיסטי שהודח מתפקידו, אך יש לכבד את ההצבעה הדמוקרטית.

עו"ד בהאא א-דין (AP)

עו"ד מהמחנה הסוציאל-דמוקרטי ימונה לרה"מ

במקביל, דובר הנשיאות במדינת הנילוס הודיע כי עורך הדין בהאא א-דין (48) הוא שימונה, ככל הנראה, לתפקיד ראש הממשלה הזמני במצרים. א-דין בוגר אוניברסיטת אוקספורד ומזוהה עם המחנה הסוציאל-דמוקרטי במדינה. מוחמד אל-ברדעי, שאמור היה להתמנות לתפקיד, ימונה לסגן הנשיא.

המפלגה הסלפית א-נור, שהתנגדה למועמדותו של אל-ברדאעי ולמעשה סיכלה אותה, מתנגדת גם למועמד החדש. לדברי יו"ר המפלגה, א-דין הוא בעל זיהוי פוליטי, ואינו טכנוקרט.